13 listopada 2024 r. przed Mszą świętą w katedrze polowej dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek odsłonił tablicę upamiętniającą Rosę Bailly i członków towarzystwa Les Amis de la Pologne, którzy nieśli pomoc Polakom w czasie II wojny światowej. Biskup Polowy Wiesław Lechowicz poświęcił to nowe upamiętnienie zainstalowane w kaplicy Loretańskiej przez Fundację Rosy Bailly. Zebrani oddali hołd osobom udzielającym pomocy polskim żołnierzom, z okresu II wojny światowej, składając kwiaty i zapalając znicze. Wiązankę kwiatów złożyli także przedstawiciele Konfraterni: senior Marek Sokołowski i sekretarz Kapituły Jolanta Szczerek. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Wojska Polskiego oraz członkowie Fundacji pamięci Rosy Bailly, Konfraterni św. Jakuba Apostoła. Tablica w Katedrze Polowej Wojska Polskiego została sfinansowana ze środków finansowych Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Homilię wygłosił ks. płk SG Zbigniew Kępa, który wskazał między innymi na wynikające z wiary w Boga i miłości bliźniego, inspiracje działalności Rosy Bailly. Wskazał przy tym, że oprócz pomocy materialnej, podejmowała także działania na rzecz podtrzymania ich morale.
Prezes Fundacji Pamięci Rosy Bailly Łukasz Stefaniak, ofiarował bp. Wiesławowi Lechowiczowi replikę krzyża z kapliczki w Idron, przy której co roku spotykają się uczestnicy pielgrzymki wojskowej do Lourdes i miejscowa Polonia. Kapliczka w Idron została wzniesiona przez polskich jeńców w 1941 r.
Po zakończeniu uroczystości w katedrze, spotkanie kontynuowano w centrum konferencyjnym przy katedrze polowej. W podziękowaniu za wielki wkład w upamiętnienie Rosę Bailly i członków towarzystwa Les Amis de la Pologne, jakie wniosło Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, w szczególności jego dyrektor Adam Siwek, został on uhonorowany nagrodą Fundacji Pamięci Rosy Bailly w postaci repliki krzyża z Idron. Dyrektor Siwek otrzymał przy tym pamiątkowy znaczek z kartą pocztową wydaną przez Pocztę Polską, w związku z rocznicą powołania towarzystwa Les Amis de la Pologne.
Przedstawiciele Fundacji: Łukasz Stefaniak i Jerzy Pawlikowski – laur Fundacji Rosy Bailly edycji 2024 roku, wręczyli także członkom Konfraterni św. Jakuba: seniorowi honorowemu Jerzemu Kazimierczakowi, seniorowi Konfraterni Markowi Sokołowskiemu i jego małżonce Beacie Sokołowskiej oraz małżonkom Danucie i Jackowi Niedbałkom.
Pan Tadeusz Dłubisz zaprezentował publikację karty pocztowej ze znaczkiem przygotowana przez Pocztę Polską, z okazji przypadającej w tym roku 108. rocznica powołania przez Rosę Bailly (1890-1976) towarzystwa Les Amis de la Pologne.
Przez cały okres II Rzeczypospolitej kilkadziesiąt tysięcy Francuzów wspierało odrodzone Państwo Polskie. W czasie II wojny światowej nieśli pomoc dla ok. 15 tys. polskich żołnierzy internowanych w tzw. Francji Vichy. Po II wojnie światowej Rosa spisywała losy Polaków. Dzięki jej działalności możemy poznawać losy naszych bohaterów narodowych. Wielki wkład w przywracanie pamięci Rosy Bailly i kultywowanie jej postaci w młodym pokoleniu żołnierzy polskich wniósł Ordynariat Polowy WP. Polscy żołnierze biorący udział w Międzynarodowej Pielgrzymce Wojskowej do Lourdes, corocznie oddają honory dla Rosy Bailly na jej mogile, na cmentarzu w Pau.
Tekst opr. red, fot. ks. płk Zbigniew Kępa