Na dzień 8 czerwca 2020 roku zostało zwołane Zgromadzenie Ogólne Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Przed zebraniem konfratrzy spotkali się w Kaplicy Pamięci, gdzie 19 czerwca 2017 roku została odsłonięta tablica upamiętniająca francuską nauczycielkę Rosę Bailly, poetkę, polonofilkę i opiekunkę polskich żołnierzy – tułaczy we Francji w czasie II wojny światowej. W drugą rocznicę odsłonięcia tablicy, członkowie Konfraterni św. Jakuba złożyli kwiaty przed płytą przypominającą „Francuzkę o polskim sercu” i Francuzów – Przyjaciół Polski.
Mszę świętą celebrował ks. płk Zbigniew Kępa w koncelebrze z ks. Janem Dohnalikiem, kancelerzem kurii Ordynariatu Polowego oraz ks. por. Danielem Piejko. W homilii główny celebrans mówił: „Podczas liturgii słowa słyszeliśmy refren psalmu, który brzmi: Naszą pomocą jest Zbawiciel świata. Te słowa dają nam nadzieję i otuchę. Czas pandemii, która wciąż trwa, napełnił nas obawą i lękiem. To naturalna reakcja wobec niebezpieczeństwa, które zagraża nam i naszym bliskim. Jednak życie rodzinne, praca zawodowa, problemy zdrowotne, sprawy niezbędne do załatwienia zmusiły nas do wyjścia z naszych domów, które przez pewien czas były dla nas szczególnym azylem bezpieczeństwa. Dziś konieczność przeprowadzenia Zgromadzenia Ogólnego Konfraterni św. Jakuba zgromadziła nas w tej katedrze. Na realizację oczekuje jeszcze wiele spraw, które podejmuje Konfraternia, zachowując rygory sanitarne zalecane przez Ministra Zdrowia.
W czytaniu zaczerpniętym z Pierwszej Księgi Królewskiej słyszeliśmy o proroku Eliaszu z Tiszbe w Gileadzie. Oznajmił on królowi Achabowi – bezbożnemu władcy północnego Izraela (IX w. p.n.e.), który prowokował gniew Boży służąc bożkowi Baalowi – że nastanie susza, a jej skutkiem będzie zniszczenie upraw i głód. Bóg okazał ratunek i pomoc prorokowi. Eliasz, wypełniając nakaz Boga, wyruszył nad potok Kerit, gdzie pił wodę z potoku a żywiły go kruki przynosząc rano chleb i wieczorem mięso. Później Bóg nakazał prorokowi udać się do Sarepty Sydońskiej i zamieszkać u wdowy. Ta uboga kobieta miała na utrzymaniu syna, ale przyjęła Eliasza i żywiła go, bo Bóg sprawił, że „dzban mąki nie wyczerpał się i baryłka oliwy nie opróżniła się”(1 Krl 17, 1-6). To wzruszająca historia ludzi, którzy w pełni zaufali Bogu. Zaufanie Bogu pozwala doświadczyć cudów. Zaufanie Bogu staje się siłą rozwoju prawdziwego człowieczeństwa.
Każdy z nas, na mocy chrztu świętego ma udział w misji prorockiej Jezusa Chrystusa, co nie ogranicza się tylko do świadectwa życia, lecz sięga dalej – do świadectwa słowa. Św. Jan Paweł II wyrażał radość, że wierni świeccy włączają się w dzieło ewangelizacji i uświadamiają sobie coraz lepiej swoją rolę w Kościele. „Katolicy świeccy są wezwani do tego, by biorąc udział w nowej ewangelizacji krzewili poszanowanie godności ludzkiej, prawa do życia, wolności, a zwłaszcza wolności religijnej” – mówił.
Czy uświadamiamy sobie, jaki potencjał drzemie w nas? Mamy stać się podobni do proroka Eliasza. Mamy upodobnić się do Apostoła Jakuba, naszego patrona. Konfraternia jest jednym ze sposobów realizacji tego charyzmatu prorockiego. Podobnie jak prorok Eliasz słyszymy wewnętrzne wezwanie, aby udać się do bezpiecznego, duchowego miejsca położonego na Jakubowym szlaku. W tym roku mogą to być tylko miejsca na polskich Drogach Jakubowych. I za to Panu Bogu jesteśmy wdzięczni. Mamy zachować wszelkie reżimy sanitarne. Ale przecież nie chodzi tylko o uchronienie się od choroby ciała. Mamy także zachować dyscyplinę ducha. Mając udział w misji prorockiej Chrystusa, musimy strzec się słabości moralnej i grzechu. Mamy zaufanie do Boga; wierzymy, że będzie nas strzegł, co wyrażamy słowami psalmu:
Pan cię uchroni od zła wszelkiego,
Ochroni twoją duszę.
Pan będzie czuwał nad twoim wyjściem i powrotem,
Teraz i po wszystkie czasy.
(Ps 121, 7-8)
Zgromadzenie Ogólne Konfraterni św. Jakuba prowadził Senior Marek Sokołowski. Zebranie protokółował Sekretarz Kapituły Łukasz Stefaniak.
Na Zgromadzeniu Ogólnym:
1. Przyjęto Sprawozdanie z działalności Kapituły Konfraterni w 2019 r. i podjęto stosowne uchwały.
2. Przyjęto Sprawozdanie finansowe Konfraterni za rok 2019 r. i podjęto stosowną uchwałę.
3. Przyjęto Sprawozdanie Głównej Komisji Rewizyjnej Konfraterni za rok 2019 r. i podjęto stosowną uchwałę.
4. Udzielono absolutorium dla Seniora i Kapituły Konfraterni i podjęto stosowne uchwały w przedmiocie absolutorium dla:
– Seniora Jerzego G. Kazimierczaka i Kapituły Konfraterni w składzie do 18 listopada 2019r.
– Seniora Marka Sokołowskiego i Kapituły Konfraterni w składzie od 18 listopada 2019r.
5. Dokonano wyboru członka Kapituły – Skarbnika Konfraterni. Funkcję tę będzie pełnić Agata Szarko.
6. Podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia wypracowanego tekstu Reguły Duchowej Konfraterni św. Apostoła wraz z poprawkami zgłoszonymi przez Ewę Wasiak.
Senior Marek Sokołowski podziękował Seniorowi Honorowemu Jerzemu G. Kazimierczakowi za przewodzenie Konfraterni w latach 2015 – 2019. Podkreślił wybitny wkład pracy Brata Jerzego w całokształt działalności Konfraterni, zwłaszcza żmudną wielomiesięczną pracę własną i zespołu, którym kierował, nad powstaniem Reguły Duchowej Konfraterni Św. Jakuba. Ks. Zbigniew Kępa wręczył Seniorowi Honorowemu album „Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu Polowego”.
Sprawozdanie z obrad Zgromadzenia Ogólnego znajduje się w dokumentach Kapituły Konfraterni.
Tekst – Ewa Wasiak
Zdjęcia – ks. Zbigniew Kępa