W prostyńskim sanktuarium od 500 lat czcią wiernych otaczana jest statua Trójcy Świętej w formie Tronu Łaski. Przedstawiająca Boga Ojca, który trzyma ukrzyżowanego Syna, a nad krzyżem Duch Święty przedstawiony w formie gołębicy. Czczona jest tu także Święta Anna. Objawienia Świętej Anny, jakie tu miały miejsce w 1510 roku, przyczyniły się do ożywienia życia religijnego, w ówczesnej diecezji łuckiej rozwoju duchowości trynitarnej.
W tym roku 12 czerwca w odpuście parafialnym w Prostyni, uczestniczyli, wśród licznych pielgrzymów, także pielgrzymi z Konfraterni Świętego Jakuba Starszego Apostoła przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Mszy świętej w niedzielę Trójcy Świętej, przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski. Poprzedziło ją trwające od piątku, czterdziestogodzinne nabożeństwo eucharystyczne. W Sumie odpustowej wzięli udział, liczni parafianie i pielgrzymi, w tym pielgrzymi z Konfraterni Świętego Jakuba:: inicjator pielgrzymki Jerzy Każmierczak, Bożenna i Edward Pedowie, Wiesław Czajka, Adam Jabłonka, Beata i Marek Sokołowscy oraz sympatyk Konfraterni Adam Bendkowski.
Po zakończeniu Eucharystii odbyła się procesja z niesionym wokół kościoła wśród śpiewów i modlitw Najświętszym Sakramentem. Wierni mieli okazję złożyć świadectwo wiary i pobożności wobec Chrystusa pod postacią chleba.
Na zakończenie odpustu Konfratrzy przyjęli specjalne błogosławieństwo koroną Świętej Anny. Od prawie pół tysiąca lat podczas odpustów: Trójcy Przenajświętszej i św. Anny błogosławi się wiernych tą Koroną. Wianki, które pozostawiła św. Anna są przechowywane od 1514 roku, w specjalnym relikwiarzu, srebrnej koronie, którą to „koronuje” się wiernych, którzy proszą o błogosławieństwo.
Z Prostynią związany był Prymas Tysiąclecia bł. Stefana Wyszyński. W prostyńskim kościele związek małżeński zawarli jego rodzice Stanisław Wyszyński i Julianna Karp. W 1900 roku przeprowadzili się stąd do Zuzeli, gdzie w 1901 roku urodził się Stefan Wyszyński. W pismach i homiliach bł. Stefan Wyszyński podkreślał związek swej pobożności trynitarnej z Sanktuarium Trójcy Świętej w Prostyni. Ufny Matce Najświętszej, wszystko jak pisał przez Jej Dłonie składał ku chwałę Trójcy Świętej. Módlmy się aby uwielbiając Trójcę Świętą. Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu.
Notka historyczna. Prostynia to wieś położona na pograniczu Mazowsza i Podlasia, w diecezji drohiczyńskiej, na Prymasowskiej Drodze Świętego Jakuba. Wieś była wzmiankowana w historycznych zapisach w 1344 roku, wtedy powstał tu pierwszy kościół, którego fundatorami byli najprawdopodobniej osadnicy mazowieccy. Rok 1510 zapisał się w historii wsi, objawieniami Świętej Anny. Święta miała polecić Małgorzacie żonie Błażeja, wybudowanie w tej miejscowości kościoła p.w. Trójcy Świętej. Święta sama wskazała miejsce, w którym miał powstać nowy kościół i poleciła poleciła tę sprawę trosce właściciela dóbr prostyńskich Bogdana Prostyńskiego. Zdarzenie to miało miejsce w uroczystość Trójcy Świętej. Wybudowany także wkładem pracy wiernych i pielgrzymów kościół. Świątynia ta funkcjonowała niemal 300 lat, do roku 1799. Kolejny powstał w w początkach XIX wieku, niestety w 1812 spłonął. Papież Pius VII nadał mu specjalne odpusty na „wieczne czasy” i odpust zupełny „na wieki” dla wszystkich, którzy kiedykolwiek nawiedzą sanktuarium Trójcy Przenajświętszej. Rolę kościoła parafialnego przejął w związku z tym kościół świętej Anny. W połowi tegoż wieku odbudowano spalony kościół. Służył on wiernym do roku 1944, kiedy to Niemcy wysadzili go w powietrze. Na szczęście udało się uratować statuę Trójcy Świętej. Obecny kościół w Prostyni, wybudowany został po wojnie, wzorowany na projekcie autorstwa prof. Bogdana Pniewskiego. Kościół ten został podniesiony przez ojca świętego Benedykta XVI do godności bazyliki mniejszej. /msk/