W dniu 9 stycznia obradowała Kapituła Konfraterni Świętego Jakuba działającej przy katedrze polowej Wojska Polskiego. Posiedzenie poprzedziła niedzielna Msza święta celebrowana przez ks. płk. Zbigniewa Kępę, kapelana Konfraterni. W kazaniu nawiązując do święta Chrztu Pańskiego. Ks. Kępa podkreśli ważność jeśli przychodzi chwila właściwa „ z ukrycia życia rodzinnego, zawodowego” do realizacji zadań także wobec szerszej społeczności, w tym społeczności Kościoła. Na zakończenie Mszy świętej przy bożonarodzeniowym żłóbku, zrobiono pamiątkowe zdjęcia.
Zebranie Kapituły rozpoczęło się o godz. 14.30 w sali obrad Katedry Polowej WP. Uczestniczył w nim asystent kościelny Konfraterni ks. płk Z. Kępa i Anna Przygoda-Golenia, przedstawiciel Komisji Rewizyjnej oraz członkowie Kapituły: Danuta Niedbałka, Jerzy Pawlikowski, Marek Sokołowski, Łukasz Stefaniak, Agata Sawera-Szarko i Piotr Szarko. Obradom przewodniczył Senior Konfraterni: M. Sokołowski. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały sprawozdania: z działalności Konfraterni i z finansowe. Omówiony i przyjęty plan działania na I półrocze 2022 roku, w tym terminarz rozpoczętej w 2021 roku weekendowej pieszej pielgrzymki z Warszawy do Gniezna oraz związany z tym preliminarz finansowy. Kapituła zapoznała się i jednogłośnie poparła inicjatywę konfratrów: Ewy Wasiak, Jerzego Wróblewskiego i Łukasza Stefaniaka, w sprawie powstania, przebiegu i logo Kampinoskiej Drogi Świętego Jakuba. Wymienieni Konfratrzy otrzymali przyzwolenie na prowadzenie rozmów w tych sprawach z organami samorządowymi, państwowymi i organizacjami społecznymi.
Kapitula podjęła także uchwałę o przyjęciu do Konfraterni postulującej o przyjęcie pątniczki Aldony Sas. Omówiono kwestie związane z wymogami statutowymi dotyczącymi z członków Konfraterni oraz propozycje działania związane z dołączeniem Konfraterni (jako drugiego bractwa w Polsce), do Archikonfraterni Powszechnej w Santiago de Compostela w Hiszpanii, działającej na prawie papieskim. Podkreślono ważność formacji konfratrów w oparciu o duchową regułę Konfraterni i nauczanie pasterskie Biskup Polowego. Podkreślono znaczenie propagowania pielgrzymowania Jakubowego Drogami Świętego Jakuba w Polsce. Promocji Dróg pod opieką Konfraterni a liczą one ponad jeden tysiąc kilometrów, mogłyby służyć „odznaki Jakubowe”, słupki pielgrzymie, tablice informacyjne. Na zakończenie obrad ks. kapelan płk Zbigniew Kępa przekazał uczestnikom spotkania, książkę zawierającą teksty wybrane z obfitego nauczania pasterskiego abp. gen, bryg, Józefa Guzdka, noszącą tytuł „Posługa Myślenia. Wybór kazań i homilii Biskupa Polowego 2010-2021.
W wolnych wnioskach poruszono miedzy innymi sprawę możliwości przeniesienia comiesięcznych spotkań członków Konfraterni z drugiego poniedziałku, na drugą niedzielę miesiąca. Ostatecznie do sprawy postanowiono powrócić po okresie letnim i kwestie zorganizowania uroczystego otwarcia Podlaskiej Drogi Św. Jakuba. Obrady protokołował Jerzy Pawlikowski, obsługę techniczną obrad wspomogli Beata Sokołowska i Jacek Niedbałka. Modlitwą do Świętego Jakuba i błogosławieństwem kapłańskim zakończyło się noworoczne spotkanie Kapituły Konfraterni.
Tekst Jerzy Pawlikowski, Marek Sokołowski. Zdjęcia Zbigniew Kępa, Beata Sokołowska