W poniedziałek 8 lutego 2021 r., Bóg uczynił Warszawę białą i obficie zaśnieżoną. Komunikacja była bardzo utrudniona. W tym dniu przypadało comiesięczne spotkanie Konfraterni św. Jakuba. Mimo trudności, bracia i siostry licznie przybyli, aby spotkać się z Bogiem i bliźnimi w katedrze polowej Wojska Polskiego.
Mszy świętej przewodniczył ks. płk SG Zbigniew Kępa asystent kościelny Konfraterni, współkoncelebransem był ks. ppor SOP Piotr Zamaria. W liturgię słowa włączyli się członkowie Konfraterni. Siostra Zofia Gołacka, odczytała fragment Pisma św. o stworzeniu świata zaś brat Ryszard Gniazdowski, odśpiewał psalm responsoryjny. W kazaniu ks. Kępa skierował do wszystkich pielgrzymów cenne słowa, mówił: „Wszyscy jesteśmy pod urokiem piękna odczytanego poematu o stworzeniu świata. …. Podziwiał je biblijny autor, który pod wpływem Bożego natchnienia ułożył ten przepiękny poemat. … Ten podziw dla przyrody, dla piękna dzieła stworzenia towarzyszy nam, kiedy wędrujemy szlakami jakubowymi. Czyż tak nie było, gdyśmy wędrowali z Jedlni Letnisko do Skaryszewa w ostatnim dniu stycznia tego roku; kiedy patrzyliśmy na ośnieżone lasy, strumienie; kiedy wędrowaliśmy wzdłuż rzeki Pacynki. Piękne, niezapomniane widoki. Pielgrzym jakubowy nie może nie być wrażliwy na piękno przyrody. Jeżeli w nas nie ma tej wrażliwości, to znaczy, że nie jesteśmy wolni wewnętrznie, że jesteśmy czymś bardzo zaabsorbowani, że za bardzo skupiamy się na sobie i na swoich problemach. Jeżeli nie widzimy piękna przyrody, to znak, że potrzebujemy lekarza duszy – Chrystusa. Potrzebujemy Go po to, żeby nas dotknął swoją łaską i uwolnił od wielu przywiązań i przede wszystkim od zaaferowania samym sobą. Czy takie wskazania znajdujemy w Regule Duchowej Konfraterni? Wprost nie, pośrednio tak. W rozdziale V, p. 2 „O pielgrzymowaniu” zapisano: „W czasie pielgrzymki najważniejsze jest ubogacenie ducha. Droga jest okazją do dzielenia się wiarą. Patrząc na przyrodę, podziwiając Boże dzieło stworzenia ubogacamy naszego ducha. Droga jakubowa staje się okazją do wysławiania Boga za to, co stworzył. Kiedyś na pielgrzymiej drodze nasi wojskowi ojcowie założyciele (Łukasz, Ryszard i Jerzy) zaszli do Pau. Nawiedzili tam kościół św. Jakuba. Dowiedzieli się, że na miejscowym cmentarzu znajduje się grób Rosy Bailly. Byli pod urokiem jej życia i działalności na rzecz Polski i Polaków. Wczessniej ona była też zafascynowana Polską, jej krajobrazami, pięknem miast i wiosek. Napisała książkę pt. „W sercu Polski. Małe miasta, zamki, wsie”. Polskie tłumaczenie ukazało się staraniem Fundacji Pamięci Rosy Bailly. Rosa zmarła 45 lat temu. Ten jubileusz fundacja pragnie w tym roku upamiętniać. Pielgrzymka jakubowa naszych konfratrów ocaliła pamięć o tej kobiecie, wrażliwej na przyrodę i na człowieka. Ocaliła także od likwidacji jej grób, który miał być przeznaczony na miejsce dla innych zmarłych”.
Po Mszy św. uczestnicy zgromadzili się przy tablicy upamiętniającej Rosę Bailly w kaplicy pamięci w katedrze polowej. Miała tam miejsce ceremonia wręczenia dorocznej nagrody Fundacji pamięci Rosy Bailly, którą za 2020 r. otrzymał ks. prał. płk SG dr Zbigniew Kępa. Prezes fundacji Łukasz Stefaniak, wręczając wyróżnienie podkreślił, iż nominalnie jest to nagroda za rok 2020, a realnie za całokształt działalności Laureata od roku 2012. W tym okresie dzięki wsparciu ks. prał. Zbigniewa Kępy było możliwe: zainstalowanie poświęconych tablic i krzyża na grobie Rosy w Pau, tablicy pamiątkowej w katedrze WP, zorganizowanie międzynarodowej konferencji oraz wydanie publikacji konferencyjnej, jak również tłumaczeń książek Rosy „W sercu Polski. Małe miasta, zamki, wsie” i „Listów do Polaków”. Książki – zbioru listów, kierowanych do polskich żołnierzy, którzy znaleźli się na terenie Francji w obozach jenieckich. Dzięki zaangażowaniu Laureata, polscy uczestnicy międzynarodowych pielgrzymek do Lourdes, nawiedzają grób Rosy Bailly w Pau.
Biskup polowy WP JE gen. bryg. dr Józef Guzdek wyróżnił osoby, wspierające działania fundacji w przywracaniu pamięci misji Rosy Bailly. Wyróżnienia odebrali: dr Anna Łojasiewicz – Medal Milito pro Christo oraz Katarzyna Kobrzyńska, Joanna Sosnowska, Karolina Kucińska, Elżbieta Pawlikowska, Danuta Niedbałka – Medal Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W imieniu Biskupa polowego medale wręczył ks. płk Z. Kępa. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa za spokój duszy Rosy Bailly.
Tekst: Łukasz Stefaniak, zdj. Wiesław Czajka