W sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie 6 czerwca 2024 r. świętowano jubileusz ogólnopolskiego stowarzyszenia „Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła”, które powstało przed 20 laty na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.
Ogólnopolskie stowarzyszenie „Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła” z siedzibą w Jakubowie powstało w 2004 roku. – Pierwszym zadaniem naszego Bractwa jest odtwarzanie szlaków św. Jakuba. Drugie to troska o pielgrzymów, których coraz więcej kroczący szlakami po Polsce. Trzecie to troska o kościoły i świątynie, dlatego już po trzech latach od utworzenia Bractwa, tu w Jakubowie, powstało pierwsze w Polsce sanktuarium św. Jakuba. Dzisiaj jest już ich siedem. Staramy się w tym roku także o pierwsze sanktuarium na Litwie – wyjaśnia kustosz ks. Stanisław Czerwiński.
Na uroczystości jubileuszowe kustosz zaprosił Konfraternię Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Stąd obecność bp. Wiesława Lechowicza, z którym wspólnie tego dnia modlił się również biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński oraz bp pomocniczy Adrian Put i bp senior Paweł Socha. – Miesiąc czerwiec to czas, kiedy wspominamy liczne pielgrzymki św. Jana Pawła II – i pierwszą do ojczyzny, i do naszej diecezji. To również miesiąc, w którym wstąpiliśmy do Unii Europejskiej, i tego samego roku zostało powołane bractwo, aby przywracać wielowiekową tradycję pielgrzymowania do Santiago de Compostela i otwierać Europę na pielgrzymowanie – zauważył biskup. – Pierwszy polski szlak jest pięknym znakiem budowania tego europejskiego domu – dodał.
Biskup polowy w homilii podkreślił, że nie ma wiary bez miłości. – Miłość bliźniego i służba drugiemu człowiekowi jest papierkiem lakmusowym prawdziwości naszej wiary – mówił b Lechowicz. – To jest podstawowe kryterium bycia chrześcijaninem – dodał. Przykład św. Jakuba zachęca nas do tego, abyśmy jeszcze w większym stopniu otwierali się na innych. – Abyśmy starali się dziękować Bogu za to, że żyjemy we wspólnocie, która ma na imię Kościół i starać się z tej wspólnoty korzystać. Dawać coś dla tej wspólnoty, być dla tej wspólnoty – podkreślił biskup. Po mszy świętej w Sanktuarium Świętego Jakuba prezes Ogólnopolskiego Bractwa św. Jakuba w Jakubowie i senior Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie podpisali Porozumienie o współpracy w szerzeniu kultu Świętego Jakuba, które wcześniej parafowali: biskup polowy Wiesław Lechowicz, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski bp Tadeusz Lityński, bp Adrian Put i senior bp Pawel Socha.
KAI (kk / Jakubów), ms