Pielgrzymi Jakubowi, 28 lutego przeszli kolejny etap weekendowego pielgrzymowania Świętokrzyską Drogą Świętego Jakuba. Wędrówke rozpoczęli w Skaryszewie po porannej Mszy świętej, którą w intencji pielgrzymów, w tym pielgrzymów duchowych, którzy wspierają modlitwą pielgrzymujących, celebrował ks. prob. kan. Dariusz Skrok, Honorowy Członek Konfraterni. Kościół świętego Jakuba w Skaryszewie jest kościołem stacyjnym Świętego Roku Kompostelańskiego.
Konfratrzy 31 stycznia uczestniczyli w skaryszewskim kościele w niezwykłej uroczystości, w czasie której biskup Piotr Turzyński wraz z kapłanami otworzył drzwi przebaczenia i łaski skaryszewskiego kościoła Biskup Piotr celebrował wtedy Ofiarę Mszy świętej, wraz z ks. płk Zbigniewem Kępą i wicekanclerzem radomskiej Kurii ks. Markiem Fituchem.
Pielgrzymi po wyjściu ze Skaryszewa udali się w kierunku celu etapu, kościoła św. Leonarda w oddalonym o 27 kilometrów Mircu. Droga prowadziła przez Wilczną, Łączany, Pomorzany, Las Polański, Osiny, Trębowiec do wspomnianego Mirca-Podborki. Wędrowanie ubogacone było modlitwą indywidualną, jednak w sąsiedztwie wsi Osiny, na terenie Nadleśnictwa Marcule przy leśnej kapliczce zamontowanej przez Konfraternię, odbyła się modlitwa wspólna. Rozważano Ewangelie dnia, momenty chwały Chrystusa i apostołów Piotra, Jakuba i Jana, których Jezus zabrał ze sobą na Górę Tabor. Święty Jakub wraz z tymi apostołami, mógł wtedy kontemplować chwalebne oblicze Jezusa. Co miało to być ich przygotowaniem na przeżycie Jezusowej męki i skandalu krzyża.
Odmówiono tu modlitwę pielgrzyma i litanię do Świętego Jakuba. Polecano jego opiece Kościół święty, aby przed światem dawał świadectwo o męce i zmartwychwstaniu Chrystusa. Polecano pielgrzymów, którzy pielgrzymowali lub będą pielgrzymować Świętokrzyską Drogą Świętego Jakuba oraz tych wszystkich, którzy będą się modlić do Świętego Jakuba, przy tej leśnej kapliczce.
Pielgrzymi po przebyciu 27 kilometrów drogi, po ponad 6 godzinach marszu doszli do kościoła św. Leonarda w Mircu-Podborkach.
Obecny kościół parafialny pochodzi z lat 1844 – 1850, jednak historia parafii sięga dawnych wieków. Biskup krakowski Gedeon w XII wieku postawił w tej miejscowości pierwszy kościół z drewna modrzewiowego, z murowanymi przyciesiami. Wedle zapisów kroniki, kościół, był pod tytułem św. Leonarda i miał 6 ołtarzów: między innymi św. Anny i Pana Jezusa na ręce Matki Boskiej; św. Leonarda i św. Sebastiana. Obraz św. Leonarda patrona parafii i kościoła, przedstawiający Świętego w stroju opata z pastorałem i kajdanami, w otoczeniu 4 aniołów, namalowany został na desce w 1500 roku. Został przeniesiony z wcześniejszego drewnianego kościoła. W świątyni znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, z kościoła świętego Jakuba z Wilna.
Członkowie i sympatycy Konfraterni św. Jakuba pielgrzymują do Krakowa w intencji beatyfikacji ks. Stefana kard. Wyszyńskiego, która miała odbyć się 7 czerwca 2020 r. w Warszawie, lecz z powodu pandemii została zawieszona, na czas po ustaniu zagrożenia epidemicznego, a także w intencji Ordynariatu Polowego i Kościoła w Polsce. Po indywidualnej modlitwie w mirzeckim kościele i uzyskaniu potwierdzenia pielgrzymki, w paszporcie pielgrzyma. Pielgrzymi zakończyli 8 etap etapowego pielgrzymowania z Warszawy do Krakowa Świętokrzyską i Małopolską Drogą Świętego Jakuba.
Tekst i zdjęcia Marek Sokołowski