Matka Boska Zwycięska ukoronowana. W Ossowie na cmentarzu poległych żołnierzy z 1920 roku,w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej w dniu Wniebowzięcia NMP odbyły się z udziałem przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego i ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej bp Romualda Kamińskiego, licznego grona kapłanów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych m.in. marszałek Sejmu Elżbiety Witek, wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej, marszałka seniora Antoniego Macierewicza, ministra stanu w kancelarii prezydenta RP Andrzej Dera, wiceministra MON Wojciecha Skurkiewicza i marszałka Adam Struzika oraz licznie przybyłych pielgrzymów. Naszą Konfraternię reprezentowało kilkunastu Konfratrów Jakubowych z seniorem honorowym Jerzym Kazimierczakiem i seniorem Konfraterni Markiem Sokołowskim. Konfratrzy na miejsce uroczystości, przybyli pieszo, a także na rowerach z Kobyłki oraz Radzymina.
W czasie mszy świętej, abp Stanisław Gądecki, w homilii rozważyl 5 wątków tematycznych. Religijny wymiar święta Wniebowzięcia, temat wojny polsko-bolszewickiej, próśb o pomoc kierowanych wtedy do Maryi, wątek historyczny, zwiazany z przebiegiwm Bitwy Warszawskiej oraz wymiar zniszczenia i śmierci, jakie niesie każda wojna.
Przewodniczący Episkopatu podkreślił odwagę i poświęcenie polskich dowódców i żołnierzy oraz wymiar wielkiej mobilizacji duchowej, jaka nastąpiła w lipcu 1920 roku, w polskim społeczeństwie.
Mówił: „Nigdy wcześniej Kościół katolicki nie wykazał się tak wielkim zaangażowaniem jak wtedy. W uroczystość Przemieniania Pańskiego – dnia 6 sierpnia – rozpoczęto wielką nowennę za ojczyznę, która to nowenna miała zakończyć się dnia 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Przypomniał, że poza planami generałów obu walczących stron – działy się również do dziś niewyjaśnione rzeczy, jakie miały miejsce około 15 sierpnia 1920 roku: uderzenie na Wólkę Radzymińską i atak na Ciechanów.
Cytując pamiętniki kard. Aleksandra Kakowskiego powiedział: „Bolszewicy wzięci do niewoli opowiadali znowu, że widzieli księdza w komży i z krzyżem w ręku, a nad nim Matkę Boską. Jakżeż mogli strzelać do Matki Boskiej, która szła przeciwko nim. Ten moment kulminacyjny w bitwie pod Warszawą nazwano tego dnia Cudem nad Wisłą. Tak oto – w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – pod Ossowem wojska bolszewickie zostały odparte – podkreślił abp Gądecki.
Na zakończenie metropolita poznański, odniósł się do szaleństwa każdej wojny. Przywołując slowa papieża Franciszka. Mówił: „Niebezpieczeństwo wojny może zostać wyeliminowane pod warunkiem, że najpierw zostanie ustanowiony pokój we własnym sumieniu każdego obywatela, aby tym skuteczniej mówić o pokoju wewnętrznym i zewnętrznym w polityce państwowej”.
Na koniec zaapelował o modlitwę za wszystkich poległych w wojnie sprzed 100 lat, którzy spoczywają w tej „zlanej ich krwią ziemi”. Dziękujemy im wszystkim za ocalenie naszej ojczyzny. Za ocalenie Europy. Niech ich umiłowanie wolności i ojczystej ziemi wzbudzi w naszych sercach pragnienie pokoju – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Zachecił przy tym, aby prosić Boga o to, aby w nas dojrzewały uczucia przebaczenia i braterstwa, zgodnie z nakazem Zbawiciela: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają” (Łk 6,27-28). Niech każdy z nas dostrzega w drugim człowieku brata, którego należy przyjąć i miłować po to, by wspólnie budować lepszy świat – zakończył.
Podczas Mszy św. miał miejsce podniosły moment koronacji wizerunku Matki Bożej Zwycięskiej, z Dzieciątkiem Jezus.
Z kolei Starosta Wołomiński podziękował w imieniu organizatorów. Po uroczystości na terenie Cmentarza Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. odbył się apel poległych, wraz ze złożeniem wiazanek kwiatów na cmentarzu żołnierzy 1920 roku. Religijno-patriotyczne świętowanie, zakończył piknik militarno-historyczny.
W pielgrzymowaniu Konfraterni do Ossowa, w związku z obchodami 100-lecia Bitwy Warszawskiej uczestniczyli pieszo: Marek Mikulski z Radzymina. Z Kobyłki, gdzie na cmentarzu zapalili znicze i odmówili modlitwę za poległych: Jerzy Kazimierczak, Marek Sokołowski, Beata Sokołowska, Elżbieta Bartocha, Adam Jabłonka, Dorota Jasińska. Marek Mikulski pielgrzymowała z Radzymina. Mirosława Kryszczuk. Na rowerach: Małgorzata Feliksiak, Tomasz Feliksiak, Robert Franke, Dariusz Mańk i Robert Mikulski. Ewa Wasiak wzięła udział w uroczystościach w Radzyminie, zaś kapelan Konfraterni ks. płk Zbigniew Kępa koncelebrował Mszę świętą i wygłosił homilię, w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.