Dokumentacja realizacji projektu Camino Droga Spotkania
Spotkanie Kapituły, przyjęci planu prac na Warszawskiej Drodze św. Jakuba
W trakcie spotkania Kapituły w dniu 8 stycznia 2024, przyjęto plan działania w 2024 roku, na Warszawskiej Drodze św. Jakuba, w ramach zadania Camino – droga spotkania” Przyjęto wzór graficzny (logo), wzór słupka jakubowego, omówiono kwestie poprawy oznakowania w kontekście aktywizacji ruchu pielgrzymkowego oraz turystycznego po Warszawskiej Drodze św. Jakuba. Podjęto także kwestie wydanie ulotek i przewodnika, współpracę z parafiami i organizacjami turystycznymi w zakresie realizacji projektu mającego za cel aktywizację ruchu pielgrzymkowego i turystycznego na Warszawskiej Drodze.
Pielgrzymka i znakowanie Warszawskiej Drogi św. Jakuba. Etap Krzemienica – Studzianna – Smardzewice
W dniach 27-28 stycznia, na kolejny etap pielgrzymowania wyruszyliśmy od kościoła św. Jakuba Starszego w Krzemienicy aby przez Studziannę, z kościołem pw. św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela, i Inowłódz; po przejściu ponad 50 km dojść do Smardzewic, gdzie przy sanktuarium św. Anny, zakończony został styczniowy etap wędrówki Warszawską Drogą Świętego Jakuba. W trakcie drogi wykonano weryfikację jej stanu. Odcinkowo wykonano poprawę oznakowania, szczególnie drugiego dnia wędrówki kiedy pogoda była bardziej sprzyjała tego rodzaju pracom.
Znakowanie Warszawskiej Drogi św. Jakuba, na odcinku Smardzewice – Piotrków Trybunalski – Sulejów Podklasztorze
17 lutego 2024 roku, na kolejny etap pielgrzymowania wyruszyliśmy wczesnym rankiem z Warszawy do miejscowości Smardzewice. Weekendowa wędrówka została wykorzystana na weryfikację i znakowanie drogi oraz na przygotowywanie dokumentacji faktograficznej i fotograficznej do planowanego przewodnika dla Turysty i pielgrzyma. W dwudniowym przejściu 17-18 lutego, uczestniczyło w różnej formie 20 osób. Na te działania otrzymaliśmy dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO na zadanie „Camino – Droga Spotkania”. Jest ono realizowane w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo.
Wędrówka Warszawska Drogą św. Jakuba. Etap Sulejów – Bąkowa Góra – Stanowiska
W dniach 16-17 marca, na kolejny etap pielgrzymowania wyruszyliśmy z parafii i św. Tomasza Kantabryjskiego w Sulejowie. W pierwszym dniu pieszego wędrowania, z Sulejowa do Bakowej Góry wyruszyło 30 pielgrzymów. Słońce i wiatr były im kompanami przez całą drogę aż do Bakowej Góry. Wędrówka była bardzo inspirująca, prowadziła przez liczne miejsca z wiekową historią, pośród pięknej przyrody, ukształtowanej tu w znacznym stopniu przez rzekę Pilicę. W trakcie drogi przeprowadzono weryfikację jej stanu drogi, wykonano poprawę oznakowania, w tym oznakowano jeden wariant drogi głównej. Na nocleg nasza grupa zatrzymała się w dwóch miejscach w Przedborzu. Na te działania otrzymaliśmy dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO na zadanie „Camino – Droga Spotkania”. Jest ono realizowane w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo.
Warszawska Droga św. Jakuba. Przejście z Bąkowej Góry do kościoła św. Jakuba w Stanowiskach
Wędrówkę Warszawską Drogą św. Jakuba, w niedzielę 17 marca rozpoczęliśmy od udania się do kościoła św. Aleksego w Przedborzu, na poranną Mszę świętą koncelebrowaną przez ks. płk. Zbigniewa Kępę. Po Eucharystii busem udaliśmy się do Bąkowej Góry, gdzie zakończyliśmy sobotni etap drogi rozpoczętej w Sulejowie Podklasztorzu. Po pokonaniu ok 9 km, tym razem już pieszo dotarliśmy do Przedborza, urokliwego miasteczka położonego nad Pilicą, historycznie jednego z najważniejszych miast Ziemi Łódzkiej. Znajdujący się w nim kościół parafialny wzniesiono na wzgórzu nad miastem w XIV wieku, kościół św. Aleksego jest jednym z pierwszych gotyckich kościołów, jakie wzniesiono na dawnym królewskim trakcie krakowsko-toruńskim. Jego majestatyczna wieża jest do dziś charakterystycznym wyróżnikiem krajobrazu miasta. W trakcie pieszej wędrówki przeprowadzono weryfikację stanu drogi, wykonano poprawę oznakowania. Na te działania otrzymaliśmy dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO na zadanie „Camino – Droga Spotkania”. Jest ono realizowane w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo.
Słupki jakubowe stanęły przy kościołach św. Jakuba w Częstochowie, Dąbrowie Zielonej i w Stanowiskach
25 kwietnia 2024 w ramach realizacji zadania „Camino -Droga Spotkania”, zostały postawione Znaczniki Warszawskiej Drogi św. Jakuba i Tablice Informacyjne przy kościołach św. Jakuba w miejscowościach: Częstochowa, Dąbrowa Zielona i Stanowiska. Kierunkowskazy w tych miejscowościach zostały zamontowane siłami Konfraterni 27 i 28 kwietnia. W tych dniach w ramach promocji Warszawskiej Drogi, zostały odsłonięte i poświęcone te znaki informacyjne w Częstochowie i Stanowiskach. Odsłonięcie Słupka Jakubowego w Dąbrowie Zielonej, planowane jest w III dekadzie czerwca 2024.
Na realizację powyższych działań Konfraternia św. Jakuba otrzymała dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO – zadanie „Camino – Droga Spotkania”. Jest ono realizowane w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo.
Promocja Warszawskiej Drogi Świętego Jakuba w Częstochowie
W sobotę 27 kwietnia 2024 roku o godz. 9:00 w kościele św. Jakuba w Częstochowie, spotkali się przedstawiciele i sympatycy bractw i parafii pw. św. Jakuba z różnych miast Polski, miedzy innymi z Brzeska, Bytomia, Szczyrku, Jakubowa, Gdańska, Torunia, Piotrkowa Kujawskiego, Ośna Lubuskiego, Lęborka, Więcławic i Warszawy. Po nabożeństwie różańcowym i adoracji Najświętszego Sakramentu, ok. godz. 10:00 wierni wyszli na plac kościelny przy wyjściu na ulicę Generała Jana Henryka Dąbrowskiego, gdzie 25 kwietnia br. został ustawiony znacznik Warszawskiej Drogi św. Jakuba wraz z tablicą informacyjną. Na realizację powyższych działań Konfraternia św. Jakuba otrzymała dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO – zadanie „Camino – Droga Spotkania”. Jest ono realizowane w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo.
Promocja Warszawskiej Drogi św. Jakuba w parafii św. Jakuba w Stanowiskach
W niedziele 28 kwietnia 2024 roku przy kościele Św. Jakuba Apostoła w Stanowiskach, w gminie Kluczewsko, w powiecie włoszczowskim, przed Mszą świętą o godz. 9:30 został odsłonięty i poświęcony znacznik Warszawskiej Drogi św. Jakuba. W ceremonii odsłonięcia kamiennego słupka z muszlą Jakubową, wskazującego kierunek drogi do Santiago de Compostela i odległość ze Stanowisk (3701 km), wzięły udział przedstawicielki parafii w Stanowiskach: Karolina Kłudziak, Julia Banaszczyk, a ze strony Konfraterni Jan Szarko. Przy odsłonięciu asystowali: Aldona Sas i Jerzy Kazimierczak. Znaki Warszawskiej Drogi św. Jakuba: znacznik, tablicę informacyjną wraz z kierunkowskazem poświęcili: ks. płk. Zbigniew Kępa, kapelan Konfraterni, ks. Stanisław Stańczyk, proboszcz parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Stanowiskach oraz ks. Tadeusz Gacia z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Na realizację powyższych działań Konfraternia św. Jakuba otrzymała dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO – zadanie „Camino – Droga Spotkania”. Jest ono realizowane w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo.
Trwają prace nad poprawą oznakowania i przygotowaniem Przewodnika Warszawskiej Drogi św. Jakuba
Realizując prace związane z poprawą oznakowania i promocją Warszawskiej Drogi św. Jakuba, 16 czerwca w Studzianie przeprowadzone zostały konsultacje w sprawie ustawienia słupka ze skrzynką na pieczątki i materiały promocyjne Warszawskiej Drogi Świętego Jakuba wraz z kierunkowskazem informującym o kierunku i odległości do końca dziennego etapu w Inowłodzu, do końca Drogi Warszawskiej w Częstochowę oraz dystansie do Santiago de Compostela. W czasie rozmowy z superiorem studziańskiej Kongregacji Księzy Filipinów ks. Jerzym Cedrowskim i ks. Włodzimierzem Mleczko zostało wstępnie ustalone miejsce, koncepcja pieczęci oraz przewidywany termin realizacji tego zadania. Na realizację powyższych działań Konfraternia św. Jakuba otrzymała dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO – zadanie „Camino – Droga Spotkania”. Jest ono realizowane w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo.
Przejście Warszawską Świętego Jakuba
Cudków – Mstów
W 2024 roku parafia św. Jakuba Apostoła w Sączowie (diecezja sosnowiecka) obchodzi Jubileusz 800-lecia erygowania. Ta doniosła rocznica sprawia, że członkowie Konfraterni św. Jakuba, biorąc pod uwagę misję statutową wspólnoty, jaką są działania na rzecz szerzenia kultu św. Jakuba Starszego, podjęli pieszą sobotnio-niedzielną pielgrzymkę do Sączowa i Piekar Śląskich, w podziękowaniu Bogu za dar wiary katolickiej i opiekę św. Jakuba. Intencją konfratrów jest też błagalna prośba do Matki Bożej Piekarskiej o dar jedności i pokoju w naszej Ojczyźnie. Bardzo ważnym motywem tej pątniczej wędrówki są działania związane z poprawą oznakowania i promocją Warszawskiej Drogi św. Jakuba, w ramach zadania Camino – Droga Spotkania, realizowanego i dofinansowanego z rządowego programu NOWEFIO na lata 2021 – 2030. Dofinansowanie zostało przyznane Konfraterni św. Jakuba w konkursie, który Narodowy Instytut Wolności ogłosił w 2022 roku.