Dwukrotny wizyty świętego Jana Pawła II w Sanktuarium Świętego Jakuba w Santiago de Compostela i ogłoszenie słynnego Aktu Europejskiego, miało wpływ na ożywienie pieszego pielgrzymowania do Grobu Apostoła. 2zmożone zainteresowania pielgrzymowaniem, przyczyniło się do odtwarzania dróg jakubowych, zarówno w Europie jak i w Polsce. W przeciągu kilkunastu ostatnich lat, powstało w naszym kraju ponad 7 tysiący kilometrów oznakowanych strzałkami i muszelkami dróg świętego Jakuba.
9Tworzenie możliwości rozpoczęcia wędrówki już tu w Polsce, ma duży wpływ na opracowywanie i znakowanie kolejnych odcinków dróg. Warto dodać, że Polska w roku 2017 przystąpiła do Poszerzonego Porozumienia częściowego, w sprawie Europejskich Szlaków Kulturowych. W rezultacie tego Pomorska Droga Świętego Jakuba Camino Polaco i Droga św. Jakuba Via Regia, stały się częścią sieci Europejskich Szlaków Kulturowych.
Zachęcamy do zapoznania się z mapami, na których zaznaczone sa zarówno drogi ŚwiętegoJakuba, jak i miejsca sakralne. Dodatkowo załączamy interesujący dokument Kościoły, parafie i kaplice św. Jakuba w Polsce (2021), sporządzony przez Jerzego Grzegorza Kazimierczaka, przy współpracy Piotra Szarko, Daniela Miłaczewskiego oraz Bożeny i Edwarda Peda. Więcej publikacji na temat dróg św. Jakuba znajduje się w zakładce Publikacje członów.
Zobacz Drogi pod pod opieką konfraterni. Zaznaczylismy je na interaktywnej mapie oraz opisaliśmy ich długość i przebieg. Mapy mogą być dużą pomocą w wędrówce.
Poniżej załączamy mapy każdego województwa z zaznaczonymi drogami Jakubowymi i miejscami sakralnymi. Kolejność alfabetyczna. Legenda do mapek znajduje się na głównej mapie na górze strony.