Pielgrzymowanie Camino de Santiago, jest wyjątkowym doświadczeniem. Szlak przemierzany w samotności lub w małej grupie, specyfika drogi, noclegów w albergach, krajobrazu i zwyczajów , miejsc kultu i kultury. Kumuluje się w celu drogi, jakim jest dojście do grobu i modlitwa w krypcie przed relikwiarzem świętego Jakuba Apostoła i przy jego figurze, w ołtarzu głównym bazyliki Santiago. Emocje narastające w czasie wędrówki, intencje i troski jakie nieśliśmy, symbolicznie przekazywane są Apostołowi w geście objęcia figury, w pokornej modlitwie przy grobie Apostoła. Widok rozbujanego „króla kadzideł” Botafumeiro szybującego do 20 metrów w górę, wywołuje entuzjazm rzeszy pielgrzymów.
Za miesiąc o północy z 31 grudnia na 1 stycznia, otworzą się wrota przebaczenia La Puerta del Perdrón . Arcybiskup Santiago de Compostella, otworzy Bramę Świętą czyli Puerta Santa, przez nią przechodzi się do Puerta Real, Bramę Królewską. Zespól tych dwóch bram nazwany jest właśnie Wrotami przebaczenia. Współczesne Wrota, wykonano z brązu, przedstawiają 6 scen związanych ze Swietym Jakubem.
Adios! Hasta la vista! Do zobaczenia w Santiago!
Zanim jednak Bóg pozwoli nam na dar pielgrzymowania do Santiago de Compostela, a 16 października 2021 roku, ma tam być dzień polski. Tu w Polsce mamy jeszcze wiele dróg do przebycia. Ufajmy, że z powodu pandemii, nie zapomnimy smaku drogi i radości spotkania w grupie pielgrzymów jakubowych. Buen Camino!
bty bty
bty bty bty bty bty bty