W sobotę 27 kwietnia 2024 roku o godz. 9:00 w kościele św. Jakuba w Częstochowie, spotkali się przedstawiciele i sympatycy bractw i parafii pw. św. Jakuba z różnych miast Polski, miedzy innymi z Brzeska, Bytomia, Szczyrku, Jakubowa, Gdańska, Torunia, Piotrkowa Kujawskiego, Ośna Lubuskiego, Lęborka, Więcławic i Warszawy. Po nabożeństwie różańcowym i adoracji Najświętszego Sakramentu, ok. godz. 10:00 wierni wyszli na plac kościelny przy wyjściu na ulicę Generała Jana Henryka Dąbrowskiego, gdzie 25 kwietnia br. został ustawiony znacznik Warszawskiej Drogi św. Jakuba wraz z tablicą informacyjną. Przy znaku Camino licznie zgromadzonych uczestników wydarzenia przywitał Marek Sokołowski, Senior Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Symbolicznego odsłonięcia tzw. „słupka Jakubowego” dokonały panie: Dorota Nicpoń, parafianka parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Częstochowie i Elżbieta Bartocha z Konfraterni św. Jakuba w Warszawie. Asystował Senior Honorowy Konfraterni Jerzy Kazimierczak oraz liczni pielgrzymi. Znaki Warszawskiej Drogi św. Jakuba poświęcili: ks. płk Zbigniew Kępa, kapelan Konfraterni, ks. Kazimierz Zalewski, proboszcz parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Częstochowie, ks. Józef Drabik, proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła i Św. Jakuba Apostoła w Brzesku oraz ks. Krzysztof Gąsiorowski, proboszcz parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim. Na zakończenie uroczystości Senior Konfraterni Marek Sokołowski, przekazał ks. proboszczowi Kazimierzowi Zalewskiemu Legitymacje Pielgrzyma ( 10 szt. dla pielgrzymów), symboliczne znaki Drogi oraz list z podziękowaniem za udostępnienie miejsca na postawienie znacznika Drogi. Sekretarz Konfraterni Jolanta Szczerek przekazała ufundowaną przez Konfraternię Księgę Pielgrzymów, do której jako pierwsi wpisali się liczni uczestnicy uroczystości.
Po ceremonii znacznik był chętnie fotografowany przez pielgrzymów Jakubowych, którzy wykorzystali go jako tło do zdjęć swoich grup. W trakcie uroczystości osobom zainteresowanym pielgrzymowaniem zostały przekazane Legitymacje Pielgrzyma dedykowane na Warszawską Drogę św. Jakuba. Rozmowy o Camino trwały jeszcze w Klubie Torii, w czasie posiłku, na który zaprosił zebranych proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie.
Po zakończeniu uroczystości związanych z XVII Ogólnopolską Pielgrzymką Parafii i Bractw św. Jakuba na Jasną Górę, konfratrzy pojechali busem do Mstowa, skąd pieszo przeszli liczący 16 km odcinek Warszawskiej Drogi św. Jakuba do Jasnogórskiego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. W czasie przejścia prowadzono prace związane ze znakowaniem i dokumentowaniem Drogi. Po Apelu Jasnogórskim, pełni wrażeń uczestnicy sobotniego pielgrzymowania, udali się na nocleg Do Domu Pielgrzyma, skąd w niedzielę 28 kwietnia br., po Mszy świętej porannej udali się do miejscowości Stanowiska, w celu przeprowadzenia zaplanowanych działań związanych z promocją Warszawskiej Drogi św. Jakuba.
Na realizację wspomnianych działań Konfraternia św. Jakuba otrzymała dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO – zadanie „Camino – Droga Spotkania”. Jest ono realizowane w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. W 2024 roku realizujemy w tym projekcie działania związane z poprawą oznakowania oraz ustawianiem znaków i tablic informacyjnych przy kościołach pw. św. Jakuba na Warszawskiej Drodze Świętego Jakuba. Aktualnie przygotowujemy także wydanie ulotki informacyjnej i przewodnika, którego promocja zaplanowana jest na grudzień br. Celem wszystkich przedstawionych działań jest poszerzenie wiedzy pielgrzymów
i turystów oraz zwiększenie dostępności pieszych szlaków św. Jakuba prowadzących do Santiago de Compostela.
W Częstochowie pierwszy Jakubowy kościół pielgrzymkowy wzniesiono w 1582 roku, jako świątynię szpitalną opiekującą się pątnikami zmierzającymi do sanktuarium na Jasnej Górze, którzy zachorowali w drodze do Matki Bożej Częstochowskiej. Obok drewnianej świątyni istniał tutaj też przytułek dla pielgrzymów. W roku 1642 prowincjał zakonu oo. Paulinów zadecydował o rozbiórce drewnianego kościoła wzniesieniu w jego miejscu świątyni murowanej oraz szpitala. W roku 1786 osiadły tu siostry mariawitki opiekujące się idącymi tędy pielgrzymami. W 1862 roku siostry zakonne przeniosły się do nowo wybudowanego dla nich klasztoru, ale dalej opiekowały się pątnikami w pierwszym miejscu swego pobytu w Częstochowie. W roku 1864 w wyniku rosyjskich represji po Powstaniu Styczniowym konwent zakonnic został rozwiązany, a tutejszy kościół w roku 1869 został całkowicie zniszczony. Na jego miejscu zaborcze władze carskie wybudowały prawosławną cerkiew pw. św. Cyryla i Metodego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku prawosławna świątynia przeszła ponownie w ręce katolików, stając się polskim kościołem garnizonowym. Podczas okupacji hitlerowskiej Niemcy oddali czasowo świątynię w ręce grupki prawosławnych częstochowian. W roku 1947 tutejsza świątynia wróciła ponownie do parafii katolickiej. Obecnie jest to duży kościół przebudowany w latach 70-tych ubiegłego wieku w stylu neobizantyńskim. Przy kościele znajduje się kamienna figura św. Jakuba Apostoła. Wewnątrz świątyni na prawej ścianie wisi obraz św. Jakuba. Na placu kościelnym 27 kwietnia 2024 roku został odsłonięty i poświęcony znacznik Warszawskiej Drogi św. Jakuba, ustawiony w ramach projektu „Camino – Droga Spotkania”. /msk, ew/