8 listopada 2024 rozpoczęła się 4 dniowa Pielgrzymka do Wilna ze św. Jakubem śladami kapelanów katyńskich. Organizatorem pielgrzymki jest Stowarzyszenia Pamięci Kapelanów Katyńskich w intencji wszczęcia przewodu informacyjnego ich męczeńskiej śmierci. W pielgrzymce bierze udział 8 pielgrzymów z Konfraterni św. Jakuba, pielgrzymi z SPKK oraz kapelan Konfraterni i SPKK ks. płk. Zbigniew Kępa.
Pielgrzymi po wspólnej modlitwie u stóp Maryi Królowej Polski, Hetmanką Żołnierza Polskiego w katedrze polowej w Warszawie, wyruszyli do miejscowości Sejn, gdzie zaplanowana był udział we Mszy świętej i nocleg przed wyjazdem na Litwę. Po przyjeździe do Sejn pielgrzymi w Bazylikę Nawiedzenia NMP, gdzie znajduje się kaplica z figurą Matki Bożej Sejneńskiej słynącej łaskami, uczestniczyli w koncelebrowanej Mszy świętej . Przy tablicy upamiętniającej księdza Jan Mioduszewskiego, który był w 1939 wikariuszem w Sejnach i kapelanem pomocniczy batalionu KOP „Sejny”, ks. płk Zbigniew Kepa wraz z pielgrzymami odmówił modlitwy. Ks. kpt Mioduszewski po wybuchu II wojny dostał się do niewoli sowieckiej, więziony był w obozie w Ostaszkowie. Zamordowany został w kwietniu 1940 roku w Twerze.
Z Sejn pielgrzymi wyruszyli 9 listopada do Wilna, skąd przeszli odcinek drogi Jakubowej do Trok. Do Wilna, dotarli wieczorem i w kościele Ducha Świętego zakończyli dzień uczestnicząc we Mszy świętej, celebrowanej przez ks. płk. Zbigniewa Kępa. Wygłosił on również homilię nawiązującą do czytań biblijnych z Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Homilista rozważał także na przykładzie księdza ppłk Jan Leon Ziółkowskiego kapelana Wojska Polskiego w latach 1919 – 1939, aspekty pracy duszpasterskiej kapelana. Mówił „Świadomość godności dziecka Bożego powinna być zakorzeniona w sercach i umysłach tych, którzy zajmują się sprawami bezpieczeństwa publicznego, bezpieczeństwa narodowego, a z tego tytułu spotykają się obelgi i wyzwiska. Nie tylko na wojnie ale niekiedy także i w czasie pokoju ludzie w mundurach zostają poniżani i niesłusznie oskarżani a przecież działają troszcząc się o dobro wspólne. Przypominanie o tej godności jest zadaniem każdego kapelana wojskowego czy też kapelana służb mundurowych.”
Pełny tekst kazania poniżej. Dalszy ciąg artykułu i galeria zdjęć na dole.
Wilno. Centralnym punktem niedzieli była Msza św. w Ostrej Bramie, o godz. 13.00 miejscowego czasu. Pielgrzymi uczestniczyli w niej stojąc na ulicy, bowiem wszystkie miejsca w kaplicy zajęli liczni celebransi i asysta liturgiczna. Wieczorem w kaplicy odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W Dniu Niepodległości nasi pielgrzymi będą uczestniczyć w uroczystościach na Rosie, zaś późnym popołudniem wyruszą w drogę powrotną do Warszawy.
Tekst M. Sokołowski, zdjęcia ks. płk Z. Kępa