W Warszawie 8 stycznia a o godz. 16.45, w sali przy katedrze polowej Wojska Polskiego, odbyło się 7, w tej kadencji zebranie Kapituły Konfraterni. W jego trakcie podsumowano realizację zadania i przyjęto sprawozdanie z realizacji projektu „Camino – droga spotkania” wykonanego w 2023 roku. W jego zakres weszły działania na Łowickiej Drodze św. Jakuba zmierzające do aktywizacji ruchu pielgrzymkowego i turystycznego, poprawy oznakowania, wydania ulotek i przewodnika, współpracę z parafiami, organizacjami turystycznymi, upowszechnienie informacji w mediach lokalnych i społecznościowych, pozyskanie wolontariuszy i opiekunów drogi.
W trakcie spotkania przyjęto także plan działania w 2024 roku, na Warszawskiej Drodze św. Jakuba, w ramach zadania Camino – droga spotkania” Przyjęto wzór graficzny (logo), wzór słupka jakubowego, omówiono kwestie poprawy oznakowania w kontekście aktywizacji ruchu pielgrzymkowego oraz turystycznego po Warszawskiej Drodze św. Jakuba. Podjęto także kwestie wydanie ulotek i przewodnika, współpracę z parafiami i organizacjami turystycznymi w zakresie realizacji projektu mającego za cel aktywizację ruchu pielgrzymkowego i turystycznego na Warszawskiej Drodze.
W trakcie posiedzenia Kapituły podjęto decyzję w sprawie przekazania Odznaki Orderu Rycerskiego św. Jakuba na wystawę stałą w Sali Tradycji im. abp. gen. dyw. Józefa Gawliny, stosownie do pisma Wikariusza Generalnego ks. kan. płk. Kryspina Raka.
Omówienie także sprawy organizacji XVI Międzynarodowej Konferencji naukowej „Formy kultu maryjnego na Camino de Santiago”, Warszawa, 12 października 2024 r. Centrum Konferencyjne przy Katedrze Polowej WP we współpracy z Wydziałem Teologicznym w Toruniu i Salą Tradycji Ordynariatu Polowego. Omówiono kwestie terminarza pielgrzymowania i znakowania Warszawskiej Drogi św. Jakuba.
Przyjęto informacji Skarbnika Konfraterni, w zakresie płatności składek członkowskich w 2023 roku i przewidywanych wpływów finansowych w 2024 roku. Ostatnim punktem posiedzenia Kapituły było podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia nowych 2 nowych członków Konfraterni.
W spotkaniu uczestniczyło 5 członków Kapituły: senior Marek Sokołowski, wicesenior Piotr Szarko, sekretarz i protokolant Jolanta Szczerek, członkowie: Anna Golenia i Łukasz Stefaniak. W obradach uczestniczyli także: asystent kościelny ks. prałat płk SG Zbigniew Kępa oraz zaproszeni goście, senior honorowy Jerzy Kazimierczak i Beata Sokołowska, odpowiedzialna za sprawozdanie z realizacji działań na Łowickiej Drodze św. Jakuba, w ramach projektu NOWEFIO.
Po zakończeniu obrad osoby uczestniczące w zebraniu kapituły, przeszły do katedry polowej, gdzie wzięły udział w wieczornej Mszy świętej, celebrowanej pod przewodnictwem wikariusza generalnego ks. płk. Kryspina Raka. W celebrze uczestniczyli również ks. płk Zbigniew Kępa, dziekan Straży Granicznej i kapelan Konfraterni oraz ks. por. Jacek Białek, wikariusz katedry polowej. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. płk. Z. Kępa.
Po Mszy świętej odbyło się spotkanie Konfraterni połączone ze zwiedzaniem – po kierunkiem dr. Jacka Macyszyna, Sali Tradycji Ordynariatu Polowego im. abp. gen. dyw. Józefa Gawliny. W spotkaniu Konfraterni wziął udział także ks. płk. Kryspin Rak, któremu przedstawiciele Konfraterni przekazali na potrzeby Sali Tradycji Order Rycerski św. Jakuba i Odznakę Konfraterni.
Tekst msk, zdjęcia: ks. płk Zbigniew Kępa, Piotr Szarko