Warszawska Droga św. Jakuba to szlak pieszy liczący ponad 383 kilometrów. W ramach zadania „Camino Droga Spotkania” w 2024roku, poprawiono oznakowanie drogi, opisano cały jej przebieg, w tym jego warianty alternatywne. W trzech parafiach jakubowych: w Stanowiskach, Dąbrowie Zielonej i Częstochowie, ustawiono kamienne słupki i tablice informacyjne. Na tablicy została umieszczona ogólna informacja i mapa Warszawskiej Drogi Świętego Jakuba oraz informacja, o kościele i miejscowości przy której została ustawiona.
- Tekst ogólny umieszczony na tablicy:
„Drogi świętego Jakuba to piesze szlaki pątnicze oplatające niemal całą Europę prowadzące do Santiago de Compostela. Idą nimi od lat pielgrzymi i wędrowcy, motywowani pobudkami religijnymi, kulturowymi, czy turystycznymi. Camino de Santiago wędrować może każdy, kto odczuwa potrzebę ciszy, samotności, dystansu, po to aby na nowo spojrzeć na swoją codzienność, aby odnowić swoje relacje z Bogiem, drugim człowiekiem a także ze sobą samym.
Warszawska Droga św. Jakuba łączy Warszawę z Częstochową, zgodnie z tradycją pielgrzymią. Jest na niej wiele kościołów św. Jakuba i sanktuariów maryjnych. Pierwszą parafią jakubową na szlaku jest parafia z kościołem na Pl. Narutowicza w Warszawie. Dalej – kościół pierwotnie pw. św. Jakuba w Rokitnie, kościoły św. Jakuba w Skierniewicach, Krzemienicy, Piotrkowie Trybunalskim, Stanowiskach, Dąbrowie Zielonej i Częstochowie.
Warszawska Droga jest ubogacona sanktuariami: Miłosierdzia Bożego w Ożarowie, Matki Bożej Opiekunki Prymasów w Rokitnie, Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Jazłowieckiej w Szymanowie, Świętorodzinnej w Miedniewicach, MB Pocieszenia w Rawie Mazowieckiej, Świętorodzinnej w Studziannie, Bolesnej w Inowłodzu, Trybunalskiej w Piotrkowie Tryb., Bolesnej w Wielgomłynach, Mstowskiej i Jasnogórskiej w Częstochowie.
Droga prowadzi przez trzy Parki Krajobrazowe – Bolimowski, Spalski i Sulejowski, dolinami nizinnych rzek Utraty, Rawki, Pilicy i Korabiewki. Po drodze zwiedzać możemy pozostałości osadnictwa średniowiecznego w Błoniu, Starej Rawie, Kurzeszynie, Inowłodzu. Zobaczymy zabytki architektury romańskiej w Inowłodzu, sakralnej architektury drewnianej w Boguszycach i Starej Rawie oraz liczne kościoły zbudowane w okresie od XII do XX wieku.
Pielgrzymowanie możemy kontynuować rozpoczynającą się w Częstochowie Jasnogórską Drogą Św. Jakuba, a następnie Drogą Via Regia. Pomocą w pielgrzymowaniu mogą być informacje umieszczone na stronie opiekuna Drogi Konfraterni św. Jakuba: www.santiago.org.pl.
2. Informacja o kościołach
a. Częstochowa – pierwszy jakubowy kościół pielgrzymkowy wzniesiono tu w 1582 r., jako świątynię szpitalną obsługującą chorych pielgrzymów zmierzających do sanktuarium na Jasnej Górze. Obok drewnianej świątyni istniał tutaj przytułek dla pątników. W 1642 r. prowincjał zakonu o.o. Paulinów zadecydował o rozbiórce drewnianego kościoła i wzniesieniu w jego miejscu świątyni murowanej oraz szpitala. W 1786 r. osiadły tu siostry mariawitki opiekujące się podróżującymi tędy pielgrzymami. W 1862 r. siostry zakonne przeniosły się do nowo wybudowanego dla nich klasztoru, ale dalej opiekowały się pielgrzymami. W 1864 r. w wyniku rosyjskich represji za powstanie styczniowe konwent zakonnic został rozwiązany, a tutejszy kościół w 1869 r. został całkowicie zniszczony. W jego miejsce zaborcze władze carskie wybudowały tu prawosławną cerkiew pw. św. Cyryla i Metodego. Po odzyskaniu niepodległości stała się ona kościołem garnizonowym WP. Podczas okupacji służyła prawosławnym Częstochowianom. Po wojnie wróciła do parafii katolickiej. Obecnie jest to kościół przebudowany w latach 70 – tych ubiegłego wieku. Wewnątrz kościoła znajduje się obraz św. Jakuba.
b. Dąbrowa Zielona – początki parafii sięgają wieku XIII, kiedy po raz pierwszy wymieniono ją w lokalnych kronikach. Według zapisków pierwszy drewniany kościół pw. św. Jakuba zbudowano tutaj już w roku 1248. Ze względu jednak na jego naturalne zniszczenie rozebrano go w 1554 r. a w dziesięć lat później wzniesiono nową świątynię, której fundatorem był kanonik krakowski Stanisław Dąbrowski. Nowy kościół konsekrował biskup Stanisław Fałęcki w 1570 r. Pierwszy murowany kościół wzniesiono tu w stylu renesansowym. Restaurowano go w 1787 r. W latach 1908-1911 staraniem księdza Ryszarda Jasieńskiego powiększono jego korpus dobudowując do niego dużą nawę z dwuwieżowym westwerkiem, przez co pierwotny kościół został przekształcony w transept i część prezbiterium nowej świątyni. Konsekrowany był przez biskupa Stanisława Zdzitowieckiego w 1911 r. W wewnętrznym wystroju kościoła zachowały się do dziś renesansowe portale i nagrobki, rokokowe ołtarze i chrzcielnica oraz polichromie. Obejście kościoła otoczone jest murem z dziewięcioma kaplicami, w których znajdują się stacje Drogi Krzyżowej. W bocznym ołtarzu znajduje się obraz św. Jakuba z XVIII wieku.
c. Stanowiska – leżą w Niecce Włoszczowskiej na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Prawdopodobnie osada powstała w XV w. Znajdowała się na starym trakcie drogowym łączącym Piotrków Trybunalski z Jędrzejowem. W 1540 r. wspomniana została, jako własność Mikołaja Szczukockiego. Parafia pw. św. Jakuba Apostoła została założona w 1682 r.
Kościół pw. św. Jakuba wzniesiony został w XIV lub XV w. w stylu gotyckim. Wzmiankowany jest w 1511 r. a w 1521 r. wymieniany jest jako murowany z kamienia pw. św. Jakuba, orientowany. W XVII wieku został przebudowany w związku z ustanowieniem parafii w 1682 r. Ponownie remontowany ok. 1800 r. staraniem Michała Czaplickiego właściciela wsi.
Fundatorem kościoła był najprawdopodobniej Jakub Koniecpolski, który w swych rodowych dobrach wzniósł murowaną świątynię ku czci patrona swojego imienia. Do dziś w prezbiterium kościoła zachowało się pierwotne gotyckie sklepienie. W epoce baroku przebudowano go jednak znacznie zatracając jego średniowieczny charakter. W ołtarzu głównym kościoła umieszczono obraz Matki Bożej Częstochowskiej zasłaniany zasuwą, na której przedstawiono św. Jakuba.
Na tablicach umieszona została informacja o projekcie Camino Droga Spotkania i loga donatorów.
W Stanowiskach i w Częstochowie umieszczono na stałe tablice informacyjne zawierające: barwy i wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej, z informacją o dofinasowaniu zadania z budżetu państwa. Z nazwę programu: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 Camino – Droga Spotkania, Oznakowanie i promocja: Łowicka, Warszawska i Podlaska Droga Św. Jakuba. Wartość dofinasowania 151 570 zł. Całkowita wartość 178 870 zł. Plakaty z powyższą informacja zostały umieszczone w sali konferencyjnej katedry polowej w czasie spotkania promującego Przewodnik i Warszawska Drogę św. Jakuba.
W 16 lokalizacjach umieszczono kierunkowskazy, w Studziannie-Poświętnym ustawiono skrzynkę na pieczęć Drogi i ulotki informacyjne. Opracowano i wydano: przewodnik dla pielgrzyma i turysty „Warszawska Droga Świętego Jakuba”. W ramach promowania Camino, odbyły się spotkania w 3 parafiach, którym patronuje św. Jakub Apostoł i w katedrze polowej w Warszawie, związane były one z odsłonięciem i poświęceniem znaków Drogi oraz spotkaniem promującym Przewodnik
W ramach tych spotkań, zainteresowanym osobom przekazano legitymacje pielgrzyma, ulotki i przewodnik „Warszawska Droga św. Jakuba. W parafiach jakubowych pozostawiono ponadto Księgę Pielgrzyma.
Tekst i zdjęcia Marek Sokołowski