Umownie mająca swój początek przy Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, Łowicka Droga św. Jakuba, od wsi Joachimów-Mogiły poprowadzona jest odrębnym śladem od Warszawskiej Drogi św. Jakuba. Prowadzi przez Bolimów- Łowicz -Tum – -Zduny – Głowno – Gieczno -Tum – Łęczycę -Leźnicę Wielką – Świnice Warckie- Uniejów – Spycimierz -Lisków -Dębe -Tłokinię Kościelną do Kalisza, łącznie jest to 254 km pieszej, ciekawej drogi.
Utworzona w 2018 roku, z inicjatywy pielgrzymów z warszawskiej Konfraterni św. Jakuba Starszego, jest drogą, którą można rozpocząć pielgrzymowanie, czy też kontynuować rozpoczęte wcześniej – idąc ku zachodnim granicom Polski i dalej do Santiago de Compostela.
Wzięła swa nazwę od miasta Łowicz, aby przypomnieć rolę jakie pełniło to miasto, będące przez ponad 200 lat, obok Gniezna siedzibą prymasów Polski. Herb miasta Bolimów, na którym widnieją dwie muszle z laską pielgrzymią stał się inspiracją do grafiki znaku drogi.
Łowicka droga św. Jakuba prowadzi przez miejsca i obiekty, z historią od wczesnego średniowiecza, przez czasy renesansu, baroku, zaborów i dwóch wojen światowych XX wieku. Pielgrzym na swej drodze spotka 6 kościołów pod wezwaniem św. Jakuba, które niejako wyznaczają ślad drogi. Prowadzi ona przez Głogowiec i Świnice Warckie , miejsca w których swoje życie rozpoczynała święta siostra Faustyna Kowalska. W wsi Spicymierz można podziwiać wyjątkowe, na skalę Polski i świata kwiatowe dywany, tworzone wokół wsi na procesję Bożego Ciała.
W jednym z najstarszych miast Polski, w Kaliszu przy Narodowym Sanktuarium św. Józefa, Łowicka Droga św. Jakuba, która prowadzi przez ziemie Zachodniego Mazowsza i południowej Wielkopolski – kończy swój bieg.
Pielgrzymowanie można kontynuować rozpoczynającą się w Kaliszu, Kaliską Drogą Świętego Jakuba.
Pomocą w pielgrzymowaniu może być przewodnik, ślad GPS w aplikacjach m.in. www.mapa-turystyczna.pl, czy opis drogi na stronie www.santiago.org.pl
Zachęcamy do skorzystania z naszej propozycji odbycia pielgrzymki czy wędrówki po zaopatrzeniu się w legitymacje pielgrzyma i Przewodnik Pielgrzyma i Turysty, który wkrótce, będzie dostępny, dokumentowanie przejścia, wiąże się z możliwością otrzymania certyfikatu dystansu ( po 100 km) czy też certyfikatu odbycia pielgrzymki Łowicką Drogą Świętego Jakuba, po przejściu całego 254 km odcinka. Łowicka Droga św. Jakuba została oznakowana za pomocą żółtych muszki na niebieskim tle, żółtymi strzałkami, w ważniejszych miejscach mona spotkać, specyficzne związane tylko z Łowicką Drogą podwójne żółte muszle, na niebieskim tle, złączone laską pielgrzyma. Na szlaku przy kościołach mających za patrona św. Jakuba oraz w Bolimowie, mieście, w którego herbie są dwie białe muszle złączone laską pielgrzyma, eksponowane na czerwonym tle pielgrzym znajdzie słupki Jakubowe i tablice informacyjne. Ufamy, że w kolejnych latach powstaną miejsca noclegowe dla pielgrzymów, lecz już teraz pielgrzym może liczyć na zrozumienie i pomoc, w tym nocleg czy to w obiektach komercyjnych czy też u życzliwych mieszkańców, szczególnie przy parafiach Jakubowych. Na działania związane z poprawą oznakowania i promocją Łowickiej Drogi, Konfraternia otrzymała dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO, w ramach zadania „Camino – Droga Spotkania”. Realizowanego w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo.
Buen camino