Nuncjatura apostolska w Warszawie, ogłosiła 15 stycznia w południe, że nowym biskupem polowym Wojska Polskiego zostanie dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, bp Wiesław Lechowicz. Bp Lechowicz będzie czwartym biskupem polowym od czasu przywrócenia Ordynariatu Polowego przez św. Jana Pawła II, 21 stycznia 1991 r. i szóstym biskupem polowym w historii zinstytucjonalizowanego duszpasterstwa wojskowego w Polsce. Ordynariat Polowy różni się od diecezji kryterium przynależności wiernych do tej kościelnej jednostki administracyjnej. Do diecezji przynależy się ze względów geograficznych, mieszkając na jej terenie. Ordynariaty są tworzone dla konkretnych grup wiernych, które rozsiane są na różnych terenach, ale z jakiegoś powodu tworzą jednolitą wspólnotę, tak jak w przypadku wspólnoty żołnierzy i funkcjonariuszy wymienionych służb mundurowych.
Posługa kapelanów wojskowych
W Ordynariacie Polowym funkcjonują obecnie 72 parafie. Posługę pełni 130 kapelanów zawodowych: 119 w szeregach Wojska Polskiego i 11 w Straży Granicznej oraz 4 greckokatolickich (dane z 2020 r.).
Posługą kapelanów objęte są wszystkie instytucje i jednostki wojskowe, uczelnie, szpitale, sanatoria oraz żołnierze polscy uczestniczący w misjach pokojowych poza granicami naszego kraju i w polskich przedstawicielstwach wojskowych przy NATO i UE. W misjach pokojowych uczestniczyło ponad stu kapelanów, wielu brało w nich udział kilkakrotnie. Oprócz posługi sakramentalnej skupionej wokół parafii wojskowych, duszpasterze Ordynariatu Polowego prowadzą kursy przedmałżeńskie i zajęcia z etyki. Są obecni wśród żołnierzy pełniących służbę na wschodniej granicy naszego kraju. Administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek pełni obecnie także funkcję naczelnego kapelana harcerzy oraz delegata KEP ds. Duszpasterstwa Policji. Arcybiskup Józef Guzdek od czasu powołania w 2015 roku Konfraterni Świętego Jakuba Starszego Apostoła działającej przy katedrze Polowej Wojska Polskiego, jest Protektorem Konfraterni.
Biskupi polowi
Pierwszym biskupem polowym odnowionego w 1991 r. Ordynariatu Polowego był bp Sławoj Leszek Głódź, który pełnił posługę do 2004 r., następnie w latach 2004–2010 biskupem polowym był bp Tadeusz Płoski, który 10 kwietnia 2010 r. zginął w katastrofie smoleńskiej. 4 grudnia 2010 r., decyzją papieża Benedykta XVI piątym (wliczając dwóch przedwojennych biskupów polowych) w historii biskupem polowym został bp Józef Guzdek, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Abp Guzdek pełnił posługę biskupa polowego do 16 lipca 2021 r., kiedy Ojciec Święty Franciszek mianował go arcybiskupem i metropolitą białostockim. Papież Franciszek zadecydował, że do czasu kanonicznego objęcia Ordynariatu Polowego przez nowego biskupa polowego, abp Józef Guzdek będzie administratorem apostolskim Ordynariatu Polowego. Po kanonicznym przejęciu Ordynariatu Polowego, przez bp. Wiesława Lechowicza, dobiegnie końca misja abp. Józefa Guzdka, jako administratora apostolskiego. Kierujemy wyrazy wdzięczności za fundamentalny decyzje i objęcie Konfraterni opieką w trakcie jej powstawania i ponad 6 letniego działania. Naszą wdzięczność chcemy wyrażać w modlitwie na pielgrzymiej drodze jak to dotychczas czyniliśmy. Modlitwą obejmujemy biskupa nominata ks. bp. Wiesława Lechowicza, którego jako nowego biskupa polowego, będziemy chcieli prosić o objęcie Konfraterni opieką, stosownie do naszych statutów i utrwalonej tradycji.
kos/ Ordynariat Polowy, fot. Krzysztof Stępkowski, Marek Sokołowski
oprac. M. Sokołowski