Santiago de Compostela, 30 grudnia 2023 r.” Starajmy się być świadkami w służbie życia, rozumianego jako dar Boży i jako zadanie człowieka”.
Arcybiskup Santiago, Msgr. Francisco José Prieto Fernández, przewodniczył dziś rano tradycyjnemu świętu Translacji Apostoła św. Jakuba, które obchodzone jest 30 grudnia w katedrze w Santiago de Compostela, zgodnie z tradycją ustanowioną przez Filipa V w 1646 roku. Z tej okazji ofiarę narodową złożył przewodniczący parlamentu galicyjskiego Miguel Santalices, który działał jako delegat królewski.
W święto Translacji Apostoła arcybiskup Bp Francisco Prieto przypomniał, że „my, chrześcijanie, mamy tutaj wyjątkową odpowiedzialność: być świadkami ojcostwa Boga i braterstwa Chrystusa”.
Arcybiskup Prieto potwierdził, że „mamy w naszych rękach, w naszych sercach i w naszym życiu niewybaczalne i niewybaczalne zadanie: uczynić braterstwo konstytutywnym elementem ludzkiego życia”.
W swojej homilii ks. bp Prieto potwierdził, że chrześcijanie mają wyjątkową odpowiedzialność: „być świadkami ojcostwa Boga i braterstwa Chrystusa. Musimy konkretnie pokazać, że oba są w stanie wzbudzić życie i towarzystwo, bliskość i nadzieję w tych, którzy są osamotnieni, bezradni w swoim sieroctwie i błąkają się po tej strasznej ziemi niczyjej, jaką jest marginalność, scena dramatu, w którym wszyscy jesteśmy aktorami, znacznie bardziej niż widzami”.
W tym sensie arcybiskup wezwał do bycia świadkami w służbie życia, rozumianego jako dar Boży i jako ludzkie zadanie, promotorami kultury godności człowieka i każdego człowieka: „Musimy rozwijać wszystko, co oznacza „jakość” osoby jako oryginalnej jednostki, odróżniającej się od innych istot, zdolnej do miłości i odpowiedzialnej wolności oraz powołanej do wzrastania we współistnieniu i dialogu społecznym”. I dodał: „Mamy w naszych rękach, w naszych sercach i w naszym życiu zadanie niewypowiedziane i niewybaczalne: uczynić braterstwo konstytutywną treścią ludzkiego życia i oczywiście bycia i działania chrześcijanina, Kościoła pośród społeczeństwa”.
Odnosząc się do Santiago de Compostela, jako celu dróg, które prowadzą do grobu jednego z Zebedeuszów, św. Jakuba Większego, biskup Prieto wskazał, że każdy szlak, który prowadzi do grobu jednego z Zebedeuszów, św. Jakuba Większego, jest szlakiem braterstwa. Jakuba Większego, jest szlakiem braterstwa. Bp Prieto zaznaczył, że każda droga, która prowadzi pielgrzymów do grobu Apostoła „wyraża również poszukiwanie wspólnych szlaków, bez skrótów i bez rozproszenia, w których słuchanie staje się pierwotne pomimo różnic”.
Ksiądz prałat zakończył homilię, kładąc na ołtarzu wszystkie narody świata, „zwłaszcza te, które nadal cierpią z powodu dramatu wojny, sławy, która powoduje tak wiele przymusowych wygnań; wszystkim ludziom i narodom Hiszpanii, naszej ukochanej Galicji, naszym rodzinom, aby nadal były, w tych czasach kryzysu i niepewności, źródłem życia i wiary, gdzie wszyscy, zwłaszcza nasze dzieci i osoby starsze, mogą być otoczeni opieką, miłością i pocieszeniem”. Modlił się również za tych, którzy sprawują funkcje publiczne: „aby dołożyli wszelkich starań na rzecz dobra wspólnego i wysiłku budowania pokojowego społeczeństwa, opartego na prawdzie, sprawiedliwości i wolności, w którym służba jest zawsze horyzontem odpowiedzialności społecznej, ponad uzasadnionymi różnicami politycznymi”.
Z Arcybiskupem Santiago de Compostela koncelebrowali: emerytowany kardynał arcybiskup Madrytu, abp Antonio María Rouco Varela. Antonio María Rouco Varela; emerytowany arcybiskup Santiago de Compostela, Mons. Julián Barrio; emerytowany arcybiskup Tangeru, Msgr. Santiago Agrelo Martínez; biskup Tui-Vigo, Msgr. Luis Quinteiro Fiuza; oraz biskup Lugo, bp Alfonso Carrasco. Alfonso Carrasco.
Źródło: compostela.es