Otrzymaliśmy odpowiedź Biskupa Polowego ks. bp. gen. bryg. Józefa Guzdka, na naszą prośbę o celebrację dziękczynnej Mszy świętej, w 5-lecie powstania (14 grudnia) Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego. Przyjęcie zaproszenia bardzo nas cieszy, biorąc pod uwagę aktualne obecne okoliczności, jest to szczególnie dobra wiadomość. Nie wiemy jeszcze czy na rozpoczęciu naszego małego jubileuszu pięciolecia, na Mszy świętej dziękczynnej, będziemy mogli być wszyscy czy będzie możliwa obecność ograniczonej liczby Konfratrów. Czy po mszy świętej, możliwe będzie spotkanie w gronie Konfratrów czy niemożliwe. Najprawdopodobniej będzie to wynikać z sytuacji pandemicznej w kraju. Być może będzie mogło odbyć się po Mszy świętej spotkanie, z udziałem Jego Ekscelencji. ks. bp. gen. bryg Józefa Guzdka, tylko w gronie Kapituły. Cieszy jednak perspektywa wspólnego dziękczynienia, mamy nadzieję chociaż dziś wydaje się tak trudne, na spotkanie w jak największym gronie. Nie ustawajmy w modlitwie.
W czasie ostatniego Zgromadzenie Ogólne Konfraterni, w dniu święta patronalnego Matki Bożej del Pilar, na wniosek Kapituły, podjęto uchwałę o nadaniu Jego Ekscelencji -Biskupowi Polowemu Józefowi Guzdkowi, Orderu Rycerskiego Świętego Jakuba. Uchwała ta jest wyrazem wdzięczności za kościelne zatwierdzenie Konfraterni jako stowarzyszenia wiernych świeckich i za patronat Biskupa Polowego, nad naszą jakubową wspólnotą na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Podziękowaniem dla Jego Ekscelencji za głoszenie orędzia Chrystusa w środowisku wojskowym i służb mundurowych. Odznaczenie honorowe „Equester Ordo Sancti Iacobi” zostało przyjęte w Statucie, utworzonej przed pięciu laty Konfraterni. Wzór odznaczenia i odznaki Konfraterni zatwierdziło na posiedzeniu w dniu 12 października Zwyczajne Zgromadzenia Ogólne Konfraterni. Drugą osobą w sprawie której Zgromadzenia Ogólne podjęło uchwałę o nadaniu odznaczenia orderu Rycerskiego jest senior honorowy Konfraterni jej współzałożyciel Jerzy Grzegorz Kazimierczak. Kierujemy do tych czcigodnych osób wielkie słowa uznania i wdzięczności.
Order dedykowany Matce Najświętszej i Świętemu Jakubowi, nawiązuje do szczytnej tradycji rycerskiego Zakonu Santiago: „Ludzi krzyżem naznaczonych”, którzy pod chorągwią Świętego Jakuba, nie bali się żarliwie, z siłą wypływającą z pokory, stanąć w obronie Kościoła Hiszpańskiego i cywilizacji chrześcijańskiej. Ich drugim przywoływanym patronem był Święty Archanioł Michał, którego i my dziś wzywamy do pomocy w walce duchowej. Bowiem jako chrześcijanie „Musimy walczyć nie przeciw ludziom, lecz przeciw zwierzchnościom, przeciw władzom, przeciw rządcom ciemności tego świata, przeciw duchom zła na niebiosach”. Potrzebujemy wziąć oręż Boży, założyć na biodra pas prawdy i wdziać pancerz sprawiedliwości, jak poucza nas Święty Paweł. Walka duchowa jest doświadczeniem, każdego kto idzie wiernie za Chrystusem i Jego nauką. Kolebką Rycerzy Chrystusa, nowych rycerzy i zakonów religijno-militarnych była Ziemia Święta. Idea ta znalazła podatny grunt na ziemi hiszpańskiej, Zakony iberyjskie po zdobyciu Grenady, pod koniec XV wieku, połączono ze świeckimi strukturami państwowymi. Ich krzyże stały się honorowymi odznaczeniami. W tej inspiracji ma swe źródło Order Rycerski Świętego Jakuba.