Menu
santiago.org.pl
  • Pieszy rajd
  • Ogłoszenia
  • Kontakt
  • Patroni
    • Matka Boża z Pilar
    • Św. Jakub
  • Camino
    • Drogi w Polsce
    • Drogi pod opieką konfraterni
    • Przewodniki po drogach
    • Przyjaciele Camino
  • O nas
    • Konfraternia
    • Członkowie konfraterni
    • Statut
    • Reguła duchowa
    • Publikacje
    • Wywiady w radio
    • Dołącz do nas!
  • Strona archiwalna
santiago.org.pl

Nawiedzenie Matki Bożej Łaskawej w kopii Jej cudownego obrazu w katedrze polowej WP, w 102 rocznicę „Cudu nad Wisłą”

Napisano dnia 21 sierpnia 202224 sierpnia 2022

„Pragniemy Ci, Matko Łaskawa, Opiekunko nasza, zawierzyć całą naszą parafię i cały Ordynariat Polowy. Okaż swe łaskawe oblicze, Skarbnico Łask, naszym rodzinom”. Tymi słowami ks. bp Piotr Jarecki w modlitwie przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej rozpoczął Akt Zawierzenia Ordynariatu Polowego, parafii katedralnej i Wojska Polskiego Patronce Warszawy i Strażniczce Polski. Msza Święta w katedrze polowej WP uroczyście otworzyła ten szczególny czas łaski dla każdego z wiernych. 

Wprowadzenie obrazu Matki Bożej Łaskawej do katedry przy ul. Długiej, dokąd powraca po ponad 180 latach, poprzedziła procesja, która przeszła ulicami Warszawy z bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej na Plac Krasińskich, gdzie uczestnicy procesji – ok. 500 osób – odmówili modlitwę różańcową.

Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej. Liturgię koncelebrowali: ks. płk Sebastian Piekarski – proboszcz katedry polowej Wojska Polskiego, ks. mjr rez. Jan Dohnalik – kanclerz kurii biskupiej Ordynariatu Polowego (kończy  posługę w Ordynariacie), ks. płk Kryspin Rak – wikariusz generalny, ks. płk SG Zbigniew Kępa – notariusz Kurii Ordynariatu Polowego, o. Wiesław Kulisz SJ jezuita – przełożony wspólnoty i Rektor Sanktuarium MB Łaskawej w Warszawie. W Eucharystii udział wzięli parafianie oraz przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej z prezesem prof. Tadeuszem Kulikiem, wspólnot szerzących kult Matki Bożej Łaskawej: Niewolnicy Maryi, Wojownicy Maryi, Męski Różaniec – Radzymin, Żołnierze Chrystusa. Obecni byli także członkowie Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego: Zofia Gołacka, Jan Gołacki, Adam Jabłonka, Alicja Mikulska, Aldona Sas, Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, Ewa Wasiak i Krystyna Myszka z grona przyjaciół Konfraterni. Asystowały poczty sztandarowe Wojska Polskiego oraz Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej.

Zgromadzonych powitał proboszcz katedry polowej ks. płk Sebastian Piekarski: „Witam was wszystkich, czcicieli Matki Bożej Łaskawej i zapraszam na spotkanie z Matką naszego Zbawiciela, wcielonego Słowa.” Przedstawił ramowy program nawiedzenia kopi cudownego obrazu w katedrze wojskowej.  To doniosłe wydarzenie zakończy się wspólnym zawierzeniem sercu Maryi 26 sierpnia w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.

Bp Piotr Jarecki przywołał w homilii słowa czytań mszalnych, wskazując na konieczność współpracy człowieka w procesie zbawczym (Łk 13,22-30). Powołał się na motyw „wąskiej bramy” i powszechne powołanie do zbawienia. „Życie w stylu Chrystusowym wymaga od nas zaparcia się siebie, zapomnienia o sobie, oddania się Bogu i drugiemu człowiekowi, a to zawsze łączy się z jakimś cierpieniem, z jakimś krzyżem” – mówił biskup, nawiązując do Listu św. Pawła do Hebrajczyków (Hbr 12,5-7.11-13). Zachęcał zgromadzonych do łączenia własnych cierpień z cierpieniem Chrystusa. „Wpatrujemy się w Matkę Najświętszą, ponieważ Ona przeszła do niebieskiej Ojczyzny przez tę wąską bramę, ponieważ najdoskonalej naśladowała Pana Jezusa. Naśladowała Go przede wszystkim w posłuszeństwie, pokorze i w traktowaniu życia jako służby” podkreślił bp Piotr.

Mówiąc o nawiedzeniu Matki Bożej Łaskawej w kopii Jej cudownego obrazu bp Jarecki przypomniał jego historię. Oryginalny wizerunek Maryi powstał w 1410 r. w Faenzy, w północnych Włoszech, z inicjatywy przeora klasztoru oo. dominikanów, aby ratować ludność od zarazy.  Siejąca śmierć epidemia dżumy wygasła, a Faenza stała się głównym ośrodkiem gloryfikacji Matki Bożej Łaskawej. Jej kult przynieśli do Polski pijarzy. Pierwszy rektor warszawskiego konwentu pijarów, o. Hiacynt Orselli SP chcąc wzbudzić w Polsce cześć dla Dziewicy Łaskawej, by zyskać Jej opiekę nad Warszawą, zamówił kopię słynącego cudami obrazu z Faenzy. Obraz namalował nieznany z nazwiska malarz warszawski. Wizerunek Matki Bożej Łaskawej został uroczyście wprowadzony w 1651 roku do kościoła przy ul. Długiej (obecnie – katedra polowa), gdzie przebywał do 1834 roku, gdy po upadku powstania listopadowego został przeniesiony do zrujnowanego, pojezuickiego kościoła na ul. Świętojańską. Madonna przedstawiona jest w różowej sukni i niebieskim płaszczu, z rękoma szeroko rozłożonymi w geście opiekuńczym, ze strzałami w dłoniach; trzy złamane mają symbolizować „złamanie”, ustąpienie gniewu Bożego. W 1652 roku w Warszawie wybuchła zaraza. Wierni uciekali się do Matki Bożej Łaskawej. W wielkiej uroczystej modlitwie na dzisiejszym pl. Krasińskich zjednoczyło się całe miasto. Obraz niesiono wzdłuż murów miejskich. Stolica ocalała. W dowód wdzięczności Rada Miasta ogłosiła Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy i Strażniczką Polski. Miała bronić stolicy i ojczyzny przed najazdami wrogów.

W dalszej części homilii bp Jarecki mówił o mocy modlitwy, dając za przykład błagania, jakie naród polski zanosił do Maryi w czasie Bitwy Warszawskiej. Przypomniał, że biskupi polscy i wierni organizowali wówczas różne formy masowej modlitwy, jednocześnie informując biskupów innych krajów oraz papieża o zagrażającej Polsce i całej Europie armii bolszewickiej. „Cud nad Wisłą brany całościowo uczy nas o mocy modlitwy. Organizowano i w kościołach, i na placach warszawskich publiczne modlitwy, błagając Maryję o ochronę przed bolszewikami” przypomniał kaznodzieja, wzywając do pogłębiania praktyk modlitewnych obecnie. Wskazał na pośrednie działanie Matki Bożej w Bitwie Warszawskiej, wyrażając przekonanie, że Jej natchnienie mogło być źródłem odważnej decyzji jednego z dowódców, kpt. Stefana Pogonowskiego, który zdecydował się na podjęcie walki wbrew rozkazom przełożonych. Poległ w starciu z bolszewikami pod Radzyminem, lecz w tej walce odwróciła się karta wojny.  „Ale Ona także potrafi działać bezpośrednio, jak to się stało w 1920 r., kiedy żołnierze sowieccy ujrzeli Ją na nieboskłonie, z płaszczem chroniącym młode wojsko polskie, w towarzystwie dwóch jeźdźców – aniołów, z tarczą przed Nią, od której odbijały się pociski wystrzeliwane w kierunku Polaków i wracały do tych, którzy je wystrzeliwali”.

Bp Jarecki przypomniał świadectwa żołnierzy bolszewickich nacierających na Warszawę, którzy mówili, że walczą z Polakami, ale nie z Matką Bożą i wezwał wiernych do modlitwy przed obrazem Matki Bożej Łaskawej przede wszystkim za Wojsko Polskie. Na zakończenie Eucharystii odśpiewano Apel jasnogórski.

Opracowanie – Ewa Wasiak    

za: Paulina Piątkowska, Katedra Polowa: Rozpoczęcie peregrynacji kopii cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej, https://ordynariat.wp.mil.pl

Zdjęcia – Ewa Wasiak, Beata Sokołowska

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego p.w.  Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ostatnie wpisy

  • Odpust Przenajświętszej Trójcy w Prostyni
  • Wprowadzenie Relikwii Bł. Ks. Podharcmistrza Stefana Wincentego Frelichowskiego do Świątyni Bożej Opatrzności
  • Pielgrzymka na Święty Krzyż
  • Pieszy Rajd Pamięci Oddziału Por. Kazimierza Wiśniewskiego – bohatera Powstania Styczniowego
  • Zakończyła się pielgrzymka na Święto Zesłania Ducha Świętego z Paryża do Chartres we Francji

Jesteśmy też na Facebooku

  • facebook

Archiwum. Szukaj wpisów wg daty publikacji

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
©2023 santiago.org.pl | Powered by SuperbThemes & WordPress