Targi Wydawnictw Katolickich organizowane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, a współorganizowana przez Zamek Królewski w Warszawie odbędą się od 11-14 kwietnia w Arkadach Kubickiego, w miejscu od wielu lat przyjaznym dla wszystkich czytelników i miłośników książek religijnych. Dzięki uprzejmości Prezesa Stowarzyszenia Wydawców w Katolickich, również na tegorocznych Targach mamy możliwość promowania Ordynariatu Polowego
i wspólnot będących pod opieką Ordynariatu: Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego, Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich oraz Grupy Misyjnej Ordynariatu Polowego.
Targi będą otwarte dla publiczności codziennie w godz. 10.00 do godz. 18.30, za wyjątkiem niedzieli 14 kwietnia, kiedy to impreza zakończy się o godz. 17.30. Oficjalne otwarcie Targów i ogłoszenie Nagród FENIKS 2024 nastąpi 11 kwietnia – o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.
Odwiedzających Targi zapraszamy na stoisko nr 22 „Ordynariat Polowy”, na którym zostaną zaprezentowane publikacje wydane staraniem Ordynariatu Polowego oraz odbędą się ciekawe spotkania autorskie wybranych publikacji. To dobra okazja do rozmowy i zapoznania się z bieżąca działalnością Ordynariatu Polowego jej historią. Zapraszamy na spotkanie z ks. płk SG dr. Zbigniewem Kępą, płk. w st. spocz. dr. Jackiem Macyszynem, historykiem sztuki, kuratorem Sali Tradycji Ordynariatu Polowego. O oprawie muzycznej różnych uroczystości wojskowo-religijnych, projektach medali i odznaczeń Ordynariatu Polowego opowie płk w st. spocz. Adam Buszko.
Na stoisku będziemy dysponować darmowym egzemplarzami „Naszej Służby” której redaktorem naczelnym jest K. Stępkowski. Konfraternia zachęci do pielgrzymowania drogami Jakubowymi. O drogach jakubowych, o wydanych publikacjach i przewodnikach opowiedzą: dr Jerzy Kazimierczak, Jerzy Pawlikowski i Ryszard Bożek.
Natomiast Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, w 5 rocznicę swojej działalności będzie zachęcać do zainteresowania się losami duchownych wojskowych, którzy zostali zamordowani w 1940 r. Stowarzyszenie wychodzi z propozycją spotkania z reżyserem i scenarzystą filmu: Barbarą Stanowską-Cichoń „Kapelani Golgoty Wschodu”, a także z płk. rez. Andrzejem Krysiakiem, regionalistą, znawcą historii Skierniewic, autorem książki „Na chwałę Bogu i Ojczyźnie. Ksiądz ppłk Edward Choma 1889-1940”.
O działalności Stowarzyszenia i zebranych informacjach na temat Kapelanów Katyńskich opowie Marek LASEK – sekretarz Stowarzyszenia.
Zapraszamy na stoisko Ordynariatu Polowego, nr 22
Spotkania autorskie w dniu 11.04.2024 r.
godz. od 10.30 do 12.00 płk w st. spocz. Adam Buszko
„BERNARD ŁADYSZ ARTYSTA ŻOŁNIERZ”
Płk rez. Adam Buszko, autor min. multimedialnego albumu „Jan Paweł II z Wojskiem Polskim”, wielu innych publikacji muzycznych i koncertów muzycznych, autorprojektów graficznych, projektant medali i odznaczeń, heraldyki w Ordynariacie Polowym, dyrektor były wicedyrektor Caritas Ordynariatu Polowego.
godz. od 12.30 do 13.30; od 16.30 do 17.30 – dr Jerzy Grzegorz Kazimierczak
PRZEWODNIKI PO DROGACH ŚW. JAKUBA
Dr Jerzy Grzegorz Kazimierczak współzałożyciel, senior konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej WP, w latach 2015 – 2019, od XI 2019, Senior Honorowy Konfraterni, Kawaler Orderu Rycerskiego Świętego Jakuba, wielokrotny uczestnik Camino, szef bazy WAPM w latach 1982-1997, Adiunkt i Członek Rady Naukowej: Instytutu Przemysłu Organicznego.
Spotkania autorskie w dniu 12.04.2024 r.
godz. od 10.00 do 12.00 – płk w st. spocz. dr Jacek Macyszyn
Klejnoty Duszpasterstwa Wojskowego w zbiorach Klasztoru Jasnogórskiego, Ordynariatu Polowego i Muzeum katyńskiego
Płk rez. dr. Jacek MACYSZYN historyk sztuki, kurator Sali Tradycji Ordynariatu Polowego.
godz. od 16.00 do 18.30 płk SG dr Zbigniew Kępa
Bóg nie jest Bogiem wojny. Wspomnienia alumnów-żołnierzy,
Nasze Dziedzictwo. Zawołania, herby, pastorały i odznaczenia biskupów polowych 1919-2022
ks. płk SG dr. Z. Kępa autor i współautor wielu publikacji historycznych dotyczących duszpasterstwa wojskowego, wspomnień alumnów-żołnierzy; autor „Nasze Dziedzictwo. Zawołania, herby, pastorały i odznaczenia biskupów polowych” (w 2023 r. wyróżnienie w kategorii Historia), dziekan Straży Granicznej, kapelan Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego, Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, Kawaler Orderu Rycerskiego Świętego Jakuba.
Spotkania autorskie w dniu 13.04.2024 r.
Godz. od 10.00 do 11.45 płk rez. Andrzej KRYSIAK
Na Chwałę Bogu i Ojczyźnie. Ksiądz ppłk. Edward Choma 1889-1940
Płk rez. Andrzej KRYSIAK, regionalista, autor wydawnictw o historii Skierniewic
i funkcjonującego tam duszpasterstwa wojskowego; popularyzuje postać ks. ppłk. Edwarda Chomy, kapelana katyńskiego.
Godz. od 14.45 do 17.00: Bogumiła STANOWSKA – CICHOŃ
Film Kapelani Golgoty Wschodu
Bogumiła STANOWSKA – CICHOŃ, scenarzystka i reżyser dokumentu historycznego ukazującego tragiczny los polskich kapelanów wojskowych różnych wyznań chrześcijańskich.
Pragnie zachować pamięć o kapelanach katyńskich film proponowany dla współczesnych Polaków i dla przyszłych pokoleń. Ukazuje okoliczności, do których kapelani nie byli przygotowywani, a w których sprawdzili się, tak bardzo po chrześcijańsku. Stracili życie
w zbrodni katyńskiej wśród blisko 22.000 polskich oficerów rozstrzelanych przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu, Charkowie i Twerze. Film ukazuje wielkość ich posługi kapłańskiej w obozach sowieckich, w ostatnich miesiącach życia wśród zamordowanych oficerów, elity Wojska Polskiego.
Spotkania autorskie w dniu 14.04.2024 r.
Godz. od 10.00 do 11.45: Ryszard Bożek
PRZEWODNIKI PO DROGACH ŚW. JAKUBA
Ryszard BOŻEK, autor wielu przewodników, współzałożyciel Konfraterni św. Jakuba Apostoła Starszego, Kawaler Orderu Rycerskiego Świętego Jakuba