Pierwsze w 2024 roku spotkanie konfratrów Jakubowych, w dniu 8 stycznia, rozpoczęła Msza święta koncelebrowana, której przewodniczył ks. kan. płk dr Kryspin Rak. Koncelebrowali ks. por. Jacek Białek i ks. prał. kan. płk SG dr Zbigniew Kępa, który wygłosił homilię. Kaznodzieja, nawiązując do przeczytanego fragmentu Ewangelii według św. Marka, zwrócił uwagę na słowa: „[Jezus] (…) przechodząc obok Jeziora Galilejskiego (…) ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza i brata jego Jana (…). Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego Zebedeusza (…) poszli za Nim.” (Mk 1, 14-20). Ks. Kępa wspomniał, że Senior Honorowy Konfraterni Jerzy G. Kazimierczak, na początku działalności Konfraterni, wprowadził zwyczaj odczytywania podczas spotkań stowarzyszenia tekstów z Pisma Świętego, w których wspomniany jest św. Jakub Starszy.”Dziś – powiedział ks. Zbigniew – liturgia ukazuje nam powołanie pierwszych apostołów, w tym św. Jakuba. Chrystus powołał jeszcze siedemdziesięciu dwóch uczniów, których wysyłał z misją głoszenia Dobrej Nowiny o zbliżającym się królestwie Bożym. Wreszcie Jezus wybrał Dwunastu Apostołów, których po swoim Zmartwychwstaniu wysłał z misją głoszenia Ewangelii całemu światu.”
Kapelan Konfraterni podkreślił, że decydujące w życiu apostołów było pierwsze powołanie. Grono powołanych Jezus zacieśnił do Dwunastu, którym powierzył misję skierowaną do całego świata. Nawiązując do tego wydarzenia z życia św. Jakuba, ks. Kępa zaznaczył, że w życiu każdego obecnego na Mszy świętej miało miejsce takie pierwsze, istotne, powołanie. „Odbyło się ono podczas naszego chrztu. Wtedy Chrystus powołał każdego z nas do pójścia za Nim. Potem były inne szczegółowe powołania: do małżeństwa, do kapłaństwa (jak w moim przypadku), do zawodu np. lekarza. I wreszcie było powołanie do udziału we wspólnocie Konfraterni św. Jakuba i w pielgrzymowaniu Drogami Jakubowymi. Jest ono zakorzenione w naszym chrzcie świętym, bowiem od chwili tego doniosłego wydarzenia pielgrzymujemy drogą wiary. Chrystus „powołał” nas, abyśmy szli za Nim Drogą Jakubową. Powołał nas do wspólnoty sióstr i braci, których łączy pasja pielgrzymowania szlakami Jakubowymi. Tak jak Apostoł Jakub, mamy iść drogą wiary w Nowym – 2024 – Roku.” Ks. Zbigniew życzył wszystkim pątnikom Jakubowym głębokich, religijnych przeżyć w realizacji pielgrzymiego powołania.
Na zakończenie homilii, kaznodzieja przytoczył słowa Psalmu 116 śpiewanego podczas liturgii: „Czym się Panu wypłacę, za wszystko, co mi wyświadczył? Podniosę kielich zbawienia i wezwę imienia Pana”. „Naszym podziękowaniem Bogu za łaskę wybrania i powołania – powiedział – jest udział we Mszy świętej, w czasie której kapłan podnosi kielich podczas konsekracji.”
Po Mszy zebrani przeszli do sali konferencyjnej, gdzie Senior Konfraterni Marek Sokołowski przekazał na ręce ks. kan. płk. dr. Kryspina Raka, Wikariusza Generalnego, Zastępcy Biskupa Polowego, Order Rycerski Świętego Jakuba z prośbą o przyjęcie odznaczenia do zbiorów Sali Tradycji Ordynariatu Polowego im. abp. gen. dyw. Józefa Feliksa Gawliny.
Sala Tradycji została ustanowiona dekretem biskupa polowego Wiesława Lechowicza, który podkreślił w dokumencie, że „Sala Tradycji jako obiekt szkoleniowy ma prezentować historię duszpasterstwa wojskowego począwszy od chrztu Polski, aż do czasów współczesnych; dzieje kapelanów wojskowych i innych duszpasterzy współpracujących z żołnierzami; gromadzić i eksponować pamiątki, dokumenty oraz inne materiały związane z osobami i wydarzeniami historycznymi dotyczącymi Ordynariatu Polowego w strukturach Wojska Polskiego”. Uroczyste otwarcie Sali Tradycji miało miejsce 17 listopada 2023 roku. Sala mieści się w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie (pomieszczenie ekspozycyjne) oraz w sali Centrum Konferencyjnego (pomieszczenie: wykładowe, wystawowe). Kustoszem i opiekunem zbiorów jest płk rez. dr Jacek Macyszyn, który na spotkaniu konfratrów przedstawił na szerokim tle historycznym rolę duchownych w drużynie rycerskiej księcia Polan Mieszka I, pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego; w okresie I i II Rzeczypospolitej; na żołnierskiej tułaczce w czasie II wojny światowej i obecnie, po przywróceniu Ordynariatu Polowego przez papieża Jana Pawła II, co nastąpiło 21 stycznia 1991 roku. Po wykładzie zebrani udali się do Sali Tradycji i zwiedzali cenne, nie rzadko unikatowe zbiory, o których mówił ks. płk SG dr Zbigniew Kępa oraz kustosz płk dr Jacek Macyszyn.
Noworoczne spotkanie Konfraterni zakończył miły akcent – urodziny Seniora Konfraterni Marka Sokołowskiego. Jubilat poczęstował swoich gości cukierkami, a ci życzyli mu wszystkiego, co najlepsze i głośno odśpiewali tradycyjne Sto lat.
Tekst – Ewa Wasiak
Zdjęcia – ks. płk Zbigniew Kępa, Beata i Marek Sokołowscy