W dniu 7 października 2024 r. w Ogólnokształcącym Liceum Lotniczym im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Dęblinie, odbyło się spotkanie młodzieży licealnej z członkami Konfraterni św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, którą to reprezentowali Jerzy Kazimierczak, Jolanta i Paweł Szczerkowie.
Po przyjeździe do Dęblina, członkowie konfraterni zostali serdecznie przywitani przez ks. kpt. dr. Mariusza Gawłowskiego, wikariusza Parafii Wojskowej pw. Matki Bożej Loretańskiej. Ksiądz Mariusz pokazał nam kościół parafialny, w którym na co dzień posługuje. Bardzo ujęła nas jego otwartość i pomoc, która umożliwiła naszą wizytę i prelekcję w Ogólnokształcącym Liceum Lotniczym. W budynku, którego zostaliśmy przywitani również z wielką serdecznością przez dyrektora ppłk rez. mgr inż. Andrzeja Jaworskiego.
Podczas zajęć lekcyjnych senior honorowy Konfraterni Jerzy Kazimierczak, autor wielu przewodników po szlakach jakubowych w Polsce, wygłosił prelekcję dla klas I i II. Tematem wiodącym było „Camino-droga” oraz prezentacja przewodnika „Łowicka Droga św. Jakuba”. Na wydanie, którego Konfraternia św. Jakuba otrzymała w 2023 roku dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO – zadanie „Camino – Droga Spotkania”, realizowanego w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo.
Celem spotkania z młodzieżą była prezentacja, czym zajmuje się Konfraternia świętego Jakuba Apostoła Starszego. Zapoznanie z najstarszym szlakiem pątniczym, jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie. Początki Drogi św. Jakuba sięgają IX wieku, kiedy to król Asturii Alfons II, nakazał wybudować kościół i sam był pierwszym pielgrzymem do tego miejsca. Wyjaśnił, kim był św. Jakub Apostoł Starszy. W dalszej części prelegent Jerzy Kazimierczak opowiadając o własnych wyprawach, w przygotowanej prezentacji przedstawił jak przebiegają wyznaczone trasy pielgrzymkowe Camino w Polsce i Europie. Których celem jest w dotarcie do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela.
W swojej prelekcji mówił między innymi o tym, że wędrówka może być dobrym sposobem na realizację marzeń. Trochę w niezwykły sposób na spotkanie z samym sobą. Co w tym takiego niezwykłego? Poznanie samego siebie i swoich możliwości, ale przede wszystkim, przytaczając opowiadania powiedział, że droga uczy charakteru i wzmacnia siłę ducha. Często potrzeba ogromnego wysiłku by osiągnąć cel. Wędrówka to dobry czas na przemyślenie i stawienie czoła swoim słabościom.A także sposób by poznać kulturę własnego kraju, zachwycić się otaczającym pięknem przyrody, krajobrazu, zmierzyć się budową terenu, poznać zabytki i kulturę regionu oraz historię jednak bez wiary wędrówka staje się tylko szlakiem turystycznym. Konfraternia św. Jakuba ma pod opieką w Polsce 9 wytyczonych tras o łącznej długości ok.1700 km. Ważnym jest posiąść umiejętności korzystania map oraz z nawigacji GPS w terenie. Z pewnością każdy młody człowiek posiada taką umiejętność wystarczy skorzystać z propozycji. Wykład uzupełniony prezentacją przewodników, paszportów pielgrzyma bez, których nie można otrzymać Compostelki – certyfikatu ukończenia pielgrzymki. Zgromadzeni na wykładach, panie i panowie mogli naocznie zobaczyć przyniesione przez członków konfraterni dokumenty. Zaprezentowana przez seniora została ostatnia pielgrzymka drogą francuską a także zdradził swoje marzenie na kolejna wyprawę na Camino. Kończąc drugą część wykładu Jolanta Szczerek dodała: „Żeby nauczyć się latać, warto najpierw nauczyć się chodzić” – być rzeczywistym uczestnikiem życia codziennego nie bać się podejmować nowych wyzwań. Na zakończenie zainteresowani uczestnicy mogli zabrać z sobą ulotki i foldery informacyjne oraz przewodniki po szlahach jakubowych w Polsce.
– „Mierzyć wysoko” to piękne motto liceum. Życzymy by nabrało ono także wymiaru duchowego.
Po zakończeniu wykładu, na spotkanie zaprosił nas dyrektor ppłk rez. mgr inż. Andrzej Jaworski, w jego trakcie opowiedział nam historię lotniczej szkoły, w której widać ogrom pracy zespołu nauczycieli. Przybliżył zasady rekrutacji młodzieży, jaki jest główny cel – czyli przygotowanie kandydatów do Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej. To właśnie tego liceum absolwenci, zajmują najważniejsze stanowiska w obronności kraju i nie tylko. Następnie Pan Dyrektor wręczył nam pamiątkowe medale wydane z okazji 50-lecia „Lotnika” oraz pamiątkowe koszulki z logo szkoły. W zamian przekazaliśmy przygotowane w całości i wydanych przez członków Konfraterni św. Jakuba, zestaw przewodników po szlakach w Polsce. Przewodniki zasilą zbiory szkolnej biblioteki.
Konfratrzy podziękowania kierują również na ręce Biskupa Polowego Wiesława Lechowicza, za wyrażenie zgody na wyjazd i przekazanie materiałów duszpasterskich dla młodzieży licealnej, które zostały przekazane ks. kpt. dr. M. Gawłowskiemu.
Tekst i zdjęcia Jolanta Szczerek