28 lipca 2024 roku
Pierwszy kościół w Sączowie (diecezja sosnowiecka) ufundował i zbudował comes (książę) Andrzej w latach 1220 – 1224. 28 marca 1224 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż konsekrował świątynię pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Drewniany kościół spłonął w 1450 roku i na jego miejscu pobudowano kościół murowany z białego kamienia w stylu gotyckim. W 1504 roku biskup krakowski Jan Konarski potwierdził erekcję kościoła w Sączowie. W połowie XIX wieku stan techniczny budowli zagrażał bezpieczeństwu wiernych i kościół został zamknięty. Nabożeństwa były odprawiane w kaplicy w pobliskich Ożarowicach. W tym czasie remontowano stary kościół, lecz z upływem czasu stał się za mały na potrzeby rozrastającej się parafii. Staraniem proboszcza ks. kan. Rajmunda Biernawskiego i ofiarnością parafian wybudowano nowy, większy kościół, w stylu eklektycznym. Budowa trwała ponad dwadzieścia lat. Od 1779 roku kościół szczyci się posiadaniem pisemnie potwierdzonych relikwii św. Jakuba oraz późnorenesansowym ołtarzem datowanym na rok 1671, który jest jednym z nielicznych w tym regionie. Po pierwszej wojnie światowej, a następnie w latach 1993 – 2000 w świątyni były prowadzone były prace konserwatorskie. Kościół św. Jakuba Apostoła w Sączowie jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Obchody osiemsetlecia parafii św. Jakuba Apostoła w Sączowie rozpoczęła interdyscyplinarna konferencja poświęcona Jubileuszowi parafii. Debata miała miejsce 20 lipca 2024 roku. W dniach 21 – 25 lipca br. odbywały się rekolekcje parafialne związane z Jubileuszem, które prowadził ks. dr hab. Marian Szymonik, wykładowca antropologii filozoficznej i historii filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
Centralne obchody Jubileuszu osiemsetlecia erygowania parafii w Sączowie, w niedzielę 28 lipca 2024 roku, miały niezwykle uroczysty charakter. Rozpoczął je przemarsz od remizy Ochotniczej Straży Pożarnej do kościoła św. Jakuba Apostoła. Korowód otwierała orkiestra strażacka, za którą szli przedstawiciele władz samorządowych, bractw Jakubowych, zaproszeni goście, parafianie, mieszkańcy Sączowa i okolic. Uwagę zwracały piękne stroje regionalne pań idących w korowodzie, który poprzedzała bryczka z zaprzężonym do niej dorodnym, też przystrojonym rumakiem.
Głównym wydarzeniem obchodów Jubileuszu była uroczysta Msza Święta odpustowa, której przewodniczył ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej. W koncelebrze uczestniczyli m. In.: ks. dr Mariusz Karaś kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ks. dr Andrzej Nackowski wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Marek Sendal proboszcz parafii św. Jakuba w Sączowie.
Przed rozpoczęciem Mszy Świętej ks. dr Mariusz Karaś w imieniu bp. Artura Ważnego, biskupa diecezjalnego sosnowieckiego, odczytał dekret Jego Ekscelencji o ustanowieniu Sanktuarium Diecezjalnego św. Jakuba Apostoła w Sączowie wraz z przywilejami odpustu zupełnego. W dekrecie zapisano, że celem decyzji o erygowaniu sanktuarium jest dobro duchowe parafian i pielgrzymów. Bp Artur Ważny w swoim liście zachęca, aby było to miejsce specjalnej modlitwy o powołania kapłańskie. Kustoszem sanktuarium będzie każdorazowo proboszcz parafii, a kapłani spowiadający w tym miejscu będą mieli możliwość udzielenia rozgrzeszenia w przypadku ekskomuniki „latae sententiae” za spowodowanie aborcji.
Eucharystię rozpoczęła pieśń Święty Jakubie, patronie nasz. Bp Antoni Długosz zanim wygłosił kazanie wyszedł przed ołtarz i zwracając się bezpośrednio do licznie zebranych parafian i gości, wśród których była ośmioosobowa reprezentacja warszawskiej Konfraterni św. Jakuba, wyraził radość z uczestnictwa w tak ważnej uroczystości, jaką jest Jubileusz osiemsetlecia parafii św. Jakuba w Sączowie. W homilii nawiązał do przeczytanego fragmentu Ewangelii według św. Mateusza: Matka synów Zebedeusza podeszła do Jezusa ze swoimi synami i oddając Mu pokłon, o coś Go prosiła. On ją zapytał: «Czego pragniesz?». Rzekła Mu: «Powiedz, żeby ci dwaj moi synowie zasiedli w Twoim królestwie, jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie». (Mt 20, 20-28). Mówiąc o Jakubie bp Długosz powiedział: „Nie był idealny. Miał wysokie mniemanie o sobie. Chciał być „ministrem”, ale nikt z nas nie jest człowiekiem doskonałym. Doświadczamy w sobie wewnętrznego rozdarcia. To skutki grzechu pierworodnego. Chcemy postępować dobrze, ale bywa, że czasem jakaś słabość lub wada odłącza nas od Pana Jezusa. W tej słabości On nie zostawia nas samych. On mówi „Korzystajcie z darów, jakie zostawiam Kościołowi.” Te dary to: dar wiary, dar modlitwy i dar sakramentów. „Gdy czytasz Pismo Święte, gdy przyjmujesz Jezusa, jesteś w Niebie” – powiedział biskup. Korzystając z darów Jezusa, wypełniamy misję, jaką Chrystus przekazał Kościołowi. Tą misją jest niesienie zbawienia. Kaznodzieja zaznaczył, że droga do zbawienia nie jest łatwa. Wymaga świadectwa wiary. Bywa, że to świadectwo pociąga za sobą cierpienie, czego przykładem może być los św. Pawła. Wówczas chciano usunąć Chrystusa z życia publicznego. Dziś, po upływie dwóch tysięcy lat, próbuje się uczynić to samo. „Na wystawie w Domu Historii Europejskiej w Brukseli – mówił bp Długosz – nie ma ani słowa o misji Jezusa, o misji Kościoła, który Jezus powołał, a przecież Kościół tak wiele dobrego zrobił i robi dla Europy np. w zakresie szkolnictwa, szpitalnictwa.” Biskup prosił o modlitwy za młodych ludzi, którzy wybiorą stan duchowny lub zakonny. „Błagam was, módlcie się w rodzinach o powołania kapłańskie i zakonne. W Częstochowie zbudowano seminarium dla 300 kleryków. W tym roku na wszystkich latach, łącznie z klerykami z Częstochowy i z Sosnowca było 30 seminarzystów. Ta modlitwa to wielkie zadanie dla nas wszystkich”. Tymi słowami zakończył swą homilię. Wierni oklaskami nagrodzili kazanie bp. Antoniego Długosza.
Podczas Mszy Świętej śpiewał chór młodzieżowo-dziecięcy, grał organista oraz dwie młode skrzypaczki, które stały na ambonie. Obecne były liczne poczty sztandarowe. „Wypełniony po brzegi” kościół nie mieścił wszystkich obecnych na uroczystości. Wiele osób siedziało i stało przed świątynią, mimo siąpiącego deszczu. Najważniejszą część uroczystości jubileuszowej zakończyła procesja wokół kościoła. Po powrocie do świątyni został odśpiewany hymn Ciebie Boże wysławiamy – Te Deum lauda mus oraz pieśń religijna o charakterze patriotycznym Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki otaczał blaskiem potęgi i chwały. Na zakończenie uroczystości wierni odmówili Litanię do św. Jakuba.
Druga część obchodów Jubileuszu miała miejsce na boisku szkoły podstawowej znajdującej się obok kościoła, gdzie panie z Koła Gospodyń Wiejskich i myśliwi z Koła Łowieckiego Jeleń Będzin przygotowali wspaniałe przyjęcie. Ksiądz proboszcz, do którego parafianie z dumą zwracali się „księże kustoszu”, podziękował wszystkim organizatorom i uczestnikom uroczystości oraz św. Jakubowi za „okno pogodowe” – przestało padać. Organizatorzy byli jednak przygotowani i na niepogodę – biesiadników chronił duży namiot, pod którym przy nakrytych białymi obrusami stołach wszyscy raczyli się przyrządzonymi specjałami . Na zakończenie pięknego święta sączowian ponownie wystąpił chór młodzieżowo-dziecięcy, który z akompaniamentem dwóch gitarzystek zaśpiewał znaną wszystkim pielgrzymom Jakubowym piosenkę „Ultreja et Suleja”, a także znane lecz coraz rzadziej już śpiewane piosenki ludowe. Kapela góralska „Hajduk” ze Szczyrku grała i śpiewała piosenki beskidzkie.
***
W Sączowie krzyżują się dwie Drogi św. Jakuba: Via Regia oraz Jasnogórska. Usytuowanie Sączowa na skrzyżowaniu dróg Jakubowych spowodowało wzmożenie ruchu pielgrzymkowego. Kościół św. Jakuba Apostoła coraz częściej nawiedzają pielgrzymi. Chcąc ulżyć zmęczonym pątnikom, w 2013 roku otwarto w Sączowie Dom św. Jakuba Apostoła, w wyremontowanym starym budynku obok kościoła. „Udało się stworzyć dość oryginalne warunki dla ludzi, którzy przez swój trud i wyrzeczenia wypraszają dla siebie i innych, także dla nas, łaski u Pana Boga za wstawiennictwem św. Jakuba Apostoła. Wierzymy, że przyjmując utrudzonych pielgrzymów, sprawiamy, iż Dobry Bóg i nam błogosławi. W myśl słów: „Pielgrzym w dom, Bóg w Dom” oraz ”Podziel się chlebem, a stokroć więcej otrzymasz” chcieliśmy stworzyć dla pielgrzymów godziwe niekomercyjne warunki noclegu w Sączowie” powiedział ówczesny proboszcz parafii.1
W uroczystych obchodach osiemsetlecia erygowania parafii św. Jakuba Apostoła w Sączowie Konfraternię św. Apostoła Jakuba Starszego reprezentowali: Zofia Gołacka, Teresa Przybył, Anna Przygoda-Golenia, Aldona Sas, Jolanta Szczerek, Paweł Szczerek, Ewa Wasiak, Dorota Zaleska.
Tekst – Ewa Wasiak
Zdjęcia – Jolanta Szczerek, Ewa Wasiak, Mikołaj Wójtowicz