Rocznica konsekracji katedry polowej Wojska Polskiego jest jednym z dwóch dorocznych świąt Konfraterni św. Jakuba, która działa przy tej świątyni. 13 marca 2022 r. konfratrzy spotkali się w katedrze wojskowej na Mszy świętej, którą celebrował biskup polowy Wojska Polskiego ks. Wiesław Lechowicz w koncelebrze z ks. płk SG Zbigniewem Kępą i ks. kmdr. w st. spocz. Januszem Bąkiem. Na wstępie ks. Kępa powitał zebranych na niedzielnej Eucharystii, kierując słowa podziękowania za liczną obecność do Konfraterni św. Jakuba i podkreślając, że aktywność konfratrów ubogaca życie duchowe katedry polowej. W liturgii Słowa uczestniczyli członkowie Konfraterni. Senior Marek Sokołowski czytał fragment z Księgi Rodzaju „Bóg zawiera przymierze z Abrahamem” (Rdz 15, 5-12. 17-18). Piotr Szarko czytał fragment z Listu Świętego Pawła Apostoła do Filipian „Chrystus przekształci nasze ciała na podobne do swego chwalebnego ciała”(Flp 3, 17 – 4, 1). Modlitwę powszechną w intencjach zgłoszonych przez parafian, w intencji ordynariusza polowego bp. Wiesława Lechowicza, w intencji członków Konfraterni św. Jakuba, o pokój na Ukrainie przeczytały wstępujące do Konfraterni siostry Aldona Sas i Dorota Zaleska.
Homilię wygłosił ks. bp. Wiesław Lechowicz. Kazanie rozpoczął słowami Jezusa, jakie On wypowiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie.” (Mt 5, 43-45). Słowa te wskazują wiernym, jaka jest ich powinność teraz, gdy na Ukrainie toczy się wojna. To modlitwa za Ukraińców bohatersko broniących niepodległości swojej ojczyzny, ale też
i o nawrócenie Rosji, która dokonała inwazji na Ukrainę. Bp Lechowicz przywołał Matkę Teresę z Kalkuty, której miłość bliźniego była nieograniczona. Poświęciła życie dla ratowania najbiedniejszych z biednych – trędowatych w Indiach. Wiedziona nauką Jezusa, w każdym chorym widziała bliźniego swego i każdego z nich kochała. Przy tym doświadczając wielkich wewnętrznych ciemności trwała mocne w łasce wiary.
Po zakończeniu Eucharystii miała miejsce doniosła uroczystość przyjęcie w poczet członków Konfraterni św. Jakuba dwóch sióstr. Uroczystość rozpoczęła pieśń rycerska „Bogurodzica”. Następnie ks. płk SG Zbigniew Kępa poprosił o podejście do ołtarza dwie siostry wstępujące do Konfraterni – Aldonę Sas i Dorotę Zaleską. Wicesenior Konfraterni brat Jerzy Pawlikowski odczytał tekst przysięgi:
„Dobrowolnie wstępując w poczet członków Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, biorę Ciebie, Święty Jakubie, za Patrona i szczególnego mojego orędownika.
Proszę Cię, abyś mi towarzyszył we wszystkich działaniach moich, a w godzinie śmierci uchronił mnie przed zasadzkami złego ducha i oddał w ręce Boga Wszechmogącego na życie wieczne.
Uroczyście przysięgam:
– pogłębiać moje życie religijne,
– sumiennie wypełniać cele zakreślone w Statucie Konfraterni,
– działać na rzecz rozwoju Twojego kultu, Święty Jakubie oraz ruchu pielgrzymkowego pod Twoim patronatem, w duchu rycerskim jak Ty to czyniłeś.
Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny, Święty Jakubie Apostole i Wszyscy Święci. Amen.”
Siostry odpowiedziały: ”Tak, pragnę”. Następnie założyły strój galowy Konfraterni, w czym symbolicznie pomogły im siostry Zofia Gołacka i Agata Szarko. Dopełnieniem ceremonii ślubowania było pasowanie sióstr Aldony
i Doroty, na wzór rycerski, mieczem sandomierskim, co uczynił Senior Konfraterni Marek Sokołowski.
Po zakończeniu zaprzysiężenia sióstr Aldony i Doroty, konfratrzy przeszli do Sali konferencyjnej Ordynariatu, gdzie odbyła się druga w tym dniu ważna uroczystość – odznaczenie krzyżem XXX-lecia Ordynariatu Polowego. Z rąk
ks. płk. SG Zbigniewa Kępy odznaczenie otrzymali: Zofia Gołacka, Jan Gołacki oraz Szczepan Grzesiuk – za szerzenie kultu św. Jakuba poprzez wielokrotne pielgrzymowanie do grobu Apostoła w Santiago de Compostela oraz za liczne prace na rzecz Konfraterni i Ordynariatu Polowego. Teresa Grzesiuk została uhonorowana za zasługi dla Konfraterni św. Jakuba. Senior Marek Sokołowski wręczył siostrze Teresie obraz przedstawiający św. Jakuba Starszego ze sceny Wniebowzięcia Matki Boskiej. Oryginał obrazu znajduje się w późnogotyckim ołtarzu kościoła pw. św. Zygmunta w Szydłowcu. Konfratrzy Danuta i Jacek Niedbałka uświetnili spotkanie wykwintnym poczęstunkiem.
Notka historyczna. 12 marca 1933 r. biskup polowy ks. bp Stanisław Gall konsekrował kościół garnizonowy w Warszawie. Biskupstwo Wojsk Polskich utworzone decyzją papieża Benedykta XV w dniu 5 lutego 1919 roku, prowadziło w tej świątyni prace remontowe i konserwatorskie, przez ok. 15 lat lat. Podczas Powstania Warszawskiego, w murach katedry funkcjonował szpital powstańczy. W 1944 roku katedra została niemal doszczętnie zniszczona. Odbudowa zakończyła się w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Po wojnie świątynia w okresie PRL-u, pełniła (jedynie z nazwy) funkcję kościoła garnizonowego. Po przywróceniu Ordynariatu Polowego – Święty Jan Paweł II papież 21 stycznia 1991 r., mianował Biskupa Polowego – stała się katedrą wojskową i głównym kościołem diecezji polowej. Dzisiaj w przywróconym przez odbudowy i renowacje blasku, katedra polowa WP pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest matką wszystkich polskich kościołów garnizonowych.
Tekst – Ewa Wasiak, zdjecia Beata Sokołowska
Zdjęcia Piotra Szarko, pod linkiem: https://photos.app.goo.gl/4xy5ymVaXosvc4aP7