Menu
santiago.org.pl
  • Ogłoszenia bieżące
  • Kontakt
  • Patroni
    • Matka Boża z Pilar
    • Św. Jakub
  • Camino
    • Drogi w Polsce
    • Drogi pod opieką konfraterni
    • Przewodniki po drogach
    • Przyjaciele Camino
  • O nas
    • Konfraternia
    • Członkowie konfraterni
    • Statut
    • Reguła duchowa
    • Publikacje
    • Wywiady w radio
    • Dołącz do nas!
  • Dotacje
    • Pieszy rajd pamięci
    • Camino Droga Spotkania
  • Strona archiwalna
santiago.org.pl

Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego

Napisano dnia 30 marca 202430 marca 2024

Msza Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca obchody Triduum Paschalnego, rozpoczęła się katedrze polowej o godz. 18. W jej trakcie rozdzwoniły się dzwony, po czym aż do Chwała na wysokości we Mszy św. Wigilii Paschalnej będą używane drewniane kołatki. Po Ewangelii i homilii biskup Wiesław Lechowicz, naśladując Chrystusa Pana, który przed wieczerzą umył i ucałował nogi Apostołom (por. J 13, 5), umył nogi dwunastu mężczyznom, wśród nich byli kombatanci, a także członkowie Konfraterni: Jerzy Kazimierczak, Piotr Szarko, Pawel Szczerek. Pełnemu wymowy obrzędowi umycia nóg towarzyszył piękny śpiew: Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem (J 13, 34).

Mszę św., upamiętniającą ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa wraz z biskupem polowym celebrowali kapelani Ordynariatu Polowego, m.in. ks. płk Kryspin Rak, wikariusz generalny biskupa polowego oraz ks. kpt. Rafał Kaniecki, kanclerz Kurii Biskupiej. W liturgii uczestniczyli na czele z gen. bryg. Tomaszem Dominikowskim, dowódcą Garnizonu Warszawa żołnierze Wojska Polskiego i funkcjonariusze służb mundurowych, pracownicy resortu obrony narodowej, kombatanci, siostry zakonne, członkowie działającej przy katedrze polowej Konfraterni Świętego Jakuba Apostoła i sympatycy wojskowej katedry. Po uroczystej procesji wejścia życzenia kapelanom z okazji pamiątki ustanowienia sakramentu kapłaństwa na ręce biskupa polowego złożył gen. bryg. Tomasz Dominikowski. – W imieniu wszystkich żołnierzy, ale też funkcjonariuszy wszystkich służb i pracowników stanowiących o obliczu garnizonu stołecznego bardzo serdecznie dziękuję za posługę księdza biskupa oraz wszystkich kapelanów Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, za waszą obecność w naszym życiu, zarówno tym służbowym, jak i prywatnym – podkreślił dowódca. Złożył biskupowi polowemu i kapelanom życzenia obfitości łask Bożych, niezawodnego zdrowia, powodzenia w wypełnianiu misji wśród żołnierzy oraz realizacji planów i zamierzeń. Na ręce bp Wiesława Lechowicza gen. Dominikowski złożył kwiaty, a członkowie Konfraterni Św. Jakuba wręczyli róże Protektorowi Konfraterni i wszystkim księżom celebrującym Mszę św.

W przygotowanie liturgii słowa włączyli się żołnierze służący w Pułku Ochrony, Pułku Samochodowym oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Mszy św. towarzyszyły pieśni w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz asysta Pułku Reprezentacyjnego. Przy ołtarzu posługę pełnili klerycy, przygotowujący się w warszawskim seminarium do podjęcia w przyszłości służby jako kapelani.

Na Jezusowe słowa „To czyńcie na Moją pamiątkę” powołał się w homilii bp Wiesław Lechowicz. Przypomniał, że Chrystus w celu ustanowienia pamiątki swojej śmierci posłużył się chlebem i winem. – Dlaczego? Między innymi dlatego, że chleb i wino oddają wiernie tajemnicę życia i śmierci Jezusa – zaznaczył biskup polowy. Dodał, że zarówno ziarna pszenicy, jak i winogrona muszą „ucierpieć”, aby stać się chlebem i winem. – Ziarno pszenicy zanim stanie się chlebem musi być wrzucone w ziemię, następnie przejść przez surowość zimy, zostać zmielone i poddane oczyszczającemu ogniowi. Winogrona z kolei muszą być zerwane, odcięte, a następnie poddane tłoczni. Faktycznie, chleb i wino dobrze symbolizują to wszystko, co musiał przejść Jezus, aby ofiarować nam życie. Jak pokarm i napój są konieczne do życia ziemskiego, tak do życia wiecznego prowadzi karmienie się chlebem i winem eucharystycznym, czyli Jezusowym Ciałem i Krwią – powiedział bp Lechowicz.

Następnie zwrócił uwagę na symbol jedności w różnorodności i wielości, jaki zawierają w sobie chleb i wino. Stworzone z mnogości ziaren czy winogron są obrazem wspólnoty Kościoła, bowiem „wszyscy karmiący się pokarmem eucharystycznym, różniący się wiekiem, wykształceniem, wrażliwością, czasem i miejscem życia, stopniem wiary i miłości, stanowią jedno z Chrystusem, wchodzą z Nim w intymną i nierozerwalną jedność. Wszystkim, bez wyjątku, Jezus oddał swe życie i wszystkich, z całą ich różnorodnością, zaprasza do swojego stołu” – zaznaczył.

Bp Wiesław Lechowicz przywołał też słowa amerykańskiego abp. Fultona Sheena: „Gdyby ludzi zostawić samym sobie, mogliby popsuć dramat Jego Odkupienia”. Wskazał przy tym, że istnieje niebezpieczeństwo obchodzenia pamiątki śmierci i zmartwychwstania na zasadzie rocznicy, podobnie jak obchodzone są rocznice Powstania Warszawskiego czy bitwy o Monte Cassino. Jednak, jak podkreślił, Jezus wezwał uczniów do upamiętnienia zbawczych wydarzeń. – To upamiętnienie nosi nazwę: „Eucharystia”, czyli dziękczynienie za to wszystko, co jest naszym udziałem dzięki Bożej miłości i mądrości! – przypomniał ordynariusz wojskowy.

Biskup polowy zaznaczył także, że Jezus w słowach „to czyńcie”wzywa wierzących do naśladowania Go „ofiarując siebie innym, a przez to i Bogu samemu”. – Inaczej mówiąc, chodzi oto, by komunia z Jezusem prowadziła nas do komunii z drugim człowiekiem – wskazał, jednocześnie podkreślając, że w Wieczerniku Chrystus modlił się o jedność wśród uczniów. – Nieprzypadkowo też Jezus, zanim ustanowił Eucharystię, umył swym uczniom nogi i zaapelował do nich, by to samo czynili. Gest umycia nóg dokonujący się w naszych świątyniach raz w roku ma i nas zmobilizować do wzajemnej służby przez cały rok, i bez oglądania się na wygląd, wiek, poglądy drugiego człowieka – podkreślił bp Wiesław Lechowicz.

Przywołując słowa św. Efrema „Pożywamy Cię, Panie, i pijemy, nie by Cię tylko spożyć, lecz by żyć przez Ciebie” bp Lechowicz zaznaczył, że chodzi o życie, w którym „dzięki Jezusowi zemsta ustępować będzie przebaczeniu, niezgoda pojednaniu, złość dobroci, obojętność trosce, arogancja grzeczności, małoduszność wielkoduszności”. – Jakże bardzo dzisiaj my i nasze rodziny, Kościół i nasza Ojczyzna takich postaw potrzebujemy. Jakże więc bardzo potrzebujemy Eucharystii! Jeszcze raz powtórzę: Eucharystia jest nie tylko lekarstwem na nieśmiertelność, ale i na naszą chorą rzeczywistość, codzienność! – przypomniał na zakończenie wcześniejszą myśl ordynariusz wojskowy.

W obrzędzie mandatum biskup polowy umył nogi dwunastu mężczyznom, wśród których znajdowali się kombatanci. Po Komunii św. w dwóch postaciach udzielonej wiernym Najświętszy Sakrament w towarzystwie werbli został przeniesiony do tzw. ciemnicy – miejsca adoracji, a ołtarz obnażono na pamiątkę obnażenia z szat Jezusa.

Tekst: Paulina Piątkowska, msk

1 myśl na “Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego”

  1. Ewa Wasiak pisze:
    1 kwietnia 2024 o 23:18

    W obrzędzie mandatum biskup polowy umył nogi dwunastu mężczyznom, wśród których znajdowali się kombatanci oraz członkowie Konfraterni św. Jakuba: Jerzy G. Kazimierczak, Piotr Szarko, Paweł Szczerek.
    W uroczystej liturgii Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w katedrze polowej WP obok w/w konfratrów uczestniczyli: Małgorzata Bartosiewicz, Krystyna Ciesielska, Anna Przygoda-Golenia, Marek Sokołowski, Agata Szarko, Jolanta Szczerek, Ewa Wasiak.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego p.w.  Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ostatnie wpisy

  • Odpust w Prostyni z udziałem Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego
  • Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego
  • Spotkanie Kapitały Konfraterni poświęcone realizacji projektu Camino – Droga Spotkania
  • Prymicje w katedrze polowej Wojska Polskiego
  • Kazanie ks. płk Zbigniewa Kępy w Skrzatuszu, w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Jesteśmy też na Facebooku

  • facebook

Archiwum. Szukaj wpisów wg daty publikacji

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
©2025 santiago.org.pl | Powered by SuperbThemes & WordPress