Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Polowy gen. bryg. ks. bp Józef Guzdek, 14 grudnia, w piątą rocznicę powstania Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego, w katedrze polowej przewodniczył koncelebrowanej Mszy świętej. Na wstępie Biskup polowy – Protektor Konfraterni podkreślił znaczenie dla parafii katedralnej, Wspólnoty ukierunkowanej na pielgrzymowanie drogami świętego Jakuba. W czasie Liturgii, dziękowano Bogu za 5 lat działania Konfraterni. Za ludzi, którzy ją współtworzyli, za przyjaciół i sympatyków, członków honorowych i zwyczajnych. Ci biorąc pod uwagę okoliczności, licznie przybyli do katedralnej świątyni wojskowej przy ulicy Długiej w Warszawie.
Na początku Mszy św. bp Guzdek, powiedział, że członkowie Konfraterni św. Jakuba to ludzie ciekawi świata, drugiego człowieka, dla których wędrówka po świecie nie jest powierzchownym szlakiem, ale drogą pozwalającą na odkrycie Boga i siebie samego. Dowodem na to, mówił – jest wasza obecność na Mszy św., nie tylko z racji dzisiejszej rocznicy. Spotkanie Jezusa w słowie i Eucharystii pomagają w wędrówce w głąb własnego serca. Dodał, że cieszy go działalność tej wyjątkowej wspólnoty przy parafii katedralnej. „W Waszej intencji, dziękując Bogu za te pięć lat, sprawuję Mszę św., prosząc o miłosierdzie Boże dla tych, którzy odeszli z waszego grona na wieczną wartę, ale również za was i waszych bliskich, by Pan Bóg was strzegł na drogach, kiedy wędrujecie, by wam błogosławił w waszym życiu osobistym i rodzinnym”
W homilii ks. prałat płk SG Zbigniew Kępa, asystent kościelny Konfraterni, nawiązując do słów natchnionych: z psalmu 25 „Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami. Prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń” oraz słów z Aktu Europejskiego, papieża świętego Jana Pawła II, z Santiago de Compostela. „To miejsce, drogie pobożności prowincji galicyjskiej i wszystkich Hiszpanów, stało się w ciągu wieków punktem przyciągania dla Europy i dla całego chrześcijaństwa”. Mówił: Rzeczywiście to miejsce przyciągało i przyciąga wielu naszych rodaków. Wspólnotę konfraterni tworzy wiele osób, które wcześniej pielgrzymowało indywidualnie do Santiago de Compostela. Powiedzmy więcej: to te osoby, które zakosztowały duchowej radości pielgrzymowania do św. Jakuba powołały konfraternią, która ukonstytuowała się przy katedrze polowej. „Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami”. Te słowa – powiedział- odnosimy do wszystkich, którzy chodzą po drogach jakubowych. Towarzyszą im różne intencje i motywacje. Niekiedy bardzo przyziemne, nie różniące się od zwykłej turystyki. Pielgrzym jakubowy tym różni się od turysty, że na drodze jakubowej znajduje Boże ścieżki. Droga jest szeroka, dla wszystkich. Zazwyczaj jest wygodna i naznaczona ciekawymi atrakcjami. Natomiast ścieżka jest wąska, wymaga większego trudu, samozaparcia, głębokiej motywacji. Pielgrzymi jakubowi zrzeszeni w Konfraterni zechcieli czegoś więcej aniżeli wygodnego, łatwego przemierzania dróg jakubowych. Zapragnęli na tej drodze odnaleźć Bożą ścieżkę, pełną wymagań. Ta myśl była u podstaw decyzji powołania Konfraterni św. Jakuba Apostoła. Psalmista modlił się: „Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, / naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami”. Wyruszamy na jakubowy szlak po to, aby poznać Boga, doświadczyć Jego obecności. Aby przemyśleć Jego wskazania które nam dał, aby nie zmarnować życia, lecz aby dojść do wiecznej ojczyzny. Pielgrzymka nie miałaby sensu, gdyby nas nie prowadziła do większego zjednoczenia z Bogiem, do poznania Jego przykazań, do poznania Jego woli w stosunku do nas. Pielgrzymka jakubowa ma właśnie głęboki sens przez to, że jest sposobem na głębsze zjednoczenie z Bogiem.
Po obrzędzie Komunii Świętej wszyscy zebrani w katedrze odsiewali słowa pieśni pochwalnej i dziękczynnej Te Deus Laudamus.
Ciebie Boga wysławiamy,
Tobie Panu wieczna chwała,
Ciebie Ojca, niebios bramy,
Ciebie wielbi ziemia cała. (…)
Przed błogosławieństwem pasterskim na rozesłanie, senior Marek Sokolowski, w podziękowaniu za opiekę i pomoc przekazał na ręce głównego Celebransa – dar Konfraterni, haftowany Ornat Świętego Jakuba Starszego, wykonany w Pracowni Haftu Sióstr Karmelitanek w Gnieźnie.
Odznaczenia od Biskupa Polowego
Po błogosławieństwie i zaśpiewaniu pieśni adwentowej. Biskup polowy w asyście ks. płk. Zbigniewa Kępy wręczył medale Ordynariatu Polowego dwóm zasłużonym Konfratrom: Medal „W Służbie Bogu i Ojczyźnie” Łukaszowi Stefaniakowi sekretarzowi Konfraterni i prezesowi Stowarzyszenia Pamięci Kapelanów Katyńskich i medal „Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki” bratu Wiesławowi Czajce, Skarbnikowi Konfraternia w latach 2015-2020 i skarbnikowi Stowarzyszenia Pamięci Kapelanów Katyńskich .
Akt wręczenia odznak Orderów
Następnie wicesenior Konfraterni Jerzy Pawlikowski poprowadził ceremonię wręczenia odznak Orderu Rycerskiego Świętego Jakuba: Protektorowi Konfraterni Biskupowi Polowemu ks. bp. gen. bryg. dr Józefowi Guzdkowi i Seniorowi Honorowemu Konfraterni Jerzemu Grzegorzowi Kazimierczakowi, współzałożycielowi i seniorowi Konfraterni w latach 2015-2019. Odznaki najwyższego odznaczenia honorowego Konfraterni Orderu Rycerskiego Świętego Jakuba (Equester Ordo Sancti Iacobi), wręczył senior Marek Sokołowski, w asyście wiceseniora Jerzego Pawlikowskiego i skarbnika konfraterni Agaty Sawera- Szarko.
Legitymacje nr 1, otrzymał Biskup Józef Guzdek. Nadaniem Orderu Rycerskiego św. Jakuba, Zgromadzenie Ogólne Konfraterni uhonorowało ks. bp Józefa Guzdka „W uznaniu jego wielkich zasług położonych w dziele powstania i trwania Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego, za patronat nad Konfraternią, opiekę duszpasterską nad jej członkami. Za głoszenie Orędzia Chrystusa w środowisku wojskowym i służb mundurowych”.
Senior Marek Sokołowski następnie wręczył Odznakę Orderu Rycerskiego św. Jakuba i legitymację nr 2 Seniorowi Honorowemu Jerzemu G. Kazimierczakowi. Zgromadzenie Ogólne nadało Dostojnemu Seniorowi – Order „W uznaniu zasług w dziele odtworzenia Dróg Jakubowych w Polsce i czynne propagowanie idei pielgrzymowania do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. W szczególności za wielorakie zaangażowanie w powstanie i rozwój Konfraterni i szerzenie kultu Apostoła Pańskiego i Opiekuna Pielgrzymów i Rycerzy Świętego Jakuba.
Rycerze Orderu: Biskup Polowy poprzez afiliowanie Stowarzyszenia do Katedry Polowej i nadanie mu statusu kanonicznego oraz przez okazywane wsparcie duszpasterskie i współzałożyciel Konfraterni: Senior Honorowy, położyli podstawy i przetarli ścieżki do wielorakiego działania Konfraterni, na rzecz rozszerzania kultu świętego Apostoła Jakuba Starszego. Realizacji innych, licznych celów statutowych oraz jej aktywności na wielu polach, w tym szczególnie na polu pielgrzymkowym.
Szczególną formą podziękowania, było wręczenie egzemplarza autorskiego wraz z patentem i prawem eksponowania projektantowi Dużej Odznaki Orderu Rycerskiego Św. Jakuba, Miniaturki Orderu i Odznaki Konfraterni – panu Adamowi Buszce, który wykazał się wielkim kunsztem i znawstwem sztuki medalierskiej.
W trakcie spotkania w katedrze polowej zasłużone osoby otrzymały z rąk Seniora Konfraterni – ozdobne patenty Tytułu Honorowego „Przyjaciel Pielgrzymów Jakubowych – Amicus Peregrinorum Iakobiensis”.
Tym nadanym przez Zgromadzenie Ogólne Konfraterni wyróżnieniem uhonorowano : ks. płk. Mariusza Tołwińskiego, proboszcza Katedry Polowej pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Warszawie i Wikariusza Generalnego Biskupa Polowego, za wieloraką współpracę i pomoc okazywaną Konfraterni.
Piotra Leśnowolskiego, wójta Gminy Jedlnia-Letnisko, za działania popularyzujące Świętokrzyską Drogę Świętego Jakuba.
Mariana Hawrysza działacza PTTK, emerytowanego górnika za działania na rzecz wytyczania, oznaczania i promocji dróg Świętego Jakuba.
Konfraternia aby przybliżyć ważne dokumenty i minione lata działania, przygotowała rocznicową broszurę. Na 60 stronach opublikowany został: Rys historyczny Konfraterni, autorstwa Ewy Wasiak, Jerzego. G. Kazimierczaka i Łukasza Stefaniaka; Statut i Reguła Duchowa, a także krótkie odniesienia i modlitwy do Patronki Konfraterni Matki Bożej z Pilar i Świętego Jakuba Starszego. Broszurę otrzymali Protektor i Kapłani oraz obecni na uroczystości Konfratrzy i osoby wyróżnione.
Przybyli na uroczystość nie kryli wzruszenia z możliwości wspólnej modlitwy, w której mogli uczestniczyć także i ci, którzy nie mogli być w katedrze, a to za sprawa transmisji na kanale You Tube Katedry Polowej Wojska Polskiego. Tym sposobem niemal cała Konfraternia mogła w tym szczególnym dniu, w którym Kościół wspominał świętego Jana od Krzyża, a my przy tym także początki naszej wspólnoty. Obecni w katedrze zostali przy tym obdarowani kalendarzami i publikacjami Ordynariatu Polowego a także przygotowanymi w darze serca przez Danutę i Jacka Niedbałków z Konfraterni, piernikami świątecznymi
Buuen Camino!
Senior Konfraterni
Zdjęcia Piotr Szarko, Beata Sokołowska