W Krakowie w dniach 10 i 11 września, odbyło się spotkanie środowisk Caminowych oraz XII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Camino de Santiago – droga spotkania. W kilku blokach sesyjnych prelegenci, przybliżyli licznemu audytorium, referaty na tematy związane z ideą i praktyka pielgrzymowania do Santiago de Compostela. W sobotę, w kaplicy Uniwersytetu Paieskiego Jana Pawła II, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Zadarka koncelebrowana była Msza święta, w czasie której kazanie wygłosił diakon Waldemar Rozynkowski.
W trakcie Konferencji wystąpili: ks. dr Dariusz Doburzyński: Dawniejsze i współczesne formy podtrzymywania więzi między pielgrzymami po zakończeniu pątniczego wędrowania, dr Piotr Orłowski: Historia jubileuszy compostelańskich i ich znaczenie, dr Franciszek Mróz, dr Łukasz Mróz: Kościoły stacyjne Świętego Roku Compostelańskiego w Polsce, dk. prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski: Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Toruniu ośrodkiem kultu i promocji świętego patrona, panel dyskusyjny: Święty Rok Compostelański w Polsce (uczestnikami panelu będą duszpasterze Kościołów Stacyjnych Świętego Roku Compostelańskiego w Polsce), ks. Łukasz Skarżyński: Wyzwania duszpasterskie podejmowane na Camino w Europie – realizacja i propozycje, dr Agnieszka Brzezińska: Przyjmowanie pielgrzymów na Camino: doświadczenie Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni na Camino Polaco, ks. prof. dr hab. Piotr Roszak: Średniowieczna „dieta” na Camino de Santiago: przyczynek do zrozumienia dawnej troski o pielgrzymów, ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek: Camino – spotkanie z męczennikami. Znaczenie dla dzisiejszego Kościoła, dr hab. Wojciech Mruk: Małgorzata z Beverley – niezwykła kobieta i nadzwyczajna pątniczka, dr Dariusz Lipiński: Od Aymerica Picauda po współczesność – Landy Gaskońskie jako miejsce spotkań na szlakach pielgrzymkowych do Santiago de Compostela, mgr Szymon Wilk: Staropolskie godzinki ku czci św. Jakuba Starszego w druku „Obóz uszykowany woysk niebieskich…” z 1769 roku, mgr Grzegorz Pisarczyk: Historia i legendy o przeniesieniu ciała świętego Jakuba z Jerozolimy na Półwysep Iberyjski, ks. prof. dr hab. Norbert Widok: Caminowe spotkania na Drogach Jakubowych w diecezji opolskiej, mgr Adrianna Simoncelli: Camino de Santiago jako droga spotkania z innym w świetle filozofii Martina Bubera i Emmanuela Levinasa, mgr Berenika Seryczyńska: Czy Camino jest sprawiedliwe? Wskazówki z badania pielgrzymów, mgr Michał Kłosowski: Walka duchowa jako integralna część pielgrzymowania do Santiago de Compostela.
W trakcie konferencji odbył się panel dyskusyjny z udziałem duszpasterzy kościołów Jakubowych. Przygotowane referaty zostały wydane w publikacji Camino Polaco. Teologia – Sztuka – Historia – Teraźniejszość. Wśród nich także artykuł współautorstwa Ryszarda Bożka, Jacka Jacyszyna i Marka Sokołowskiego Camino – miejsce spotkania pielgrzymów i rycerzy.
W Konferencji uczestniczył ks. bp Krzysztof Zadarko przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji i Pielgrzymek. W trakcie dwudniowego spotkania wygospodarowano także czas na spotkanie Parlamentu Jakubowego, w trakcie którego omówiono ważne tematy nurtujące środowisko pielgrzymów Jakubowych, licznie przybyłych szczególnie z Opola, Gdańska, Torunia. Nasza Konfraternie reprezentowali Beata i Marek Sokołowscy.
Organizatorzy Konferencji to: Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Konferencja była formą refleksji naukowej nad problematyką duchowości pielgrzymiej, kultu św. Jakuba Apostoła i jego przejawów. Szczególnym zakresem rozważań objęto fenomenu Camino, w kontekście idei spotkania osób, kultur, tradycji i duchowości. Spotkania z własną słabością, wiarą i Bogiem oraz „spotkania z” tradycją chrześcijańską, do którego prowadzi ten Szlak. Zastanawiano się nad duchowością pielgrzymowania Drogami św. Jakuba, problematyką kultu Jakuba Starszego Apostoła w Polsce i na świecie. Rozwojem sieci polskich odcinków Camino de Santiago, których obecnie jest już ponad 7 tys. km. Spotkanie było także kolejną okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat funkcjonowania oznakowanych odcinków Szlaku Jakubowego w Polsce. Patronat honorowy nad konferencją objęli Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce – Francisco Javier Sanabria Valderrama oraz Biskup Krzysztof Zadarko – Przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski. Komitetowi Naukowemu Konferencji przewodniczył ks. prof. dr hab. Piotr Roszak. Konferencja miała charakter hybrydowy. W konferencji udział wzięło ponad 100 osób, w tym Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama oraz Fernando Martínez-Vara de Rey de Irezábal – Dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie, a także w formie on-line przedstawiciele świata nauki i członkowie Stowarzyszeń Camino de Santiago z Włoch, Słowacji i Czech. Podczas konferencji wygłoszonych zostało 20 referatów (w tym 2 referaty w formie on-line). W panelu dyskusyjnym pn. „Święty Rok Compostelański w Polsce”, uczestniczyli duszpasterze kościołów stacyjnych Świętego Roku Compostelańskiego w Polsce. Blisko połowa referatów wygłoszonych podczas konferencji została opublikowana w monografii pt. „Camino Polaco. Teologia – sztuka – historia – teraźniejszość”, t. 5 pod redakcją Piotra Roszaka, Franciszka Mroza i Waldemara Rozynkowskiego, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.