Liturgii w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczy administrator apostolski archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz. Na początku uroczystości wprowadzono Chorągiew Wojska Polskiego a Prezydent RP Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna.
Kardynał Nycz powitał licznie przybyłych gości, powiedział nawiązując do zapalonej świecy „Wiemy, że to światło, symbol tej świecy jest nam wszystkim potrzebne, bo światło w Ewangelii, światło w ustach Chrystusa jest znakiem Jego samego. ‘Ja jestem światłem i życiem’. To jest to światło, którego nie trzeba się i nie wolno się wstydzić, bo ono nam jest potrzebne, żeby nam rozświetlało nasze drogi, drogi naszych wartości, drogi naszej wolności – podkreślił kard. Nycz. W Eucharystii uczestniczył m.in. prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oraz szef NIK Marian Banaś.
Kazanie wygłosił biskup polowy Wiesław Lechowicz. W homilii bp Wiesław Lechowicz powiedział – „Prawda i wolność albo istnieją razem, albo też razem marnie giną”. Przypomniał postaci ks. Jerzego Popiełuszki oraz św. Jana Pawła II, zwracając uwagę na ich nauczanie o prawdzie i wolności.
Mówił – „Jan Paweł II zapytany o to, które ze zdań Pana Jezusa uważa za najważniejsze, odpowiedział: Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. W swojej pierwszej encyklice „Redemptor Hominis” niejako uzasadnił swój wybór, pisząc: „W słowach tych zawiera się podstawowe wymaganie i przestroga zarazem. Jest to wymaganie rzetelnego stosunku do prawdy, jako warunek prawdziwej wolności. Jest to równocześnie przestroga przed jakąkolwiek pozorną wolnością, przed wolnością rozumianą powierzchownie, jednostronnie, bez wniknięcia w całą prawdę o człowieku i o świecie”. Podkreślił także, że prawda, będąca fundamentem wolności, stanowi nieodzowny element jedności narodowej. Biskup zwrócił uwagę na zagrożenia wynikające z kryzysu prawdy we współczesnym społeczeństwie, co może mieć poważne konsekwencje dla niepodległości kraju.”
Na zakończenie Mszy św. kardynał Nycz, odczytał „Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej”.
Wieczorem Świątyni na warszawskim Wilanowie, odbył się uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości „Z Polskich Gór ku Wolności”. Obok Małej Armii Janosika z Podhala, wystąpili soliści: Karolina Leszko, Karolina Jasińska i Marcin Wortmann. Muzyczne dzieło zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z Chórem i Orkiestrą Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego. Świątynię wypełniły dźwięki „Roty”, pieśni „My, Pierwsza Brygada” oraz „Modlitwy obozowej”. We Mszy świętej i koncercie uczestniczyli przedstawiciele naszej Konfraterni.
Tekst i zdjęcia: M. Sokołowski