Do Santiago de Compostela, na północnym zachodzie Hiszpanii, jednego z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie, dotarło w tym roku blisko 60 tys. pątników udając się od strony Portugalii, wynika ze statystyk hiszpańskich gmin znajdujących się na trasie pomiędzy portugalską granicą a Santiago de Compostela. Szacują one, że grono udających się z Portugalii pątników jest w tym roku większe o 7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 r.
Według statystyk wśród pielgrzymów kierujących się tzw. portugalskim szlakiem do Santiago de Compostela przeważają obcokrajowcy. Łącznie mają oni 64 proc. udziałów w ogólnej liczbie pątników pokonujących tą trasę. W gronie tym dominują Portugalczycy, Amerykanie, Niemcy oraz Włosi i Brazylijczycy. Kolejne 34 proc. osób na szlaku portugalskim stanowią Hiszpanie.
Według opublikowanych pod koniec lipca br. szacunków wspólnoty autonomicznej Galicji do Santiago de Compostela różnymi szlakami dotarło w tym roku ponad 243 tys. pątników z całego świata. Jak przekazał odpowiedzialny za agendę ds. turystyki w regionalnym rządzie Galicji Xosé Merelles w porównaniu do okresu 1 styczeń – 15 lipiec w 2023 r. w tym roku zanotowano 15-procentowy wzrost liczby pielgrzymów w Santiago de Compostela. Dodał, że władze regionu Galicji spodziewają się, że wraz z Rokiem Świętym przypadającym na 2025 r. oraz Rokiem Jakubowym w 2027 r. grono pątników kierujących się do tego hiszpańskiego miasta będzie stale rosnąć.
KAI (OM/X21, mz/ Lizbona)