W dwa dni po ingresie nowego Biskupa Polowego do katedry polowej, na Warszawie. W czasie spotkania Konfraterni, Seniorzy: Senior Honorowy Jerzy i Senior Marek przedstawili nowemu Biskupowi pokrótce historię Konfraterni św. Jakuba; cele, jakie przyświecają stowarzyszeniu; zakres prac nad wytyczonymi i tworzonymi drogami św. Jakuba. Księdzu Biskupowi zostały wręczone dary – obraz przedstawiający św. Jakuba Starszego ze sceny Wniebowzięcia Matki Boskiej w późnogotyckim ołtarzu w kościele pw. św. Zygmunta w Szydłowcu oraz publikacje wydane przez Konfraternię św. Jakuba.
Jak co miesiąc od kilku lat, w drugi poniedziałek miesiąca, 14 lutego 2022 roku członkowie, przyjaciele i sympatycy Konfraterni Św. Jakuba zebrali się w katedrze polowej Wojska Polskiego na Mszy świętej, której przewodniczył ks. płk SG dr Zbigniew Kępa w koncelebrze z ks. kpt. rez. dr. Janem Dohnalikiem, kanclerzem kurii biskupiej Ordynariatu Polowego i ks. kmdr. w st. spocz. Januszem Bąkiem. W liturgii Słowa uczestniczyli też konfratrzy – Adam Jabłonka czytał fragment Dziejów Apostolskich (Dz 13,46-49); Szczepan Grzesiuk odczytał modlitwę powszechną, w której wierni prosili Pana Boga m. in. o pokój w Europie i na świecie, o ustanie pandemii koronawirusa oraz modlili się w intencji nowego Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. dr. Wiesława Lechowicza.
Ks. płk SG dr Zbigniew Kępa tematem swojej homilii uczynił słowa z psalmu responsoryjnego „Całemu światu głoście Ewangelię” (Ps 117, 1-2). „ Do kogo odnoszą się te słowa?” – zapytał i wyjaśnił: „Najpierw do Apostołów. To do nich Chrystus powiedział: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię” (Mk 16,15). Apostołowie wypełnili to polecenie. Jeden z nich, nasz Patron, św. Jakub Starszy Apostoł, według tradycji, zawędrował aż do Hiszpanii, gdzie wraz z grupą uczniów ewangelizował mieszkańców Półwyspu Pirenejskiego. Jednak zniechęcony nikłymi rezultatami swojej misji (podobno nawrócił na chrześcijaństwo tylko 8 osób), wrócił do Ziemi Świętej. Tam, z wyroku króla Judei Heroda I – wnuka Heroda Wielkiego, przed którym Święta Rodzina musiała uciekać do Egiptu – zginął od miecza, jako pierwszy z dwunastu apostołów. Jego męczeńska śmierć miała miejsce w 43 lub 44 r. n. e.
Słowa psalmu odnoszą się także do świętych Cyryla i Metodego, Apostołów Słowian, Patronów Europy, których Kościół wspomina w dniu dzisiejszym. Żyli w IX wieku. Znani są też jako Bracia Sołuńscy. Urodzili się w chrześcijańskiej rodzinie wysokiego urzędnika bizantyjskiego w Tesalonikach, mieście na północy Grecji, zwanym też Sołuń (dziś – Saloniki). Na chrzcie otrzymali imiona Konstantyn i Michał. Oprócz greckiego znali od dzieciństwa także język słowiański, bowiem przedmieścia i okolice Sołunia były zamieszkałe przez Słowian. Odebrali staranne wykształcenie. Konstantyn studiował w Konstantynopolu filozofię, następnie wykładał na katedrze filozofii i był bibliotekarzem przy kościele Hagia Sophia. Michał prawdopodobnie był prefektem w jednej ze słowiańskich prowincji imperium. Obaj zrezygnowali z dobrze zapowiadającej się kariery wysokich urzędników cesarskich i wstąpili do klasztoru (w różnych latach). Konstantyn przybrał imię Cyryl, a Michał – Metody.
Początkowo bracia prowadzili misje (niekiedy mające charakter bardziej dyplomatyczny niż chrystianizacyjny) na Półwyspie Arabskim, na Krymie i w Bułgarii. Następnie cesarz Michał III skierował ich do Państwa Wielkomorawskiego, co uczynił w odpowiedzi na prośbę tamtejszego władcy księcia Rościsława, który nie chciał, aby chrystianizację jego ludu przeprowadzało duchowieństwo niemieckie, obawiając się uzależnienia swojego państwa od zachodniego sąsiada. Państwo Wielkomorawskie obejmowało: Morawy, Słowację, Czechy, Łużyce, Śląsk, Panonię (dzisiejsze Węgry) i prawdopodobnie Małopolskę. Na Morawach Bracia Sołuńscy przebywali około trzech lat. W tym czasie przetłumaczyli Pismo Święte z greki na język słowiański, co było dziełem niezwykłym, bowiem wymagało zmian w alfabecie języka słowiańskiego. Cyryl i Metody uprościli i zmodyfikowali alfabet staro-cerkiewno-słowiański (oparty głównie na słowiańskich gwarach okolic Sołunia) i stworzyli nowy alfabet pozwalający oddać dźwięki języka słowiańskiego, tzw. głagolicę. Jest to najstarszy alfabet słowiański. Jego nazwa wywodzi się od słowa „głagoł”, które w języku staro-cerkiewno-słowiańskim oznacza „słowo”. Dzieło Cyryla i Metodego nie zachowało się, chociaż nie przepadło bez śladu. Cenne jest to, że na wiele wieków przed Soborem Watykańskim II słowiańska kultura została ukazana Europie. Bracia Sołuńscy zapoczątkowali sprawowanie liturgii w językach narodowych. Spełnili polecenie Chrystusa, aby całemu światu głosić Ewangelię.
„Całemu światu głoście Ewangelię” – to także wezwanie dla nas, dla Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego. Głosimy Ewangelię swoimi stopami, pielgrzymując przez całą Europę do grobu naszego Patrona w Santiago de Compostela. Drogi Jakubowe przeszliście po wielokroć – mówił ks. Zbigniew, zwracając się do konfratrów. Pamiętamy, że dzielne Siostry z Konfraterni pielgrzymowały przez ziemie naszych sąsiadów, przez Bułgarię, Turcję i dotarły do Ziemi Świętej. I do nas odnoszą się słowa Chrystusa: „Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. (…) W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co będą mieli, bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. (…) Jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą (…) i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże”. (Ł, 10, 5-9). Swoimi stopami a także swoim zachowaniem, nawet jedzeniem mamy dawać świadectwo o Ewangelii.
Upłynęły dwa dni od ingresu Biskupa Polowego ks. dr. Wiesława Lechowicza, który dźwigać będzie brzemię odpowiedzialności za Ordynariat Polowy. Nowy Biskup Polowy jest też nowym Protektorem Konfraterni św. Jakuba.
Reguła Duchowa Konfraterni głosi: „W naszych prośbach i błaganiach nieśmy na Camino nie tylko własne sprawy i potrzeby, ale także troski i problemy innych, zwłaszcza Kościoła powszechnego i naszej ziemskiej Ojczyzny” (rozdz. V – O pielgrzymowaniu, p. 8).
Zgodnie z powyższą regułą mamy nieść na Camino także sprawy Biskupa Polowego, a więc całego Ordynariatu Polowego. Nowy Biskup liczy na naszą modlitewną pomoc. Dlatego też obecna Msza święta niech będzie przeżywana przez nas, jako modlitwa wstawiennicza do Boga, z prośbą o błogosławieństwo w posłudze pasterskiej ks. bp. Wiesława.
Po zakończeniu Eucharystii członkowie Konfraterni i zaproszeni goście przeszli do sali konferencyjnej, gdzie po odczytaniu przez ks. płk. SG Zbigniewa Kępę fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza, spotkali się z ks. bp. Wiesławem Lechowiczem. Obaj Seniorzy Konfraterni, Senior Honorowy Jerzy i Senior Marek przekazali list gratulacyjny i przedstawili nowemu Protektorowi Konfraterni, pokrótce jej historię; cele, jakie przyświecają stowarzyszeniu; zakres prac nad wytyczonymi i tworzonymi drogami św. Jakuba. Księdzu Biskupowi zostały wręczone dary – obraz przedstawiający św. Jakuba Starszego ze sceny Wniebowzięcia Matki Boskiej w późnogotyckim ołtarzu w kościele pw. św. Zygmunta w Szydłowcu; publikacje wydane przez Konfraternię św. Jakuba, m.in. materiały z konferencji „Rycerze i pielgrzymi w tradycji europejskiej”, jaką Konfraternia zorganizowała w 2016 r.; najnowszy przewodnik dla pielgrzymów i turystów „Prymasowska Droga Świętego Jakuba. Zuzela – Sadowne” autorstwa Jerzego Grzegorza Kazimierczaka; muszla – symbol pielgrzymów Jakubowych, którą wręczyła wielokrotna pątniczka do Santiago de Compostela Zofia Gołacka.
Od Księdza Biskupa każdy z konfratrów otrzymał zestaw czterech obrazków wydanych z okazji jego ingresu do katedry polowej. Obrazki przedstawiają: Ostatnią Wieczerzę, krucyfiks z postacią Chrystusa ukrzyżowanego, Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski (zdjęcie figury z katedry polowej Wojska Polskiego, dar Polonii francuskiej) oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Na odwrotnej stronie widnieje herb Biskupa z zawołaniem „In Finem Diligere” – „Do końca umiłować” oraz podpis ks. bp. Wiesława Lechowicza.
Ksiądz Biskup wyraził nadzieję, że mimo ogromu prac związanych z jego nową posługą w Ordynariacie Polowym, będzie mógł udać się w pieszą pielgrzymkę do Santiago de Compostela, gdzie był, lecz nie jako pieszy pielgrzym Jakubowy.
Aldona Sas, która w marcu br. zostanie przyjęta do Konfraterni św. Jakuba, przygotowała hymn do Apostoła, którego refren brzmi:
Pielgrzymom wskazuj drogę,
Święty Jakubie, Apostole.
Niech światło wiary nas prowadzi,
Do domu Boga Ojca w niebie.
Konfratrzy Danuta i Jacek Niedbałka, jak wielokrotnie wcześniej, zapewnili słodki poczęstunek.