Biskup Wiesław Lechowicz, ordynariusz wojskowy 10 maja przewodniczył Mszy św. dla żołnierzy i pracowników wojska oraz rodzin służb mundurowych, zgromadzonych wokół relikwii rodziny Ulmów, które na kilkanaście godzin zawitały do katedry polowej w ramach peregrynacji w archidiecezji warszawskiej.
Relikwie Błogosławionej Rodziny przybyły do katedry o godz. 17. Zostały powitane przez m.in. bp. Wiesława Lechowicza i ks. płk. Sebastiana Piekarskiego, proboszcza katedry polowej. Następnie odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo majowe z konferencją „Rola rodziny w budowaniu Kościoła Jezusa Chrystusa”, którą wygłosił ks. płk Piekarski. Proboszcz katedry podkreślił, że „obecność relikwii rodziny Ulmów skłania do refleksji nad rolą i modelem współczesnej rodziny”. Ksiądz Piekarski zwrócił uwagę na konieczność budowania i dbania o wzajemne relacje w rodzinach. Przestrzegł przed lansowanym przez świat modelem życia wykluczającym rodzinę, nastawionym na konsumowanie życia poprzez wchodzenie w krótkotrwałe relacje. Wskazał na nauczanie św. Jana Pawła II, który przyszłość świata pokładał w małżeństwie i rodzinie. – Dla chrześcijan, dla katolików to jest sprawa fundamentalna, bowiem nasza wizja życia w relacji ku drugiemu człowiekowi jest oparta na życiu we wspólnocie, na sakramencie małżeństwa, za którym stoi autorytet samego Chrystusa – przekonywał proboszcz katedry polowej.
Zdaniem ks. płk. Sebastiana Piekarskiego jesteśmy w trakcie odchodzenia od modelu patriarchalnego lub matriarchalnego rodziny i następuje proces formowania się modelu nowej chrześcijańskiej rodziny. – Musi on brać pod uwagę tę fundamentalną naukę o człowieku, że człowiek jest osobą, że ma prawo do osobności, do osobliwości, że każdy jest inny. Rodzina jest wspólnotą, w której wzajemnie ludzie obdarzają się swoją obecnością, ubogacają albo ranią, a czasem nawet niszczą – powiedział.
Jak zadał pytanie o to jaka będzie rodzina w przyszłości? – W dużym stopniu zależy to od nas od każdego z nas, od tego, co ja robię, co ja wprowadzam do mojej rodziny, jak ją współkształtuję, jak w tej rodzinie uczestniczę, co robię, aby leczyć ranę, co robię, aby tych ran nie zadawać drugiemu człowiekowi? Co robię, aby ran, które nas, małżonków wzajemnie ranią, nie przekazywać dzieciom? – powiedział. Dodał, że spojrzenie na relikwie rodziny Ulmów powinno być okazją do rachunku sumienia, „szukania źródeł tych wszystkich ostrzy, które na co dzień nas wzajemnie ranią”. – Niech ten czas nawiedzenia katedry polowej przez relikwie błogosławionej rodziny Ulmów skłoni nas wszystkich do rachunku sumienia z naszych relacji w rodzinach, we wspólnotach i pozwoli na nowo dostrzec blask miłości, który tworzy wzajemną więź między nami a Bogiem – powiedział.
Msza św. przy relikwiach błogosławionej rodziny Ulmów
Następnie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, który na początku zachęcił wiernych do modlitwy w intencji Ordynariatu Polowego, tworzonego przez rodziny wojskowe, funkcjonariuszy służb mundurowych. – Polecajmy Panu Bogu, rodzinę rodzin, której na imię Polska, aby w niej, w tej naszej Ojczyźnie jak najwięcej panowało pokoju – powiedział.
W kazaniu bp Lechowicz przypomniał pokrótce historię kultu relikwii, mówił m.in., że w czasach starożytnych istniało przekonanie, że w relikwiach kryje się moc człowieka, wspomniał też m.in., że umieszczenie relikwii pod ołtarzem było najstarszą formą kanonizacji. – Człowiekowi wierzącemu relikwie pozwalają przekroczyć próg świata widzialnego. Zmarły uznany za świętego przestaje być umarłym, a w swoich relikwiach żyje nadal. Zostaje włączony w osobiste życie zwykłego człowieka, który oczekuje od niego wstawiennictwa, pośrednictwa czy jakiejkolwiek pomocy doczesnej i nadprzyrodzonej – powiedział. Jak wskazywał bp Lechowicz relikwie „muszą prowadzić do wzorca świętości, czyli do samego Jezusa Chrystusa”. – Jest takie powiedzenie: „Jeśli brakuje żywych świętych, to trzeba czcić relikwie”. Właśnie po to czcimy relikwie, aby nie brakowało świętych, abyśmy sami wkraczali na drogę świętości, abyśmy mieli największą z możliwych ludzkich ambicji – zostania świętymi – przekonywał bp Lechowicz.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że udzielenie schronienia ukrywającym się Żydom przez Józefa i Wiktorię Ulmów było wyrazem posłuszeństwa przykazaniu Bożemu. – Za ten gest gościnności, troski i miłosierdzia, wypływający ze szczerej wiary, małżeństwo Ulmów wraz z dziećmi zapłaciło najwyższą cenę męczeństwa. Ich życie było cenną monetą, którą przypieczętowali bezinteresowność całkowitego daru z siebie samego w imię miłości – powiedział.
Biskup wskazał na symbolikę obrazu beatyfikacyjnego, w którego centrum znajduje się małżeństwo Ulmów z dziećmi, na dalszym planie ich wspólny dom – „miejsce miłości i radości” oraz pole symbol codziennej pracy, która „integruje rodzinę, pogłębia wzajemną miłość, ale służy też nadziei i wierze”.
Ordynariusz wojskowy zachęcał, aby obecność relikwii stała się też okazją do modlitwy w intencji pokoju. – Módlmy się o to, abyśmy, dzięki postawie przepełnionej wiarą, nadzieją miłością, dzięki naśladowaniu Pana Jezusa i rodziny Umów stawali się narzędziami pokoju we współczesnym świecie. Módlmy się o to, aby tego pokoju było jak najwięcej w nas, w naszych sercach, w naszych rodzinach i naszej Ojczyźnie, aby było jak najwięcej pokoju w całym świecie – zachęcał.
Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego, a także duchowni archidiecezji warszawskiej, m.in. ks. prał. Marcin Szczerbiński, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej, który jest głównym koordynatorem peregrynacji relikwii. W czasie Mszy św. odbyło się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich przez rodziny wojskowe i funkcjonariuszy oraz pracowników służb mundurowych.
Po zakończonej liturgii wierni mogli adorować relikwie, a następnie rozpoczęło się nabożeństwo różańcowe z rozważaniami przygotowanymi przez przedstawicieli rodzin wojskowych i służb mundurowych. Odbyło się też czuwanie, które zakończyło się odmówieniem litanii do błogosławionej rodziny Ulmów. Wieczór zakończyło odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego, połączonego z odczytaniem Aktu Zawierzenia małżeństw, rodzin wojskowych i wszystkich służb mundurowych Matce Bożej Królowej Polski, Hetmance Żołnierza Polskiego. Wierni modlili się także o pokój na świecie. Konfraternię św. Jakuba na uroczystości peregrynacji relikwii Ulmów, w katedrze polowej reprezentowali: Małgorzata Dzwonkowska, Tadeusz Strumiłło, Jolanta Szczerek, Paweł Szczerek, Ewa Wasiak, która czytała fragment Dziejów Apostolskich „Wystąpienie Żydów przeciw Pawłowi w Koryncie (Dz 18, 9-18), oraz Jerzy Wróblewski.
W sobotę o godz. 7.00 rano Msza św. zakończyła peregrynację relikwii w katedrze polowej. Przekazane one zostały do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.
Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w parafiach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej rozpoczęła się w sobotę 4 maja a zakończy 18 maja o godz. 11.00 w kościele św. Jana Pawła II w Radzyminie. Następnie relikwie rodziny z Markowej, zamordowanej w 1944 r. przez Niemców za pomoc Żydom, zostaną przekazane do diecezji łomżyńskiej.
Ogólnopolska peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz siedmiorga ich dzieci rozpoczęła się 24 września 2023 r. w czasie 34. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Peregrynacja po polskich diecezjach zakończy się 12 września 2024 r.
Źródło, zdjęcia: https://ordynariat.wp.mil.pl/aktualnosci/2024/maj-2024/relikwie-rodziny-ulmow-w-katedrze-polowej/