Tegoroczna XI Sesja Parlamentu Jakubowego odbyła się w Szczecinie w dniach od 13 do 15 września 2024 roku i została zorganizowana we współpracy z Fundacją Szczecińską. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Posługa kapłańska wśród Caminowiczów: doświadczenia, oczekiwania, szanse”. W spotkaniu wzięli udział reprezentanci organizacji związanych z Drogami św. Jakuba w Polsce z różnych regionów naszego kraju oraz liczni kapłani angażujący się w ruch pielgrzymkowy. Konfraternię Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie reprezentowały dwie siostry – Teresa Przybył i Elżbieta Oziębło. Spotkanie było miejscem wymiany doświadczeń i pogłębienia wiedzy na temat pielgrzymowania, a także stwarzało okazję do nawiązania nowych znajomości i udziału w wydarzeniach turystyczno-kulturalnych.
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy wieczorną Mszą Świętą w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie powitał nas ks. prałat Dariusz Knapik, proboszcz parafii. Eucharystii przewodniczył ks. prof. dr hab. Piotr Roszak nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Uniwersytecie Nawarra w Pampelunie. W celebracji uczestniczyli licznie przybyli kapłani. Słowo Boże wygłosił ks. dr Dariusz Doburzyński, kapłan archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, od młodości związany z pieszym pielgrzymowaniem. Po Mszy spotkaliśmy się w gościnnych progach przykatedralnej kanonii, gdzie przy herbacie i kawie dzieliliśmy się plonami wydarzeń i doświadczeniami na szlakach jakubowych, jakich każdy z nas doświadczył w mijającym roku.
Następny dzień rozpoczęła sesja merytoryczna Parlamentu Jakubowego, która odbyła się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. W pierwszej części omówiono zagadnienia opieki duszpasterskiej nad pielgrzymami Jakubowymi, zarówno na polskich drogach, jak i na drogach poza granicami naszego kraju. W drugiej części zostały omówione takie zagadnienia jak: zaproszenie na konferencję naukową do Warszawy „Formy kultu maryjnego na Camino de Santiago”, omówienie zasad korzystania z Dróg św. Jakuba w Polsce, dyskusja nad schematem terminarza wspólnych działań, zapowiedź spotkania Kapituły Parlamentu Jakubowego z ks. dr. bp Piotrem Przyborkiem biskupem pomocniczym gdańskim, dyskusja nad przeniesieniem finansowania działań do Ministerstwa Turystyki i Sportu. Uczestnicy obrad wyciągnęli liczne wnioski z dyskusji, między innymi dotyczące zasad korzystania z dróg, opieki duszpasterskiej na szlakach w diecezjach, zachęty do wytrwałości i konsekwencji w działaniach, angażowania proboszczów kościołów położonych przy szlakach Jakubowych poprzez ogłoszenia duszpasterskie o przechodzących pielgrzymach i umieszczanie w widocznych miejscach tekstu błogosławieństwa dostępnego dla księży. Na zakończenie obrad o godz. 12.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, której przewodniczył ks dr. bp. Henryk Wejman biskup pomocniczy
szczecińsko-kamieński. Ksiądz biskup wygłosił Słowo Boże. Na zakończenie liturgii członkowie Bractwa św. Jakuba Apostoła w Toruniu przekazali pielgrzymom ze Szczecina wędrującą ikonę św. Jakuba.
Po wspólnym posiłku zwiedzaliśmy zabytki i poznawaliśmy historię Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Po mieście oprowadzali nas wspaniali przewodnicy, będący jednocześnie pielgrzymami, małżeństwo Małgorzata i Tomasz Dudowie. Od nich dowiedzieliśmy się, że położony nad Odrą Szczecin, liczący 400 tys. mieszkańców, uchodzi za historyczną stolicę Pomorza Zachodniego. Dzieje miasta rozpoczęły się już w czasach wczesnego średniowiecza, gdy Słowianie zasiedlili tereny dzisiejszego Wzgórza Zamkowego, na którym obecnie wznosi się renesansowy Zamek Książąt Pomorskich. Bogaci i niepokorni Pomorzanie, handlujący z Niemcami i Skandynawią, ale też najeżdżający i łupiący bez litości Niemców, Duńczyków a także sąsiednie plemiona słowiańskie, do początków XIII wieku byli poganami. W 1211 roku Bolesław Krzywousty podbił Pomorze i dzielnica ponownie przyjęła chrześcijaństwo, zapoznane po chrystianizacji przez Mieszka I, gdy po upadku państwa za czasów jego wnuka Mieszka II, Piastowie stracili dostęp do Bałtyku. W podszczecińskich Pyrzycach znajduje się Ottonowa Studzienka, upamiętniająca misję chrystianizacyjną św. Ottona z Bambergu w 1124r. Nawiedzenie tego miejsca włączyło nas w archidiecezjalne obchody 900-lecia tego doniosłego dla Pomorza Zachodniego wydarzenia.
Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba zlokalizowana na Starym Mieście, pod względem wysokości jest drugim kościołem w Polsce, po bazylice licheńskiej. Wzniesiona w XIV i XV stuleciu gotycka świątynia, zniszczona podczas drugiej wojny światowej, została odbudowana w latach siedemdziesiątych XX wieku. Obecnie realizowany jest projekt regotyzacji części świątyni. Na strzelistej wieży kościoła znajduje się taras widokowy skąd podziwialiśmy panoramę Szczecina. Przy dobrej pogodzie zobaczyć można wieże Kolegiaty NMP w Stargardzie, odległym o 40 km. Wałami Chrobrego doszliśmy do Muzeum Narodowego. Stąd, z tarasu widokowego na 500-metrowej skarpie wzdłuż Odry, rozpościera się piękny widok na miasto. Ciekawym miejscem jest dawna wieża Bismarcka, położona w jednej z nadodrzańskich dzielnic Szczecina, na Zielonym Wzgórzu. Z tarasu widokowego, ulokowanego na wysokości 26 m, można podziwiać panoramę doliny Odry i jeziora Dąbie. Zwieńczeniem wspólnego popołudnia była prezentacja pod hasłem: „Z w(innej) strony”, połączona z degustacją win wytwarzanych przez podszczecińską firmę Jassa.
W trzecim dniu wydarzenia, ze względu na niesprzyjającą pogodę, odbyliśmy autokarową pielgrzymkę do najbardziej znaczących religijnie miejsc na Pomorzu Zachodnim. Odwiedziliśmy pocysterski kościół w Kołbaczu, kolegiatę Najświętszej Maryi Panny w Stargardzie, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej.
Ostatnim punktem programu był poczęstunek w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Pani Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym w Szczecinie. Błogosławieństwa na drogę udzielił nam ks. Paweł Ostrowski Prezes Fundacji Szczecińskiej, który z troską opiekował się uczestnikami Parlamentu Jakubowego. Wspólny czas obrad sesji, modlitwy, posiłków i zwiedzania Szczecina zaowocował nowymi znajomościami i wymianą doświadczeń z Dróg św. Jakuba.
Tekst – Teresa Przybył
Redakcja – Ewa Wasiak
Zdjęcia – Ryszard Wenta
Parlament Jakubowy, Szczecin, 13 – 15 września