Ordynariusz Wojskowy 11 lutego w katedrze polowej, przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za dwa lata posługi wśród żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych oraz ich rodzin. Przed błogosławieństwem na rozesłania bp W. Lechowicz Komandorią „W Służbie Bogu i Ojczyźnie” odznaczył płk. rez. Zbigniewa Błażejewskiego, dyrektora Drukarni Wydawnictw Specjalnych.
W homilii bp Lechowicz nawiązując do przypadającego dziś Światowego Dnia Chorego oraz sceny z Ewangelii, w której Jezus uzdrawia trędowatego, powiedział, że Chrystus także dziś jest obecny i uzdrawia poprzez sakramenty święte. – Ich prostota uderza, jednych zachwyca i pociąga ku Jezusowi, dla innych ta prostota kojarzy się z magią i jest zupełnie niezrozumiała. Dzięki łasce Bożej i ludziom, którymi Pan Bóg się posłużył należymy do tej pierwszej grupy – zachwyconych tajemnicą miłości Boga, który tak prosto okazuje nam swoją uzdrawiającą i oczyszczającą moc – przekonywał bp Lechowicz.
Ordynariusz wojskowy zwrócił uwagę, że spotykając się z Jezusem w sakramentach przyjmujemy często postawę klęczącą, która jest „znakiem oddania czci Jezusowi jako Bogu”. – Klęcząc czy klękając podczas przyjmowania sakramentów świętych upodobniamy się do człowieka, który z wiarą się zwraca do Jezusa: „Jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić” i słyszy odpowiedź: „Chcę”. Jezus i dziś tego „chcę” nie cofa. Sakramenty są tego potwierdzeniem – powiedział.
Nawiązując do rocznicy swego ingresu ordynariusz wojskowy wskazywał, że „w chwili konsekracji biskup otrzymuje łaskę mocy do prowadzenia i bronienia Kościoła jako Ojciec, Nauczyciel i Pasterz (KKK 1586)”. – W jaki sposób powinien biskup wykonywać funkcję Ojca, Nauczyciela i Pasterza? Katechizm odpowiada. Najpierw w sposób służebny (KKK 876). Nie można być bowiem dobrym ojcem, dobrym nauczycielem, ani też dobrym pasterzem bez służenia. Podkreślanie swojej władzy i wyższości prowadzi do porażki i rozczarowania, a nade wszystko przynosi opłakane skutki w życiu dzieci, uczniów i podopiecznych – powiedział. Biskup podkreślił na kolegialność posługi biskupa, który „wykonuje swoje zadania w Kościele razem z papieżem, z innymi biskupami, z prezbiterami i diakonami oraz z osobami świeckimi”. – Tylko wtedy jego posługa jest naznaczona Bożym błogosławieństwem. Próby wyeksponowania siebie, czy wyodrębnienia ze wspólnoty zazwyczaj kończą się źle i dla biskupa, i dla wiernych – przestrzegał.
Ordynariusz Wojskowy zwrócił też uwagę, że każdy biskup zostaje powołany w sposób osobowy, jedyny w swoim rodzaju. Każdy ma swoją historię powołania i swoją drogę jego realizacji. Mimo, że pełnimy te same zadania powierzone przez Kościół, to jednak ze specyfiką wynikającą z naszych różnych osobowości, charakterów, temperamentów. Dobrze to widać choćby na przykładzie biskupów polowych – powiedział.
Na koniec bp Lechowicz poprosił o modlitwę w intencji swej posługi. – Zdaję sobie sprawę z moich ograniczeń. Dlatego dzisiaj, dziękując Wam za Waszą modlitwę, a księżom kapelanom dodatkowo za współpracę, proszę o dalszą modlitwę, abym służył w Ordynariacie Polowym tak, jak chce Kościół, to znaczy naśladując Jezusa, pełniąc funkcję dobrego ojca, nauczyciela i pasterza, w sposób służebny, kolegialny i osobowy; osobowy to również oznacza z pełnym szacunkiem i uznaniem dla drugiego człowieka; dla każdej osoby, nawet jeśli na pozór przypomina trędowatego czy trędowatą – powiedział.
Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów z ks. płk. Kryspinem Rakiem, wikariuszem generalnym, który w imieniu kapelanów i wiernych złożył życzenia biskupowi polowemu. Wyraził m.in. wdzięczność za pasterską troskę nad Kościołem wojskowym. – Doświadczamy jej nie tylko my, kapelani wojskowi, ale wszyscy wierni Ordynariatu Polowego. Za tę pasterską troskę, która ma odzwierciedlenie w codziennej posłudze, służbie pełnionej na wzór Jezusa Dobrego Pasterza z miłością, cierpliwością a jednocześnie pokorą chcieliśmy bardzo podziękować. Życzymy Księdzu Biskupowi, aby pod jego przewodnictwem Kościół wojskowy nieustannie się odradzał, a kolejne lata posługi były dla Ordynariatu Polowego i jego wiernych czasem wzrastania i umacniania w wierze, nadziei i miłości – powiedział ks. Rak.
Życzenia złożyli kapelani, a także przedstawiciele Konfraterni Świętego Jakuba Starszego Apostoła oraz Grupy Misyjnej. Przed błogosławieństwem dyrektor Drukarni Wydawnictw Specjalnych płk rez. Zbigniew Błażejewski za szczególne zasługi dla Ordynariatu Polowego został odznaczony Komandorią „W Służbie Bogu i Ojczyźnie”.
Biskup Wiesław Lechowicz podziękował za życzenia i wspólną modlitwę. Zachęcił też do wzięcia udziału w rekolekcjach, które rozpoczną się w najbliższy piątek w katedrze polowej oraz owocnego przeżycia zbliżającego się Wielkiego Postu.
Tekst Krzysztof Stępkowski, zdjęcia Marek Sokołowski