W słoneczny i chłodny, niedzielny poranek 8 października kilkusetosobowa grupa pielgrzymów Konfraterni św. Jakuba, przybyła do Leźnicy Wielkiej aby uczestniczyć w ceremonii odsłonięcia i poświęcenia Znaczników Łowickiej Drogi Świętego Jakuba, umieszczonych wcześniej na placu przykościelnym. Uczestnikami tego wydarzenia byli także licznie przybyli na mszę o 8.30 mieszkańcy Leźnicy i okolic. Pięknie przystrojony wstążką kamienny znacznik Jakubowy, rozwiązując niebieską kokardę, odsłonili parafian Zbigniew Pyzara i członek Konfraterni św. Jakuba, Marek Mikulski. Zgormadzeni odsłonięty słupek na 3595 km Camino de Santiago powitali oklaskami. Po czym księża Rafał Dąbrowski i Zbigniew Kępa odmówili modlitwę i poświęcili znacznik Drogi św. Jakuba w Leźnicy Wielkiej.
Modlitwa na poświęcenie znacznika Łowickiej Drogi Świętego Jakuba w Leźnicy Wielkiej, (autorstwa ks. płk. Zbigniewa Kępy)
Wszechmogący Wieczny Boże, na drogach naszego życia towarzyszą nam Twoje znaki, wskazując drogę pewnąi bezpieczną dla naszego zbawienia. Bądź uwielbiony za życie i śmierć Świętego Jakuba Starszego, żarliwego w głoszeniu Ewangelii, który jest dla wiernych świadkiem oraz drogowskazem wiary w Jezusa Chrystusa.
Prosimy Cię Panie, pobłogosław ten znacznik, ustawiony w Leźnicy Wielkiej, na Łowickiej Drodze Świętego Jakuba, prowadzącej do Sanktuarium Apostoła w Santiago de Compostela. Niech wskazuje szlak ku miejscu, do którego od tysiąca dwustu lat podążają pątnicy, by oddać hołd swemu patronowi i opiekunowi. Niech budzi w sercach wezwanych pragnienie pielgrzymowania i przemiany życia w duchu oddania i służby Chrystusowi na wzór Świętego Jakuba.
Spraw Boże, aby Twój Kościół, parafia Świętego Jakuba Apostoła w Leźnicy Wielkiej, Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, wzmocnione Jego wyznaniem wiary, zawsze cieszyły się wstawiennictwem pierwszego wśród Apostołów, który oddał życie za swego Mistrza i Pana. Boże, błogosław także nam, abyśmy nie zapominali, że nasze życie jest tylko pielgrzymką po drogach doczesności do społeczności zbawionych w Królestwie Niebieskim, gdzie Święty Jakub cieszy się szczęściem oglądania Ciebie. Prosimy przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Na zakończenie ceremonii związanej z odsłonięciem znaków Jakubowej Drogi w Leźnicy Wielkiej, senior Konfraterni Marek Sokołowski i sekretarz Konfraterni Jolanta Szczerek – przekazali gospodarzowi parafii i opiekunowi znaków Łowickiej Drogo św. Jakuba, ks. Rafałowi Dąbrowskiemu: pisemne podziękowanie, legitymacje pielgrzyma, ulotki przygotowane aby promować Łowicką Drogę św. Jakuba oraz emblematy z logiem Drogi. Kontynuacją spotkania w Leźnicy Wielkiej był udział w niedzielnej Eucharystii wraz mieszkańcami parafii. https://santiago.org.pl/2023/10/11/caminowe-modlitewne-spotkanie-w-leznicy-wielkiej/
Na działania związane z poprawą oznakowania i promocją Łowickiej Drogi, Konfraternia otrzymała dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO, w ramach zadania „Camino – Droga Spotkania”. Realizowanego w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo.
Kościół parafialny w Leźnicy Wielkiej, od wieków należy do ośrodków kultu św. Jakuba w sieci Camino de Santiago w Polsce i jest częścią Łowickiej Drogi św. Jakuba. Wielką radością jest okazywana tu życzliwość i gościnność dla pielgrzymów i fakt, iż piękne będą kolejnym dowodem tej życzliwości i przyjaźni oraz magnesem przyciągającym kolejnych caminowiczów wędrujących drogami prowadzącymi do Santiago de Compostela, do którego pieszego pielgrzyma z Leźnicy Wielkiej dzieli dystans 3595 km.
Na realizację tych działań otrzymaliśmy dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO – zadanie „Camino – Droga Spotkania”. Jest ono realizowane w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. W tym projekcie w roku 2023 zrealizowaliśmy działania związane z poprawą oznakowania i ustawieniem znaków i tablic informacyjnych przy kościołach pw. św. Jakuba na Łowickiej Drodze Świętego Jakuba. Tablice informacyjną ustawiliśmy także w Bolimowie i dodatkowo słupek Jakubowy. Aktualnie przygotowujemy wydanie Przewodnika, którego promocja zaplanowana jest w miesiącu grudniu. Wszystkie te działania mają za cel zwiększeniu wiedzy i dostępności pieszych szlaków do Santiago de Compostela dla turystów i pielgrzymów.
Leźnica Wielka – wieś leżąca przy dawnym szlaku z Kalisza do łęczyckiego Tumu. Pierwszymi właścicielami były rodziny rycerskie z rodów Jastrzębiec i Janina. Parafia w Leźnicy Wielkiej należy do jednej z najstarszych na terenie ziemi łęczyckiej. W łęczyckich księgach sądowych z 1393 r. wspomniany jest wikariusz Stanisław z tej parafii, zaś w 1397 r. pleban Dziersław. Pierwotny kościół drewniany pw. św. Jakuba został wystawiony w XIV w. W drugiej połowie XVIII w. rozebrano go i postawiono nową świątynię. W 1882 r. dobudowano frontową przybudówkę i murowaną zakrystię. W latach 1910-1922 świątynię poddano gruntownej renowacji. Po zniszczeniach z okresu II wojny światowej został ponownie odnowiony. Wewnątrz możemy zobaczyć barokowy ołtarz główny z XVII w., gotycką chrzcielnicę z piaskowca, w kształcie kielicha, z XV/XVI w. oraz z tego samego okresu kamienną kropielnicę. Na suficie prezbiterium malowidło Przemienienia Pańskiego wykonane po II wojnie światowej.
Tekst Marek Sokołowski, Ewa Wasiak / Zdjęcia: Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, Jolanta Szczerek, Łukasz Stefaniak