Warszawska Droga św. Jakuba, jest częścią szerszej sieci szlaków pielgrzymkowych w Europie, prowadzących do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Jest to trasa o znaczeniu religijnym, historycznym i kulturowym, rozpoczynająca się w Warszawie, która oferuje wędrowcom, chcącym ją przemierzyć, duchową podróż i piękno napotykanej przyrody jak znajdujących się przy niej skarbów polskiego dziedzictwa kulturowego. Warszawska Droga św. Jakuba – prowadzi na południe od stolicy przez Ożarów, Rokitno, Błonie, Niepokalanów, Guzów, Miedniewice, Skierniewice, Rawę Mazowiecką, Piotrków Trybunalski, Sulejów, Przedbórz do Częstochowy, skąd dalej przez Via Regia, włącza się w sieć europejskich Dróg św. Jakuba. Prowadzi szlakiem sanktuariów maryjnych, te bowiem w dawnych wiekach, podobnie jak kościoły pw. św. Jakuba, wyznaczały drogę do Composteli.
Rewitalizacja tej drogi jakubowej, za sprawą dofinasowania przyznanego Konfraterni z Narodowego Instytutu Wolności, realizowana była w ramach zadania ,,CAMINO – DROGA SPOTKANIA”, z rządowego programu NOWEFIO na lata 2021-2030. W ramach tego konkursu, w 2024 roku, wykonaliśmy na Warszawskiej Drodze św. Jakuba prace mające na celu zwiększenie jej dostępności dla pielgrzymów i turystów.
W trakcie prac prowadzonych w 2024 roku, wykonaliśmy:
- Korekty przebiegu niektórych odcinków oraz poprawę oznakowania całej 383,5 km drogi.
- Ustawienie i odsłonięcie znaków – słupków jakubowych i tablic informacyjnych: w Stanowiskach, Dąbrowie Zielonej i Częstochowie.
- Montaż nowej skrzynki na pieczęć i ulotki w Studziannie-Poświętnym.
- Umieszczenie kierunkowskazów: w Warszawie, Niepokalanowie, Miedniewicach, Skierniewicach, Krzemienicy, Studziannie, Smardzewicach, Piotrkowie Trybunalskim, Sulejowie-Podklasztorzu, Przedborzu, Stanowiskach, Dąbrowie Zielonej, Świętej Annie, Mstowie oraz dodatkowo w Częstochowie i Joachimowie-Mogiłach.
- Opracowanie i wydanie ulotki i przewodnika po Warszawskiej Drodze Świętego Jakuba. Materiały informacyjne są dostępne w wersji drukowanej i w plikach PDF.
- Wydanie i przekazanie zainteresowanym Legitymacje Pielgrzyma.
- Przeprowadzenie aktywizacji środowisk caminowych i lokalnych, i popularyzowanie Drogi, co wiązało się z pieszym jej przejściem.
- Organizację grudniowego spotkania związanego z promocją Warszawskiej Drogi i prezentacją wydanego Przewodnika.
Łącznie do końca grudnia, w celach promocyjnych wydano blisko 300 ulotek i 150 przewodników oraz 50 legitymacji pielgrzyma. Wszystkie te działania spotkały się z zainteresowaniem lokalnych środowisk. Wiele razy wyrażano zadowolenie, że małe wspólnoty na szlaku, zostały dostrzeżone. Szczególne zadowolenie okazywali mieszkańcy miejscowości, w których ustawiono słupki jakubowe i tablice informacyjne.
Na spotkaniach środowisk jakubowych, w tym Parlamentu Jakubowego w Toruniu, w którym uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń i bractw zaangażowanych w utrzymanie polskich, pieszych dróg do Santiago de Compostela, przekazano ulotki o Warszawskiej Drodze św. Jakuba i informacje o realizowanym zadaniu.
Działania te były relacjonowane stronie internetowej i fanpage Konfraterni. oraz stronie internetowej Ordynariatu Polowego, a także w mediach. Wiadomości były rozpowszechniane w grupach, skupiających miłośników pieszych wędrówek. Rokuje to nadzieję, że w sezonie letnim będzie zauważalny przyrost pieszych i rowerowych pielgrzymów oraz turystów na Warszawskiej Drodze św. Jakuba.
Historia Drogi św. Jakuba w Warszawie. Tradycja pielgrzymowania do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela sięga średniowiecza, kiedy to tysiące pielgrzymów przemierzało Europę, by dotrzeć do grobu Apostoła Jakuba. Warszawski odcinek Drogi św. Jakuba został odtworzony w 2011 roku, w ramach ogólnopolskiej inicjatywy odbudowy historycznych szlaków pielgrzymkowych. Szlak ten jest elementem większej sieci, obejmującej również inne polskie miasta i regiony.
Tekst i zdjęcie Marek Sokołowski
Więcej informacji: