Camino de Santiago – Droga św. Jakuba to szlak pod każdym względem wyjątkowy, określany mianem „najpiękniejszej drogi świata”, „głównym traktem Europy”, „drogi życia”, „drogi wiary” oraz „drogi nawrócenia i pokory”. U podstaw jego fenomenu znajduje się mająca wielką wartość dla współczesnego Homo Viator: „Zdolność do potęgowania uniwersalnych wartości, jakimi są wzajemne porozumienie i pomoc, solidarność, gościnność, harmonia z otaczającą przyrodą, kontemplacja dzieł sztuki związanych z Drogą, a przede wszystkim drogą introspekcji nad dotychczasowym życiem i doskonalenia duchowego”. /Camino de Santiago. Miedzy historia, legendą i mitem” Hanna Maria Stefaniak/
Camino de Santiago na swych polskich odcinkach jest najdłuższym, oznakowanym szlakiem pielgrzymkowym, a zarazem najdłuższym szlakiem tematycznym i kulturowym w Polsce. Od kilkunastu lat w Polsce, obserwuje się stale rosnące zainteresowanie średniowiecznym szlakiem pątniczym prowadzącym do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Patrząc na ilość szlaków św. Jakuba, sanktuariów czy kościołów pod wezwaniem Apostoła i ruch pielgrzymkowy związany z tymi miejscami można powiedzieć, że Polska jest pewnym fenomenem w skali Europy.
Do opowieści o pielgrzymowaniu polskimi Camino i różnych środowiskach związanych z drogami św. Jakuba, w tym Konfraternią Świętego Jakuba Starszego przy katedrze polowej Wojska Polskiego, zaprasza red. Sylwia Sułkowska.
https://www.polskieradio.pl/37/225/Artykul/2661834,Jubileuszowy-Rok-sw-Jakuba-w-Polsce
Oprac. na podstawie audycji Ślady na Piasku
msk