25 dnia każdego miesiąca członkowie Konfraterni św. Jakuba pielgrzymują do kościoła stacyjnego pw. św. Jakuba Apostoła w Tarchominie i do kościoła stacyjnego pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Jakuba na Ochocie.
25 czerwca br. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Jakuba, w warszawskiej dzielnicy Ochota, odbyły się comiesięczne uroczystości związane z obchodami Roku Jubileuszowego Jakubowego, na które przyjechali w pielgrzymce rowerowej, z progu własnego domu, bracia: Robert Franke, Ryszard Gniazdowski, Szczepan Grzesiuk, Dariusz Mańk. Z katedry pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela pielgrzymował brat Jerzy Grzegorz Kazimierczak. Przybył także Wiesław Ostaszewski, wieloletni sympatyk Konfraterni św. Jakuba. Bracia brali udział w adoracji Najświętszego Sakramentu i we Mszy świętej. Odśpiewali też wraz z parafianami litanię do św. Jakuba, oraz przyjęli błogosławieństwo relikwiami Apostoła. Uroczystość uświetnił pod stu-osobowy chór
i zespół muzyczny młodzieży odbywającej rekolekcje muzyczne w parafii św. Jakuba.
25 czerwca 2021 roku we Mszy świętej w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Tarchominie uczestniczyło troje konfratrów: Zofia i Jan Gołaccy, Ewa Wasiak oraz Dorota Zaleska z grona sympatyków Konfraterni św. Jakuba. Główny celebrans nawiązując w homilii do uzdrowienia trędowatego (Mt 8, 1-4), mówił o znaczeniu zbawczego dotyku Jezusa, w kontekście trudnego dla wszystkich czasu pandemii koronawirusa. Podkreślił, jak wielkie znaczenie dla chorego na covid’19 może mieć dotyk ręki członka rodziny, lekarza, przyjaciela. „Nie obruszajmy się, gdy ktoś dotknie nas w tramwaju. Nie bójmy się dotyku. To może być znak życzliwości i przyjaźni.”
Obecny Rok Święty Jakubowy z powodu pandemii koronawirusa, decyzją papieża Franciszka trwa dwa lata tj. od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku. W 1122 roku (wg niektórych źródeł – w 1126) papież Kalikst II nadał miastu Santiago de Compostela prawo do obchodzenia Roku Jubileuszowego Jakubowego w tych latach, gdy dzień 25 lipca, w którym Kościół wspomina św. Jakuba Apostoła, przypada w niedzielę. Papież Aleksander III w 1179 roku ogłosił ten przywilej wieczystym. W 1478 r. papież Sykstus IV uznał pielgrzymkę do Composteli za równoważną z pielgrzymką do Jerozolimy.
Tekst – Ewa Wasiak, Jerzy G. Kazimierczak
Zdjęcia – Ewa Wasiak, Wiesław Ostaszewski