W 2024 roku parafia św. Jakuba w Sączowie (diecezja sosnowiecka) będzie obchodziła Jubileusz 800-lecia. Parafia została erygowana 28 marca 1224 roku przez biskupa Krakowskiego Iwo Odrowąża i konsekrowana pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła. W świątyni przechowywany jest relikwiarz z relikwiami św. Jakuba. To doniosłe, historyczne wydarzenie sprawiło, że członkowie Konfraterni św. Jakuba, biorąc pod uwagę statutową misję wspólnoty, jaką jest działanie na rzecz rozwoju kultu Apostoła Jakuba, podjęli piesze, etapowe sobotnio-niedzielne pielgrzymowanie Warszawską Drogą św. Jakuba od Skierniewic do Częstochowy i następnie do Sączowa i Piekar Śląskich. Ważnym motywem tej wędrówki są działania związane z poprawą oznakowania i promocją Warszawskiej Drogi Świętego Jakuba, w ramach zadania Camino – Droga Spotkania, dofinasowanego z rządowego programu NOWEFIO na lata 2021-2030, przyznanego w rozstrzygniętym w 2023 roku konkursie przez Narodowy Instytut Wolności.
W dniach 27-28 stycznia, na kolejny etap pielgrzymowania wyruszyliśmy od kościoła św. Jakuba Starszego w Krzemienicy aby przez Studziannę, z kościołem pw. św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela, i Inowłódz; po przejściu ponad 50 km dojść do Smardzewic, gdzie przy sanktuarium św. Anny, zakończony został styczniowy etap wedrowki Warszawską Drogą Świętego Jakuba.
W pierwszym dniu pieszego wędrowania, z Krzemienicy wyruszyło 22 pielgrzymów. Silny wiatr i padający ze zmiennym natężeniem deszcz, towarzyszył im przez całą drogę aż do Anielina.
W trakcie drogi wykonano weryfikację jej stanu,. Warunki pogodowe niestety uniemożliwiały tego dnia poprawę jej oznakowania. Będzie ona wykonana w okresie późniejszym.
Na nocleg nasza grupa zatrzymała się w Studziannie, w gościnnym Centrum Turysty i Pielgrzyma. W studziańskim klasztorze dzięki uprzejmości Księży Filipinów, mogliśmy posilić się pożywnym bigosem i smacznymi wędlinami. Potem w pięknej, barokowej bazylice uczestniczyliśmy w wieczornej Mszy świętej, celebrowanej przez ks. Kazimierza Krawczyka, w czasie której została powitana nasza grupa. Wicesenior Piotr Szarko przeczytał czytanie mszalne.
W niedzielę, w drugim dniu pielgrzymki, na porannej mszy świętej koncelebrowanej przez księży: ks. Jerzego Cedrowskiego, superiora studzieńskiego klasztoru i kapelana Konfraterni ks. płk SG Zbigniewa Kępę. Czytania mszalne odczytali: senior Marek Sokołowski i Wicesenior Piotr Szarko. Wezwania Modlitwy wiernych odczytała Teresa Przybył. Pielgrzymi zostali przywitani i życzliwie przyjęci przez parafian studziańskiej parafii.
Po Eucharystii na pieszą ponad 25 kilometrowa wędrówkę z Anielina do Smardzewic wyruszyliśmy jeszcze przy zmrożonej, śliskiej nawierzchni. Niebezpieczne było chodzenie po zlodowaciałym asfalcie. Po wejściu do lasu, warunki się poprawiły i szybko doszliśmy do Szańca Hubala, gdzie zatrzymaliśmy się na modlitw. Poprowadził ją ks. płk Zbigniew Kępa. Polecaliśmy Bogu żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala, wspomnieliśmy osoby związanych z tym miejscem, wśród nich ordynariusza wojskowego bp. gen. broni Tadeusza Płoskiego (1956-2010).
Idąc przez nadpilickie lasy. wędrowcy doszli do położonego w Dolinie Białobrzeskiej, Inowłodza. Tu zatrzymali się przy kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła. Chętni wybrali się też do oddalonego o 1 km, jednego z najstarszych murowanych kościołów w Polsce, noszącego patrymonium św. Idziego. Parafia inowłodzka jest bardzo wiekowa, ma bowiem ponad 900 lat.
Następnie Warszawska Droga św. Jakuba prowadziła pątników przez liczącą sobie ponad 650 lat wieś Brzustów, następnie przez Sługocice i kompleks lasów spalskich do Smardzewic. We tej wsi pięknie położonej nad Zalewem Sulejowskim, znajduje się zabytkowy zespół kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Różańcowej i św. Małgorzaty. Świątynia w stylu nowogotyckim, wybudowana została w latach 1907–1918. Konsekrowano ją w 1984 roku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzący z XVI wieku, ukoronowany przez prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyłę w 1972 roku.
Pielgrzymi po zwiedzeniu kościoła, ofiarując Bogu trudy pielgrzymowania, pokonali bowiem w sobotę i niedzielę odcinek Warszawskiej Drogi św. Jakuba liczący ponad 50 km, busem udali się do Warszawy.
Pielgrzymowano w podziękowaniu Bogu za dar wiary katolickiej i opiekę św. Jakuba, a także prosząc o dar jedności i pokoju w naszej Ojczyźnie.
W trakcie wędrówki wykonano przegląd drogi, znajdując miejsca, które ze względu na rozlewiska i przeszkody terenowe wymagają zmiany przebiegu szlaku. W drugim dniu wędrowania warunki pogodowe pozwoliły na wykonanie poprawy oznakowania niektórych odcinków.
Dwudniowa wędrówka była bardzo inspirująca, prowadziła bowiem przez miejsca bogate historią, zabytkami i pięknem przyrody, i krajobrazu.
Tekst: Marek Sokołowski
Zdjęcia: Ks. Zbigniew Kępa, Beata Sokołowska, Marek Sokołowski