Konfraternia św. Jakuba Apostoła Starszego i Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich 2-3 września ,
razem pielgrzymowały do Lądu nad Wartą, Pyzdry, Lichenia i Wąsoszy w intencji Kapelanów
Katyńskich. W pielgrzymce wzięła udział 12. osobowa grupa pielgrzymów, którzy w dniu 2.09.2023r.
rozpoczęli swoje pielgrzymowanie od nawiedzenia okazałego klasztoru Księży Salezjanów, dawnego Opactwa Cystersów, w Lądzie nad Wartą. Dzięki życzliwości miejscowego księdza dr Marka Babicza pielgrzymi wysłuchali jak potoczyły się losy tego pięknego gotyckiego zespołu klasztornego i zostali po nim oprowadzeni. Jednym z cennych
zabytków tego miejsca jest z unikatowa gotycka polichromia Oratorium św. Jakuba z XIV w.,
kościół pw. NMP oraz św. Mikołaja, klasztor z krużgankami z wirydarzem i ogrody. W kompleksie prowadzi się obecnie wiele prac remontowych, aby ocalić ten piękny zabytek. Następnie po wspólnej modlitwie, którą poprowadził ks. płk SG Zbigniew Kępa, grupa pielgrzymów wyruszyła na pieszy szlak podążający przez łąki Nadwarciańskiego Parku
Krajobrazowego. Z oddali można było podziwiać panoramę zabudowań klasztornych.
Po dotarciu do miejscowości Wrąbczynek pielgrzymi zatrzymali się przy przydrożnym krzyżu na wspólnej modlitwie – Anioł Pański i nieopodal na odpoczynek po tym 20 km. odcinku szlaku. Uczestnicy wędrując przez pięknie położone nadwarciańskie miejscowości spotykali się z zaciekawieniem oraz życzliwością ludzi. W Białobrzegach mogli spróbować miejscowych przysmaków wiejskiej kiełbasy, otrzymanej od miejscowego gospodarza. Dalsza trasa pielgrzymowania prowadziła wzdłuż malowniczo porośniętych bujną roślinnością brzegów Warty, aż do samej miejscowości Pyzdry.
Wieczorem grupa dotarła do Lichenia na obiadokolacje i nocleg. O godzinie 19.00 wzięli udział we wspólnej pierwszosobotniej Mszy św., a o godzinie 21.00 w Apelu Jasnogórskim i procesji światła. Poranek w Licheniu zaczął się o godzinie 7.00 , po śniadaniu pod przewodnictwem Anny Przygoda-Golenia pielgrzymi zostali oprowadzeni po Sanktuarium Licheńskim i lesie położonym w miejscowości Grąblin przy drodze z Konina do Lichenia w
miejscu objawień Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski.
W Wąsoszach koło Konina bp Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Wszystkich Świętych, podczas której poświęcona została tablica upamiętniająca kapelanów katyńskich, m.in. ks. płk. Edmunda Nowaka, pochodzącego z parafii w Wąsoszach kapelana zamordowanego w Twerze w 1940 r.
Inicjatorem tej uroczystości było Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich. Przed Mszą św. miejscowa młodzież wraz z ks. Damianem Donderowiczem zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, w czasie którego przedstawiła bogaty życiorys swojego rodaka. W imieniu organizatorów przybyłych gości powitał Łukasz Stefaniak prezes stowarzyszenia, Pamięć Kapelanów Katyńskich.
W homilii bp Wiesław Lechowicz przypomniał drogę życiową ks. Płk. Edmunda Nowaka, jego posługę jako kapelana w czasie wojny polsko-bolszewickiej, także pracę dla duszpasterstwa wojskowego w okresie II Rzeczpospolitej. Przypomniał, że ks. Edmund Nowak był autorem kilku książek i publikacji, m.in. „Rysu dziejów duszpasterstwa wojskowego w latach 968-1831”, a także pełnił urząd proboszcza parafii garnizonowej w Lublinie. – Przeszedł do historii jako kapłan wierny Jezusowi i człowiekowi, kierujący się zawołaniem wypisanym na sztandarach wojskowych „Bóg – Honor – Ojczyzna”, jako człowiek wyjątkowej odwagi, hartu ducha i wytrwałości – mówił bp Lechowicz.
Ordynariusz Wojskowy przywołał też świadectwa ppor. Franciszka Batora, więźnia obozu w Ostaszkowie, który opisując Wielką Sobotę z 23 marca 1940 r. pozostawił świadectwo posługi ks. Nowaka, który po kryjomu odwiedzał baraki, odmawiał modlitwę i błogosławił święcone przygotowane przez żołnierzy, podnosząc ich na duchu. – Ks. płk Edmund Nowak wziął sobie bowiem do serca naukę Jezusa oraz całym swoim życiem i bohaterską śmiercią szedł po śladach wskazanych przez Niego – podkreślał bp Lechowicz. Jego zdaniem przykład wiernej służby Bogu i Ojczyźnie ks. Edmunda Nowaka, powinien być szkołą życia niech dla każdego z nas. – Jego przykład ukazuje nam, jak wiele może uczynić człowiek, jeśli zawierzy się Jezusowi i postara się Go naśladować. Wtedy jesteśmy w stanie przekraczać samych siebie, zdobywać się na postawy, na które byśmy nie byli w stanie się zdobyć bez pomocy Jezusa i Jego łaski – powiedział. Dodał, że przykład życia ks. Nowaka pokazuje „jak piękne może być życie człowieka, piękne, bo wypełnione miłością, jeśli prowadzone jest przez słowo Boże” i „wskazuje też, że najwięcej dobra możemy uczynić poprzez bezinteresowną służbę, gotową do poświęceń i ofiar”. – To też ważna lekcja, bo żyjemy w czasach, w których słowa „ofiara” czy „poświęcenie” rzadko pojawia się na naszych ustach, nie mówiąc już o naszych myślach i pragnieniach – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali ks. prał. płk SG Zbigniew Kępa, kapelan Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, ks. prał. Leszek Rybka, dziekan dekanatu ślesińskiego, ks. kan. Wiktor Hołtyn, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Wąsoszach, ks. Damian Donderowicz, przedstawiciel Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich w diecezji włocławskiej i krewny ks. płk. Edmunda Nowaka.
Podczas Mszy św. pobłogosławiona została przez biskupa polowego tablica upamiętniająca kapelanów katyńskich różnych wyznań zamordowanych w ramach Zbrodni Katyńskiej. Aktu odsłonięcia dokonał Andrzej Donderowicz, krewny ks. płk. Edmunda Nowaka oraz Grzegorz Gemzała, przedstawiciel Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Urząd ufundował tablicę w Wąsoszach. Grzegorz Gemzała odczytał list skierowany do uczestników uroczystości przez ministra Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Po Mszy św. przed kościołem odbył się katyński apel poległych odczytany przez por. Łukasza Kondrata wraz z salwą honorową, którą oddali żołnierze z kompanii honorowej 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.
Tekst: Krzysztof Stępkowski, J. Szcz.