Parafianie i pielgrzymi w skaryszewskim kościele Świętego Jakuba, będącym jednym z aktualnie 54 kościołów w Polsce, w którym można uzyskać odpust zupełny, w dniu 31 stycznia uroczystą Mszą świętą zainaugurowali Rok Jakubowy w diecezji radomskiej. Koncelebrze przewodniczył biskup Piotr Turzyński. Konfratrzy pielgrzymkę do Skaryszewa rozpoczęli w Jedli-Letnisko. Tutaj pielgrzymów powitali: wójt Piotr Leśnowolski i ks. Andrzej Margas, proboszcz parafii pw. Opieki Świętego Józefa w Jedlni-Letnisko.
Pielgrzymi po kapłańskim błogosławieństwie wyruszyli indywidualnie na szlak pielgrzymi, aby przed godziną 12 przybyć do Skaryszewa. W drodze pątnicy podziwiali piękno zimowych krajobrazów, w pełnym blasku słonecznej pogody. W tym pielgrzymowaniu zgodnie z Regułą, aby ” W naszych prośbach i błaganiach nieś na Camino nie tylko własne sprawy i potrzeby, ale także troski i problemy innych, zwłaszcza Kościoła powszechnego i naszej ziemskiej Ojczyzny”. Pielgrzymi powierzali Bogu, przez wstawiennictwo Świętego Jakuba, nie tylko sprawy osobiste lecz także szczególnie aktualne teraz sprawy i wartości cywilizacji życia i miłości, i naszą wierność Ewangelii, w urządzaniu spraw ojczystych.
W Skaryszewie biskup Piotr Turzyński wraz z kapłanami otworzył drzwi przebaczenia i łaski w kościele parafialnym Świętego Jakuba Apostoła, jedynym jakubowym kościele stacyjnym w diecezji radomskiej. Biskup Piotr przewodniczył koncelebrowanej wraz z ks. płk Zbigniewem Kępą i wicekanclerzem radomskiej Kurii ks. Markiem Fituchem Mszy świętej. W czasie kazania ks. bp Piotr mówił: Wszystko co Bóg nam dał, dał nam z miłości. Nie zostawia nas dzisiaj samych na drogach naszego pielgrzymowaniu, na drogach naszego życia, jest przy nas, jak napisał papież Franiczek w dekrecie ustanawiającym Święty Rok Jakubowy „On jest naszą siłą mocą, jest towarzyszem naszego wędrowania przez życie. On chce być blisko. Nigdy nie jesteśmy zostawieni sami. O ile człowiek nie zostawi Boga”. Mówił także nawiązując do perykopy ewangelicznej o Jezusie w synagodze w Kafarnaum, kiedy przyszedł modlić się, duch nieczysty w człowieku odezwał się „Czego chcesz od nas”. Zło nie wytrzymuje obecności Boga, jak to ważna prawda, jeżeli będzie w naszym sercu żywy Bóg, to zło będzie uciekać , nie będzie się do nas przyklejać. Zły nie znosi Boga, dlatego trzeba podejmować ciągle trud aby być z Bogiem, aby z Nim wędrować, aby z Nim się łączyć. Pan Jezus ma taką moc, miłość Boża ma taką moc, że wyrzuca złego ducha: „Milcz i wyjdź z niego”. Wszyscy byli zdumieni, skąd taka moc. Syn Boży ma moc wyrzucania złego ducha, zwyciężania zła. I to jest nasza nadzieja, i to jest nasza wielka siła. Wierzymy w Boga, który jest Miłością. Wszystko robi z miłości dla nas, jest Wszechmocny. Nie pozwoli aby nas zło zwyciężyło.
Biskup Piotr Turzyński nawiązał także do jednego z celów liturgicznego zgromadzenia, jakim była inauguracja Roku Jubileuszowego w skaryszewskiej świątyni i możliwość otrzymania odpustu i wielkiej łaski. Mówił – chciałbym, żebyście i wy, którzy tu jesteście i którzy nas słuchają, korzystali z tej wielkiej łaski, ale żebyście też powiedzieli swoim bliskim i rodzinie, że można wybrać się do Skaryszewa, stanąć przed obrazem świętego Jakuba, pomyśleć chwilę o Panu Bogu, Jego miłości, odmówić odpowiednie modlitwy i prosić o miłosierdzie. To jest wielki dar.
Po zakończeniu Liturgii, miało miejsce spotkanie przy figurze świętego Jakuba, w czasie którego zagrała orkiestra Dęta OSP w Skaryszewie. Senior Konfraterni Marek Sokołowski wraz sekretarzem Łukaszem Stefaniakiem, przekazali ks. bp. Piotrowi Turzyńskiemu „Dyplom wdzięczności Konfraterni”, za krzewienie kultu świętego Jakuba. Konfratrzy w Skaryszewie doznali wielkiej gościnności. Księdzu Proboszczowi, członkowi honorowemu Konfraterni ks. dr Dariuszowi Skrokowi, posługującym przy parafii siostrom zakonnym ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego, Orkiestrze Dętej OSP Skaryszew, parafianom oraz wszystkim, od których otrzymaliśmy w trakcie pielgrzymki wyrazy życzliwości i wparcia składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
Ks. Dariusz Skrok, proboszcz parafii św. Jakuba w Skaryszewie zachęcał i zapraszał do odwiedzania kościoła, na Świętokrzyskiej Drodze Świętego Jakuba Apostoła.
W tym roku mamy tę radość, że nasz kościół stał się stacyjnym na polskim szlaku świętego Jakuba – od Warszawy przez Skaryszew do Krakowa, Zgorzelca i przez Niemcy, Francję do Hiszpanii do grobu świętego Jakuba. Dla nas to wielki przywilej – to jedyny kościół św. Jakuba w diecezji radomskiej. Z jednej strony zaszczyt, a z drugiej zobowiązanie, żebyśmy byli wierni charyzmatowi świętego Jakuba – mówi ks. Dariusz Skrok.
W imieniu grupy pielgrzymów z konfraterni świętego Jakuba Apostoła w rozmowie z redaktor Krystyna Piotrowską z radomskiego Gościa Niedzielnego i redaktorem Michałem Kaczorem z Radia Plus mówił: – Jako konfraternia mieliśmy w 2016 roku pierwsze przejście, jeśli chodzi o drogę Warszawa – Skaryszew – Kraków i wytyczenie świętokrzyskiej drogi świętego Jakuba. Dwa lata temu przeżywaliśmy poświęcenie słupka świętego Jakuba i teraz cieszymy się z inauguracji roku compostelańskiego. Mamy nadzieję, że ten kościół będzie szczególnie nawiedzany przez pielgrzymów i będzie źródłem łaski – mówi Marek Sokołowski, senior konfraterni świętego Jakuba Apostoła przy katedrze polowej w Warszawie.
Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w Roku Jakubowym w wyznaczonych kościołach stacyjnych. Mogą go uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli, do 31 grudnia 2022 roku, nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną tam na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i świętego Jakuba Większego Apostoła. Relacje radiowe dostępne pod linkiem:
https://radioplus.com.pl/diecezja/52581-rok-jakubowy-w-diecezji-radomskiej-uroczyscie-rozpoczety