Najdostojniejszy protektor Konfraterni ks. arcybiskup Józef Guzdek, w piątek 3 września kanonicznie objął rządy w archidiecezji białostockiej. Związana z tym krótka ceremonia i wymagane przez Prawo Kanoniczne procedury, miały miejsce w katedrze Wniebowzięcia NMP o godz. 15. Zakończyła je modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.
W sobotę 4 września o godz. 11 odbyła się liturgiczna inauguracja posługi metropolity białostockiego. Ingres zgromadził bardzo wielu przedstawicieli duchowieństwa, w tym kilkunastu biskupów z abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjuszem Apostolskim w Polsce na czele, kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim, kard. Stanisławem Dziwiszem, emerytowanym metropolitą krakowskim, abp Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski, metropolitą gnieźnieńskim, abp Tadeuszem Wojdą, metropolitą gdańskim oraz abp Gintarasem Linasem Grušasem, metropolitą wileńskim. Obecni byli przedstawiciele innych wyznań, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, wojska i służb mundurowych, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i organizacji oraz wierni świeccy, w tym najbliższa rodzina Księdza Arcybiskupa. Konfraternię Świętego Jakuba przy katedrze Polowej WP i bratnie Stowarzyszenie Pamięci Kapelanów Katyńskich reprezentował senior Konfraterni Marek Sokołowski. Liturgię rozpoczęła procesja Ks. Arcybiskupa, koncelebransów, i kapituł do bazyliki archikatedralnej.
W jej progach Arcybiskup został powitany przez bp. Henryka Ciereszkę i proboszcza, ks. prał. Henryka Żukowskiego. Biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej ks. bp Henryk Ciereszko pozdrowił abp. Józefa Guzdka i wszystkich zgromadzonych. Wyraził przy tym wdzięczność „Bogu w niebie, a papieżowi Franciszkowi na ziemi, za osobę Księdza Arcybiskupa”. Zapewnił o modlitwie do Boga, Ojca Miłosierdzia, za jego posługę w Archidiecezji. Mówił „Modlimy się przez wstawiennictwo Matki Bożej Miłosierdzia, tej z Ostrej Bramy w Wilnie, gdzie są korzenie naszej archidiecezji, i tej z naszej archikatedry, ozdobionej papieskimi koronami, roztaczającej nad nami swą matczyną, miłosierną opiekę. Przyzywamy też wstawiennictwa naszych współczesnych patronów, bł. Michała Sopoćki, wielkiego Apostoła Miłosierdzia Bożego, bł. Bolesławy Lament, Apostołki jedności chrześcijan oraz bł. Jerzego Popiełuszki, rodem pochodzącego z naszej archidiecezji”. Biskup Ciereszko odczytał następnie bullę Ojca Świętego Franciszka. Po czym Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, przekazał abp. Józefowi Guzdkowi pastorał i wprowadził go na katedrę Arcybiskupów Białostockich. Po czym przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli homagium nowemu Pasterzowi.
Rozpoczynając homilię Arcybiskup zaznaczył, że czas podjęcia pasterskiej posługi w archidiecezji białostockiej jest związany z Rokiem Świętego Józefa Mówił: „Rozpoczynam wędrówkę w roku, który papież Franciszek ogłosił Rokiem Świętego Józefa” – mówił, przywołując słowa wydanego z tej okazji listu Patris Corde: „Jeśli Bóg posyła cię w drogę i wyznacza nowe zadania nie bądź sam, nie licz tylko na siebie, ale zaproś św. Józefa. Uczyń go swoim orędownikiem u Boga i przewodnikiem w drodze. On nauczy cię tych najważniejszych postaw: zaufania i służby, które są fundamentem udanego życia osobistego, rodzinnego i społecznego oraz warunkiem wypełnienia misji powierzonej przez Boga”. Przypomniał, że już po raz drugi u początku nowego etapu biskupiej posługi słyszy słowa zapisane na kartach Ewangelii św. Mateusza: „Józefie, nie bój się”, które po raz pierwszy wybrzmiały 19 grudnia 2010 roku w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie, kiedy Bóg powierzył mu odpowiedzialność za Ordynariat Polowy.
Hierarcha, odwołując się kolejny raz do słów Listu apostolskiego Patris corde mówiących, że „życie duchowe, ukazywane nam przez Józefa, nie jest drogą, która wyjaśnia, ale drogą, która akceptuje” stwierdził, że „jeśli nie przyjmiemy tego, co nam Bóg przygotował i co niesie życie, grozi nam stagnacja, a nawet regres. Zatrzymujemy się wówczas w drodze i stajemy się zakładnikami naszych oczekiwań. Akceptacja Bożych planów nadaje najgłębszy sens naszemu życiu i czyni je, nie tyle łatwym, co pożytecznym i owocnym”. Mówił: „Święty Józef uczy najważniejszych postaw: zaufania i służby, które są fundamentem udanego życia osobistego, rodzinnego i społecznego oraz warunkiem wypełnienia misji powierzonej przez Boga. Wpatrzony w św. Józefa, analizując jego dokonania, przymioty umysłu i serca jestem przekonany, że w życiu najważniejsze jest zaufanie Bogu i ludziom oraz postawa służby. Pojawiają się jednak pytania: Jak wejść w nowe środowisko? Jak zdobyć zaufanie księży i wiernych świeckich, dzieci i młodzieży, katolików, przedstawicieli innych wyznań oraz niewierzących, wszystkich żyjących i pracujących tu, na podlaskiej ziemi?”
Na to pytanie odpowiedź Hierarcha jak powiedział znalazł w Dzienniku bł. ks. Michała Sopoćki, który napisał: „Trzeba poznać najpierw to, co ludzie mają dobrego, to znaczy odkryć ich bogactwa, następnie odkryć środowisko, w którym się obracają i w konkretny sposób pomóc im żyć w tym środowisku przez dawanie się innym”.
Kiedy rozpoczynam posługę w Archidiecezji Białostockiej, słyszę radę bł. ks. mjr. Michała Sopoćki, byłego kapelana Wojska Polskiego, abym pozytywnie spojrzał na każdego człowieka: „Trzeba poznać najpierw to, co ludzie mają dobrego”. Ważna jest kolejność – najpierw dostrzec dobro, docenić je, a nawet zafascynować się nim. Owszem, w świecie obecne jest zło, trzeba je nazywać po imieniu, ale przede wszystkim należy głosić Dobrą Nowinę. Nie wolno zapomnieć, szczególnie tu – w tym mieście, że misją Jezusa było ukazywanie miłosiernego oblicza Boga, który posłał na świat swojego Syna, aby Ten nikogo nie potępił, ale szukał i zbawił to, co zginęło”.
Błogosławiony ks. Michał Sopoćko radził, aby „następnie odkryć środowisko, w którym [ludzie] się obracają”. –„Tu, na Podlasiu, jest ono zróżnicowane i bardzo złożone. To tutaj krzyżują się drogi wiernych różnych obrządków i wyznań chrześcijańskich, religii, kultur i narodowości. Należy to postrzegać nie jako przeszkodę, ale jako szansę na ubogacenie się i poszerzanie horyzontów. Aby tak się stało, nie można pozwolić tym, którzy pragną pomalować świat barwą nienawiści, aby maczali pędzle w sercu moim i twoim. Serce ma być wypełnione po brzegi miłością – wolne od niechęci, uprzedzeń, a tym bardziej od nienawiści. Konieczne jest więc kierowanie się w życiu miłością bliźniego – każdego bliźniego” – zaznaczał abp Guzdek.
„U początku naszej wspólnej drogi, błogosławiony Patron tego miasta apeluje, abyśmy pomagali sobie wzajemnie w konkretny sposób: „przez dawanie się innym”. Aby to było możliwe, nie możemy budować środowiska alternatywnego. Nie możemy zamykać się w oblężonej twierdzy, ale zanurzeni w świecie od środka winniśmy ten świat przemieniać, dając innym z siebie to, co mamy najlepszego” – wskazywał, dodając, że bł. ks. Michał Sopoćko, wzywając do „dawania siebie innym”, służbę stawiał na pierwszym miejscu.
„Służenie Bogu, Kościołowi i braciom – a nie posługiwanie się Kościołem – stanowi priorytet chrześcijańskiego życia. O tym musimy pamiętać – duchowni i świeccy, wszak my wszyscy razem jesteśmy Kościołem. W tej służbie, zgodnie z poleceniem Jezusa, powinniśmy stanowić jedno” – mówił.
„Od dziś staję się jednym z Was. Powtarzam za św. Augustynem: „Dla Was jestem biskupem. Z Wami jestem chrześcijaninem”. (…) Przychodzę zatem dzisiaj, by poznawać bogactwo dobra, które jest w każdym z Was; by odkryć i zrozumieć środowisko, kontekst i okoliczności Waszego życia; by dając siebie, żyć dla Was i razem z Wami, jako Wasz pasterz i brat” – podkreślał metropolita. Zachęcał zgromadzonych, by patrzyli w przyszłość z nadzieją, która swe źródło ma w Bogu. „Niech Maryja – Matka Miłosierdzia i wszyscy święci Patronowie: św. Jerzy Męczennik i św. Kazimierz, błogosławieni: ks. Michał Sopoćko, matka Bolesława Lament, a także bł. ks. Jerzy Popiełuszko, wstawiają się do Boga za nami”.
Na zakończenie Liturgii, do nowego Metropolity, słowa pozdrowień skierował Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio. W imieniu papieża Franciszka pozdrowił uczestników uroczystości i podziękował bp Henrykowi Ciereszce, który kierował archidiecezją w oczekiwaniu na nowego metropolitę. Podziękował też abp. Tadeuszowi Wojdzie, aktualnie metropolicie gdańskiemu za czteroletnie „prowadzenia Kościoła białostockiego po Bożych drogach”.
Zawierzył również Bogu rozpoczynającą się posługę abp. Józefa. „Jego zawołanie biskupie jest wyrazem ufności w stosunku do Boga zarówno w radościach, jak i w trudach ziemskiego życia”. Dlatego życzył nowemu metropolicie, aby z tą samą ufnością wypełniał zadania, jakie teraz przed nim stają, korzystając z dobroci i mądrości ludzi żyjących na Podlasiu, duchownych i świeckich”.
List od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odczytał minister Paweł Szrot – Szef Gabinetu Prezydenta RP. Prezydent zwrócił w nim uwagę, że niedługa historia archidiecezji białostockiej ma swe bogate dziedzictwo historyczne.
„Kresowe korzenie, z mozaiką kultur, wyznań i narodowości wyróżniają Ziemię Podlaską i jej mieszkańców na tle innych regionów Polski. Współistnienie w przyjaźni jest tu nie tylko słusznym postulatem, lecz codzienną rzeczywistością. (…) Praca duszpasterska w tym nowym środowisku przyniesie zapewne wiele nowych wyzwań” – pisał Prezydent Andrzej Duda, dziękując abp Guzdkowi za wieloletnią posługę biskupa polowego Wojska Polskiego.
Życzenia abp. Józefowi złożył abp Jakub, prawosławny biskup białostocko-gdański, który podkreślał, że na nowego metropolitę oczekiwali nie tylko wierni wyznania katolickiego – osoby różnych wyznań mieszkają obok siebie, razem pracują i wspierają się wzajemnie. Współpraca ta dotyczy także duchownych, stąd wyraził nadzieję, że – podobnie jak z poprzednikami – i tym razem ta współpraca będzie układać się pomyślnie dla obu Kościołów.
Stwierdził, że wyzwania współczesnego świata wymagają współpracy w działaniu i zbliżają do siebie oba Kościoły. „Stoimy przed tymi samymi wyzwaniami, problemami i zagrożeniami, które łatwiej jest przezwyciężać wspierając się wzajemnie“ – mówił abp Jakub. Życząc nowemu metropolicie opieki Matki Bożej, na pamiątkę wręczył Ikonę Matki Bożej. List z życzeniami do Jego Ekscelencji Abp Józefa Guzdka skierowali Senior Konfraterni Marek Sokołowski i Prezes Stowarzyszenia Pamięci Kapelanów Katyńskich Łukasz Stefaniak. W Liście życzyli Protektorowi Konfraterni obfitości Bożych Łask i wsparcia NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, Świętego Jerzego, bł. Bolesławy Lament i bł. Michała Sopoćki. Wyrazili nadzieję, że Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup tak jak był w minionych latach dla Ordynariatu Polowego, tak teraz będzie dla wiernego ludu podlaskiego opatrznościowym stróżem i przewodnikiem na drogach wiary. W imieniu kilkudziesięciu członków Konfraterni św. Jakuba, Stowarzyszenia Pamięci Kapelanów Katyńskich i Fundacji Rosy Bailly, zapewnili o modlitewnym wsparciu dla Księdza Arcybiskupa i jego misji na Ziemi Podlaskiej. W uroczystościach w piątek i w sobotę uczestniczył także kapelan Konfraterni, notariusz Kurii Polowej ks. płk Zbigniew Kępa. W delegacji Konfraterni wzięła udział także członek Konfraterni Beata Sokołowska. Abp Józef Guzdek jest szóstym metropolitą, powołanej w 1992 roku przez świętego Jana Pawła II archidiecezji białostockiej.
Źródło: https://archibial.pl/wiadomosci/ fot. Marek Sokołowski