29 września 2024 roku
Pielgrzymka Warszawską Drogą św. Jakuba z Miedniewic do Skierniewic
W ostatnią niedzielę września 19 osób, pielgrzymów Jakubowych przeszło odcinek Warszawskiej Drogi św. Jakuba z Miedniewic do Skierniewic. Dzień wcześniej w sobotę 28 września, zostały przeprowadzone prace związane z montażem kierunkowskazów przy klasztorze w Niepokalanowie i Miedniewicach oraz przy kościele św. Jakuba w Skierniewicach. Dodatkowo zostały zamontowane dwa kierunkowskazy przy rozejściu szklaków w Joachimowie Mogiły oraz uzupełnione w ulotki w skrzynce na pieczątkę przy rozejściu szklaków Warszawskie i Łowickiej Drogi św. Jakuba. Te prace przeprowadzili Beata i Marek Sokołowscy. Niedzielne pielgrzymowanie Konfraterni i sympatyków Dróg Camino de Santiago, poprzedziła Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach. W kościele uwagę zwraca kontrast białych ścian z czarnymi ołtarzami, którym nadano ten kolor w okresie żałoby po upadku Powstania Styczniowego (1863 – 1864). Wzrok przyciąga ołtarz główny, w którym na ciemnym tle wyraźnie zaznacza się czerwony baldachim, pod którym umieszczony jest niewielki obraz podtrzymywany przez aniołów. Na co dzień obraz jest ukryty za ozdobną zasłoną. Ojcowie odsłaniają go na czas Mszy Świętych i dla przybywających pielgrzymów. Kiedy grupa nawiedza sanktuarium, ojcowie tuż po odsłonięciu obrazu w krótkiej modlitwie polecają swoich gości opiece Matki Bożej Świętorodzinnej.
Eucharystii przewodniczył o. Jacek ze zgromadzenia oo. franciszkanów. Koncelebrował ks. płk SG dr Zbigniew Kępa, kapelan Konfraterni, posługę ministranta pełnił franciszkanin br. Krzysztof Dzido, autor wielu książek o dziejach klasztoru w Niepokalanowie. Konfrater Piotr Szarko czytał List św. Jakuba Marność dostatków doczesnych (Jk 5, 1-6).
O. Jacek powitał ks. Zbigniewa Kępę i pielgrzymkę Konfraterni podkreślając, iż parafianie są dumni z faktu, że Sanktuarium w Miedniewicach leży na szlaku Jakubowym.
Brat Krzysztof Dzido w czasie kazania, opowiedział o swoim powołaniu zakonnym. Swoje świadectwo rozpoczął pytaniem: „Czy zakonnicy są potrzebni?” W odpowiedzi przytoczył wypowiedź św. Jana Pawła II: „Bracia zakonni są nam potrzebni. W zakonach, na ulicach, w szpitalach. Trzeba modlić się, aby Bóg nam ich dał.” Br. Krzysztof opowiedział o swojej drodze do Niepokalanowa, o trudnościach, które stanęły na jego drodze powołania. Odnosząc się do aktualnej sytuacji, mówił o zmniejszającej się liczbę zakonników. „Mamy brak powołań, co budzi w nas smutek. Powołanie kształtuje dom rodzinny, kościół domowy, nauczanie religii. Módlmy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.”
W modlitwie powszechnej wierni modlili się za papieża Franciszka i Kościół powszechny, za emigrantów i uchodźców zmuszonych do opuszczenia swoich krajów, za organizacje dobroczynne niosące pomoc wszystkim potrzebującym, o łaski dla s. Michaeli z okazji jej urodzin, w osobistych prośbach i intencjach wiernych.
Po zakończeniu Mszy Świętej pątnicy przeszli do kaplicy, w której znajduje się oryginalny obraz Świętej Rodziny przy stole. W miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się sanktuarium, niegdyś stały zabudowania mieszkańca Miedniewic Jakuba Trojańczyka, który w 1764 roku kupił na odpuście w Studziannej koło Tomaszowa Mazowieckiego prosty, mały obrazek (15,70 × 8,70 cm), przedstawiający Matkę Bożą, Dziecko Jezus i św. Józefa siedzących przy stole i spożywających posiłek. Trojańczyk umieścił obrazek nie w domu, lecz w stodole na słupie podtrzymującym dach. Gospodarz codziennie modlił się przy wizerunku Maryi. Na obrazie widnieje Święta Rodzina, ale Jakub Trojańczyk szczególnie czcił Maryję i chciał być blisko Niej każdego dnia, a praca w stodole dawała mu taką możliwość, gdyż trwała cały rok.
Z Miedniewic pielgrzymi Jakubowi udali się w dwóch grupach do Skierniewic. Pierwsza grupa ambitnie ruszyła pieszo na trasę liczącą 26 km. Grupa druga, zgodnie z zapisem Reguły Duchowej Konfraterni św. Jakuba „Pielgrzymujmy na miarę naszych możliwości”, pojechała busem do miejscowości Joachimów–Mogiły i stąd duktami leśnymi przebyła 17 km. Obie grupy szły przez piękne lasy, które przecina rzeka Rawka. Senior Konfraterni Marek Sokołowski i Anna Golenia -Przygoda znakowali i odświeżali oznaczenia tego odcinka Warszawskiej Drogi św. Jakuba. Na odcinku Miedniewice – Joachimów Mogiły, oznakowanie poprawiali Marek Mikulski i Beata Sokołowska. Pielgrzymi w Joachimowie- Mogiły zostawili wypisy do księgi pielgrzymów i ostemplowali paszporty.
W pielgrzymce uczestniczyło 15 członków Konfraterni: Jerzy G. Kazimierczak, Alicja Mikulska, Marek Mikulski, Teresa Przybył, Anna Przygoda-Golenia, Aldona Sas, Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, Łukasz Stefaniak, Tadeusz Strumiłło, Piotr Szarko, Jolanta Szczerek, Paweł Szczerek, Ewa Wasiak, Dorota Zaleska. Konfratrom towarzyszyli sympatycy Konfraterni: Waldemar Jakuboze, Jolanta Prewencka-Gucwa, Teresa Orłowska, Urszula Siuta. Dzień na drodze św. Jakuba, był czasem integracji i „ładowania akumulatorów”, piękna Bolimowskiemu Parkowi Krajobrazowemu dodawała pełna słońca, jesienna aura.
Zamontowanie kolejnych kierunkowskazów oraz realizowana poprawa znakowania Warszawskiej Drogi św. Jakuba przeprowadzona została w ramach zadania „Camino – Droga Spotkania”. W 2024 roku związanego z poprawą oznakowania i popularyzowaniem turystyki pieszej na Warszawskiej Drodze św. Jakuba. Na te działania Konfraternia otrzymała dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO. Realizowanego w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. Celem projektu Camino – Droga Spotkania jest także wzmacnianie relacji międzyludzkich, które tworzą się na szlakach wiodących do Camino de Santiago, pozwalają odkryć głębię Camino, przezwyciężyć trudności życia codziennego oraz zainspirować do kolejnych działań.
Tekst – Ewa Wasiak