
Dwukrotny pobyt papieża świętego Jana Pawła II w Sanktuarium Świętego Jakuba w Santiago de Compostela i ogłoszony słynny Akt Europejski, przyczynił się do ożywienia pieszego pielgrzymowania. Pokłosiem tego wzmożonego zainteresowania pielgrzymowaniem do Santiago, było odtwarzanie dróg jakubowych, zarówno w Europie jak i w Polsce. W przeciągu kilkunastu ostatnich lat powstały w naszym kraju tysiące kilometrów oznakowanych strzałkami i muszelkami szlaków świętego Jakuba.
W dniu 31 grudnia 2020 roku, było w Polsce 36 oznakowanych odcinków Drogi Świętego jakuba o łącznej długości 7150 kilometrów. To efekt stale rosnącego zainteresowania pielgrzymowaniem Camino de Santiago. Potrzeba kontynuacji pielgrzymowania po powrocie z Camino de Santiago i tworzenie możliwości rozpoczęcia wędrówki już tu w Polsce, ma duży wpływ na opracowywanie i znakowanie polskich szlaków Camino. Warto dodać, że Polska w roku 2017 przystąpiła do Poszerzonego Porozumienia częściowego, w sprawie Europejskich Szlaków Kulturowych. W rezultacie tego Pomorska Droga Świętego Jakuba (Camino Polaco i Droga św. Jakuba Via Regia, stały się częścią sieci Europejskich Szlaków Kulturowych.

Sprawdź drogi, które znajdują się pod opieką naszej konfraterni. Zaznaczylismy je na interaktywnej mapie oraz opisaliśmy ich długość i przebieg.