W niedzielę 27 października pielgrzymi jakubowi, w liczbie 18 osób, kontynuując przejście Warszawską Drogą św. Jakuba, wyruszyli z Płochocina w kierunku Rokitna aby po przebyciu ponad 4 km, uczestniczyć we mszy świętej w kościele w Rokitnie.
W rokitnickiej świątyni znajduje się koronowany przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa obraz Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki. Kościół historycznie mocno związany z Warszawą, w tym z dawnym kościołem pijarskim, a obecnie katedrą polową. Na frontonie świątyni w wyniku różnych historycznych zdarzeń, znalazły swoje miejsce figury: Matki Bożej Łaskawej oraz dwóch rycerzy, które to wcześniej były zamontowane na kościele przy ulicy Długiej w Warszawie. W kościele w bocznym ołtarzu umieszony jest duży obraz przedstawiającym Apoteozę Świętego Jakuba. Pierwotne wezwanie kościoła – świętego Jakuba, zostało zmienione przy konsekracji świątyni po jej odbudowie ze zniszczeń wojennych, jakie pozostawiła I wojna światowa. Odbudowaną świątynię konsekrował 2 sierpnia 1931 roku, bp. Stanisław Gall, wówczas biskup polowy Wojska Polskiego. Od sierpnia 1931 kościół jest pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Po zniszczeniach II wojny światowej i powtórnej odbudowie, w 1968 roku konsekrował kościół Prymas kard. Stefan Wyszyński, nadając tytuł Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki.
Pielgrzymi po Mszy świętej wyruszyli do Błonia, miasta z bogatą historią, zabytkowym kościołem i rynkiem. Stąd zaś idąc przez liczne wsie, pośród zmieniających się krajobrazów, doszli do Niepokalanowa. Obecnie jednego z największych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Klasztor franciszkański został tu założony tu w 1927 roku, przez ojca Maksymiliana Kolbego. Bazylika w Niepokalanowie jest Sanktuarium Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i Świętego Maksymiliana. W trakcie drogi pielgrzymi nieśli też różne modlitewne intencje, w tym prośbę szczególną o pokój w Ukrainie, w Polsce i w Europie.
Wędrówką Warszawską Drogą św. Jakuba związana była z poprawą jej oznakowania. Prace te prowadzonego są w ramach zadania Camino Droga Spotkania. Na działania związane z poprawą oznakowania i promocją Drogi, Konfraternia otrzymała dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO
Prowadzone przez Konfraternię w 2024 roku działania mają na celu zwiększenie dostępności i atrakcyjności Warszawskiej Drogi św. Jakuba dla pielgrzymów i turystów.
Warszawska Droga św. Jakuba łączy ze sobą kościoły św. Jakuba – w Warszawie na pl. Narutowicza, Rokitnie, Skierniewicach, Krzemienicy, Piotrkowie Trybunalskim, Stanowiskach, Dąbrowie Zielonej i Częstochowie. Biegnie szlakiem sanktuariów – Miłosierdzia Bożego (Ożarów), Matki Bożej Opiekunki Prymasów (Rokitno), Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana (Niepokalanów), Matki Bożej Jazłowieckiej (Szymanów), Świętej Rodziny (Miedniewice, Studzianna), Św. Anny (Smardzewice), Św. Anny (Aleksandrówka/Święta Anna), NMP Królowej Polski (Jasna Góra). Po drodze pielgrzym zwiedzać może pozostałości osadnictwa średniowiecznego w Błoniu, Starej Rawie, Kurzeszynie, Inowłodzu. Zobaczymy zabytki architektury romańskiej w Inowłodzu, sakralnej architektury drewnianej w Boguszycach i Starej Rawie oraz liczne kościoły zbudowane w okresie od XII do XX wieku. Droga prowadzi przez trzy Parki Krajobrazowe – Bolimowski, Spalski i Sulejowski, dolinami nizinnych rzek Utraty, Rawki, Pilicy i Korabiewki, Warty.
Tekst msk, zdjęcia Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, archiwum Jerzy Wróblewski