Wędrówkę Warszawską Drogą św. Jakuba, w niedzielę 17 marca rozpoczęliśmy od udania się do kościoła św. Aleksego w Przedborzu, na poranną Mszę świętą koncelebrowaną przez ks. płk. Zbigniewa Kępę. Po Eucharystii busem udaliśmy się do Bąkowej Góry, gdzie zakończyliśmy sobotni etap drogi rozpoczętej w Sulejowie Podklasztorzu. Po pokonaniu ok 9 km, tym razem już pieszo dotarliśmy do Przedborza, urokliwego miasteczka położonego nad Pilicą, historycznie jednego z najważniejszych miast Ziemi Łódzkiej. Znajdujący się w nim kościół parafialny wzniesiono na wzgórzu nad miastem w XIV wieku, kościół św. Aleksego jest jednym z pierwszych gotyckich kościołów, jakie wzniesiono na dawnym królewskim trakcie krakowsko-toruńskim. Jego majestatyczna wieża jest do dziś charakterystycznym wyróżnikiem krajobrazu miasta.
Z Przedborza pielgrzymi wyszli w kierunku południowym szlakiem niebieskim. mając po prawej stronie dolinę Pilicy, aż do stanicy harcerskiej Biały Brzeg. Za stanicą wędrowcy udali się prosto do mostu na dopływie Pilicy i po drugiej stronie rzeczki w lewo skręcili wraz z czarnym szlakiem. Po drodze napotkali zabudowania przysiółka Rączki-Dwór, zabytkowy park z budynkiem dworskim oraz mały, filialny kościół, za którym doszli do drogi nr 742. Idąc w praw, po ok. 100 m część osób skręciła w lewo w kierunku widocznej na horyzoncie Bukowej Góry. Inni idąc dalej prosto drogą 742 skierowali się bezpośrednio do kościoła św. Jakuba w Stanowiskach, gdzie zakończyło się marcowe przejście Warszawską Drogą św. Jakuba.
Tak jak w pierwszym dniu pieszego wędrowania, 16 marca: https://santiago.org.pl/2023/10/14/tlokinia-koscielna-promocja-lowieckiej-drogi-sw-jakuba/ , towarzyszem pielgrzymów, były słońce i wiatr. Wędrówka prowadziła pośród pięknej nadpilickiej przyrody, przez Rezerwat Bukowa Góra, utworzony w 1959 roku, w celu ochrony lasu bukowego o pow. 34,8 hektara, obejmujący szczyt i północne zbocze dużego, wapiennego wzniesienia w Paśmie Przedborsko-Małogoskim. Mieliśmy także okazję do zapoznania się z bogatym w wiekową historię Przedborzem. Zakończyliśmy marcowy etap dwudniowej drogi, w miejscowości Stanowiska, gdzie kult odbiera św. Jakub Apostoł patron parafialnego kościoła. Co ważne w trakcie drogi prowadzono weryfikację jej stanu, wykonano poprawę oznakowania, w tym oznakowano jeden nowy wariant drogi. W trakcie przejścia realizowano także prace faktograficzne i fotograficzne do projektowanego Przewodnika. Była to także okazja do rozmów i spotkań w drodze. Na działania związane z poprawą oznakowania i promocją Warszawskiej Drogi, Konfraternia otrzymała dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO, w ramach zadania „Camino – Droga Spotkania”. Realizowanego w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. Celem projektu Camino – Droga Spotkania jest także wzmacnianie relacji międzyludzkich, które tworzą się na szlakach wiodących do Camino de Santiago, pozwalają odkryć głębię Camino, przezwyciężyć trudności życia codziennego oraz inspirują do kolejnych działań.
Po zakończeniu etapu w Stanowiskach, pielgrzymi busem udali się do Warszawy.
Tekst: Marek Sokołowski, Jerzy Kazimierczak