W ramach projektu NOWEFIO „Camino- miejsce spotkania”, Konfraternia otrzymała dofinansowanie na poprawę oznakowania, ustawienie znaków tablic informacyjnych, wydanie Przewodnika i upowszechnienie informacji o tej drodze pieszej. Realizacja zadania ma na celu zwiększenie dostępności tego szlaku pieszego, dla pielgrzymów i turystów. Kapituła Konfraterni w ramach realizacji projektu przyjęła na spotkaniu w dniu 19 sierpnia, plan działań dotyczących wyżej wymienionego programu. Wypracowano wzór słupka kilometrażowego, kierunkowskazu, tablic informacyjnych oraz skrzynki na pieczątki. Przyjęto iż specyficznym wyróżnikiem Drogi, będzie oznakowanie symbolem: podwójnych muszli – podobnych do muszli w herbie Bolimowa. Podzielono się zakresem prac do wykonania. Obecnie trwają prace nad Przewodnikiem – Łowicka Droga Świętego Jakuba. Przygotowywane są kierunkowskazy i tablice informacyjne, które będą ustawione przy kościołach Jakubowych oraz w Bolimowie oraz ulotka i emblematy drogi. Na Kapitule podjęto także decyzje o przygotowaniu księgi pielgrzymów dla kościołów Jakubowych, stempli pamiątkowych oraz certyfikatu odbycia pielgrzymki, co ma także służyć jako wskaźnik aktywności turystów i pielgrzymów, na tym szlaku pieszym.
W sierpniu prowadzone były prace związane z poprawą oznakowania przy wykorzystaniu emblematów muszli i strzałek będących w zasobach Konfraterni oraz przy pomocy strzałek malowanych żółtą emalią. W dniach 26 i 27 sierpnia na odcinku Miedniewice – Gieczno , w miejscach takich jak: Nowa Wieś (gmina Wiskitki)– Joachimów Mogiły (gmina Mogiłów), Maurzyce Podrzeczne (gmina Łowicz), Zduny, Władysławów Bielawski, Lorenki, dokonano korekty przebiegu drogi wykonując nowe znakowanie oraz w jednym przypadku korekty śladu mapy, w związku nowym przebiegiem drogi. Skorygowano także ślad drogi w Kaliszu – Nędzarzewie. Oznakowano także przejścia alternatywne Gozdów – Feliksów, w gminie Stryków. Prace te zrealizowane w wolontariacie były konieczne, ponieważ w tych miejscach były różne warianty drogi, a znakowanie nie było zgodne ze śladem na aplikacji: www.mapa-turystyczna.pl, w związku z opracowywaniem Przewodnika, należało doprecyzować te kwestie. W trakcie spotkań z proboszczami i gospodarzami terenu ustalono wstępnie lokalizację znaków Drogi w Bolimowie, Zdunach, Głownie, Tłokini Kościelnej, Giecznie.
W trakcie tych prac wykonywana była dokumentacja fotograficzna do przewodnika, uzgodniono także miejsca ustawienia słupków i tablic w 4 lokalizacjach. W drugiej połowie września planowane jest ustawienie przy kościołach Jakubowych w Zdunach, Głownie, Giecznie, Leźnicy Wielkiej, Wieleninie, Tłokini Kościelnej słupków Camino de Santiago i tablic informacyjnych. W poprawę znakowania byli zaangażowani Piotr Szarko i Agata Sawera-Szarko oraz Beata Sokołowska i Marek Sokołowski.
Konfraternia na działania działania związane z poprawą oznakowania i ustawieniem znaków i tablic informacyjnych przy kościołach pw. św. Jakuba na Łowickiej Drodze Świętego Jakuba, otrzymała dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO na zadanie „Camino – Droga Spotkania”. Jest ono realizowane w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. W tym projekcie w mamy także wydanie ulotek informacyjnych i Przewodnika, oraz promocję Drogi jak i przewodnika zaplanowaną w miesiącu grudniu. Te działania mają służyć zwiększeniu wiedzy pieszych szlakach do Santiago de Composteli i ich lepszej dostępności dla turystów i pielgrzymów.
Tekst Marek Sokołowski