W sobotę 26 października członkowie i sympatycy Konfraterni św. Jakuba, spotkali się porannej mszy świętej w kościele przy ulicy Grójeckiej na warszawskiej Ochocie. W planie mieli bowiem wędrówkę, którą rozpoczynali od umieszczonego na placu parafii p.w. św. Jakuba Apostoła, znacznika Warszawskiej Drogi św. Jakuba. W parafialnym, neoromańskim kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, nawy główne pokryte są freskami. Jedna ze scen biblijnych przedstawia męczeństwo św. Jakuba. W kaplicy bocznej po prawej stronie ołtarza na sklepieniu jest z także postać św. Jakuba, na malowidle tzw. cyklu apostolskiego. W tej warszawskiej jakubowej parafii sama świątynia jest dedykowana Maryi w jej tajemnicy Niepokalanego Poczęcia. Pielgrzymi dostrzegają w tej korelacji kultu maryjnego i jakubowego – łączność, jaka była pomiędzy Apostołami, (w tym szczególnie Apostołem Jakubem ) i wspierającą ich w głoszeniu Ewangelii, Najświętszą Dziewicą Maryją.
Grupa 12 pielgrzymów przed godz. 8, wyruszyła do odległego o 24 km Płochocina. W Warszawie idąc ulicami: Barską, Białobrzeską, Kopińską, Lelechowską, Szczęśliwicką, Bitwy Warszawskiej; Alejami Jerozolimskimi, Popularną (z kościołem Matki Bożej Saletyńskiej) Świerszcza, Szamoty, Posagu 7 Panien. Nazwa tej ostatniej pochodzi od siedmiu panien, których mężowie w okresie międzywojennym założyli spółkę a finanse z posagów wykorzystali do zbudowania Zakładów Mechanicznych. Następnie ul: Gierdziejewskiego i Stanisława Leszczyńskiego, po przejściu torów pielgrzymi pożegnali Warszawę. Po dojściu do Ożarowa Mazowieckiego, wędrowcy na chwilę zatrzymali przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Z Ożarowa wyruszyli dalej w kierunku Gołaszowa, z zabytkową figurką Matki Bożej. Po drodze zatrzymali się na rogatkach Plochocina, na krótki postój przy zbytkowej kuźni. Stąd idąc w pobliżu torów kolejowych doszli do przystanku kolejowego w Płochocinie. Skąd większość grupy powróciła do Warszawy, jednak nieliczni kontynuowali marsz jeszcze do Rokitna, pokonując łącznie 28 km drogi. W czasie pieszego przejścia prowadzone była rewitalizacja Drogi i wykonywane zdjęcia do przewodnika. W tym dniu zdjęcia do przewodnika wykonywane były także na etapie od katedry polowej do parafii św. Jakuba na Ochocie.
Parafia w Rokitnie to jedna z najstarszych parafii na Mazowszu. W tej miejscowości były niegdyś dwa kościoły i dwie parafie. Na miejscu dawnego, drewnianego kościoła świętego Jakuba, wybudowano w XVII wieku murowany kościół, w którym znajduje się obraz Matki Bożej Rokitniańskiej, Prymasowskiej Wspomożycielki. W kościele przy bocznym ołtarzu umieszczony jest dużych rozmiarów obraz przedstawiający Apoteozę Świętego Jakuba. Kościół w Rokitnie historycznie mocno związany z Warszawą, ma także związki z dawnym kościołem pijarskim, obecnie katedrą polową. Na frontonie świątyni w wyniku różnych historycznych zdarzeń, znalazły swoje miejsce figury: Matki Bożej Łaskawej oraz dwóch rycerzy, które to wcześniej były zamontowane na kościele przy ulicy Długiej w Warszawie.
Sobotnia wędrówka odbywała się w pięknych barwach złotej, polskiej jesieni; pielgrzymkową grupę zasiliły kolejne, nowe osoby, które chcą kontynuować albo rozpocząć przygodę z Camino de Santiago czy też po prostu lubią aktywność na świeżym powietrzu i turystykę pieszą.
Na działania związane z poprawą oznakowania i promocją Drogi, Konfraternia otrzymała dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO, w ramach zadania „Camino – Droga Spotkania”. Realizowanego w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo.
Tekst msk, zdjęcia Beata Sokołowska, Marek Sokołowski