25 lipca – dzień, w którym Kościół wspomina św. Jakuba Starszego, w roku 2021 jest nadzwyczajnym świętem, jako że trwa wyjątkowy Rok Święty Jakubowy. W Jubileuszowym Roku Jakubowym wierni mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, nawiedzając grób św. Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela, ale także inny wyznaczony kościół pw. św. Jakuba, tzw. kościół stacyjny.
We wszystkich kościołach stacyjnych w Polsce w niedzielę 25 lipca odbywały się uroczystości ku czci Apostoła. Członkowie Konfraterni Świętego Jakuba – Senior Honorowy Jerzy Grzegorz Kazimierczak, Edward Peda, Agata Piotr i Jan Paweł Szarko, Ewa Wasiak – uczestniczyli w dorocznych uroczystościach odpustowych ku czci św. Jakuba w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim.
Piotrkowski kościół Jakubowy, położony w samym sercu tego historycznego miasta, sam również był świadkiem wielkiej historii, która działa się w jego murach. W kościele św. Jakuba zwoływano synody, goszczono królów i najwyższych dostojników Rzeczpospolitej, przybywających do Piotrkowa na sejmy czy na obrady Trybunału Koronnego. Piotrkowska fara słynie również z umieszczonego w głównym ołtarzu cudownego obrazu Zaśnięcia Matki Bożej, który miastu podarowała królowa Bona w 1530 roku. W zasuwie obrazu Matki Bożej znajduje się obraz pędzla Rafała Hadziewicza (z roku 1875), przedstawiający męczeństwo świętego Apostoła, pierwszego z Dwunastu, który oddał życie za Zbawiciela.
Niedzielną uroczystość ku czci św. Jakuba w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęła procesja, którą poprowadził ks. bp Ireneusz Pękalski, pierwszy biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Ksiądz biskup przewodniczył celebrze sumy odpustowej i wygłosił kazanie, które w dużej części poświęcił prześladowaniom chrześcijan na przestrzeni dziejów Kościoła oraz współcześnie. Po Mszy świętej został poświęcony tzw. słupek Jakubowy, wskazujący, że pielgrzym, który chce wyjść z Bazyliki św. Jakuba Apostoła
w Piotrkowie Trybunalskim i dotrzeć do Santiago de Compostela, musi przejść 3784 km. Obok słupka stoi tablica informująca o Warszawskiej Drodze św. Jakuba, na której znajduje się piotrkowska fara. Autorem tekstu jest Jerzy Grzegorz Kazimierczak. Uroczystość zakończyła procesja Eucharystyczna.
Jerzy Grzegorz Kazimierczak i Piotr Szarko wręczyli bp. Ireneuszowi Pękalskiemu i ks. prałatowi Grzegorzowi Gogolowi, proboszczowi piotrkowskiej Bazyliki, publikację zawierającą referaty wygłoszone podczas konferencji „Rycerze i pielgrzymi w tradycji europejskiej”, którą w 2018 roku zorganizowała Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego w Warszawie.
Konfratrzy nawiązali kontakt ze stowarzyszeniem Rycerze Świętego Jakuba, działającym przy Bazylice w Piotrkowie Trybunalskim od 2018 roku. Inicjatywa utworzenia wspólnoty wyszła od osób świeckich, które chciały zaangażować się w życie parafii. Uzgodniono wstępnie, że członkowie stowarzyszenia włączą się w znakowanie Warszawskiej Drogi św. Jakuba w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego.
Tekst – Ewa Wasiak
Zdjęcia – Piotr Szarko