Tak więc, gdy Żydzi żądają znaków, a Grecy szukają mądrości, my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków, Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą. To bowiem, co jest głupstwem u Boga, przewyższa mądrością ludzi, a co jest słabe u Boga, przewyższa mocą ludzi. (1 Kor 1 22-25)
Pierwsze liturgiczne obchody Wielkiego Piątku, miały miejsce w starożytnej Jerozolimie. Wierni gromadzili się w dzień śmierci Chrystusa, przed wschodem słońca przed kolumną biczowania, a później przy grobie, by adorować drzewo Krzyża. Wielki Piątek w Kościele katolickim jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się Mszy św., jest dniem żałoby, modlitwy i zadumy, nie dzwonią dzwony i nie grają organy. Podczas liturgii, używa się kołatek. Ten głęboki żal i solidarność z cierpiącym Chrystusem wyraża liturgia Wielkiego Piątku, która jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. W centrum liturgii wielkopiątkowej znajduje się uroczysta adoracja krzyża – adoracja Syna Bożego, który oddał życie za zbawienie wszystkich ludzi. Przez pobożny udział w tej adoracji, wierni mogą uzyskać odpust zupełny.
W dawnym opactwie Benedyktynów, a obecnie zespole klasztornym Księży Misjonarzy Oblatów Niepokalanej, na Świętym Krzyżu, przechowywane są w srebrnym relikwiarzu, relikwie Krzyża Świętego. Relikwiarz ufundował opat świętokrzyski Stanisław Sierakowski. Od tej bezcennej relikwii wzięło nazwę opactwo, wzgórze i Góry Świętokrzyskie. Corocznie w Wielki Piątek, odbywa się w Kościele, nabożeństwo Wielkopiątkowe z Adoracją Krzyża. Tu na Świętym Krzyżu i wszędzie tam, gdzie przechowywane sa drobne fragmenty drzewa Krzyża, ma to szczególny, materialny charakter, łączności z Chrystusowym Krzyżem. W rzymskiej Bazylice Świętego Krzyża, przechowywana jest przełamana wykonana z drzewa orzechowego tabliczka z tytułem winy, zwana Titulus, która była umieszczona na Jezusowym Krzyżu. Był na niej umieszczony napis w 3. językach: łacińskim, hebrajskim i greckim, Jezus Nazarejczyk Król Żydowski. Stąd od łacińskiego zapisu wzięła się w katolicyzmie tradycja umieszczania na krzyżach skrótu INRI. Badacze uznali, że napis na badanej części tabliczki pochodzi z przedziału I-III wieku. Większość z nich wskazała na I wiek. Relikwie Krzyża wskazują, że był on wykonany z sosny czarnej (Pinius nigra). Cesarzowa święta Helena, po odnalezieniu Krzyża, na którym umarł Chrystus, podzieliła go na trzy części, które trafiły do Rzymu, Konstantynopola a jedna pozostała w Jerozolimie. W ciągu wieków dzielono je na kolejne mniejsze cząstki. Bóg stał się człowiekiem, przyjął zniszczalne ciało, po to aby by uczynić je niezniszczalnym. Objawił nam swoja miłość aż do końca na drzewie krzyża. Wielką moc ma człowieczeństwo, gdy spotka się z Bogiem. Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się na nami.